Polen alerjisi neden erken başladı!

0
33

Mevsimsel değişimler polen alerjisinin ortaya çıkma zamanını etkiledi. Uzmanlar sık sık alerjik reaksiyon yaşayanlar için uyarıda bulundu. Hastaların bu duruma hazırsızlık yakalanmaması için önlemlerini almalarını istedi.

Cemrenin düşmeye başlaması ve Mart ayıyla beraber hastalıklar artmaya başladı. Özellikle bahar aylarında görülen polen alerjisi, yaşam kalitesini düşürür. Ancak bu yıl her yıla oranla alerjik vakalar erkenden görülmeye başladı. Bunun nedeni ise mevsimsel değişimlerdir. Değişimler erkenden çiçeklerin polenlenmesine yol açtı. 

 Alerji ve Astım Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akçay, bu konuda alerjisi yüksek olanları uyardı. Akçay, “Alerji hastaları polen sorunlarına yabancı değildir. Ama şimdi, iklim değişikliği nedeniyle, polen mevsimi daha uzun sürüyor ve her zamankinden daha erken başlıyor. Daha yüksek sıcaklıklar çiçeklerin daha erken çiçek açmasına neden olurken, daha yüksek karbondioksit seviyeleri de daha fazla polen üretilmesine neden olur. Polen, yüzlerce kilometre yol kat edebilir, değişen hava koşulları ve değişen tür dağılımlarıyla, insanların “yeni” polen türlerine, yani vücudun alışkın olmadığı polene, maruz kalması mümkün hale gelir” dedi. 

Önceki İçerikUltrasonda bebeğin cinsiyetini göstermemesi! Kız ve erkek bebek ultrasonda nasıl görünür?
Sonraki İçerikEn kolay sandviç ekmeği nasıl yapılır? Sandviç ekmeğinin püf noktaları
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.