Ana Sayfa Blog Peygamber sünneti Hacamat nedir, nasıl yapılır? Bebeklere ve hamilelere hacamat yapılır mı?

Peygamber sünneti Hacamat nedir, nasıl yapılır? Bebeklere ve hamilelere hacamat yapılır mı?

0
Peygamber sünneti Hacamat nedir, nasıl yapılır? Bebeklere ve hamilelere hacamat yapılır mı?

‘Peygamber sünneti’ olarak bildiğimiz hacamat tedavisi, yediden yetmişe tüm insanlık için mucizevi faydalarıyla dolu bir tedavi yöntemidir. Geleneksel tıpta uygulanan hacamat tedavisi tam olarak nedir? Hacamat tedavisi nasıl yapılır? Hacamat (kupa terapi)’sinde bilinmesi gereken detaylar neler? Hacamatın bebeklere ve çocuklara faydaları neler? Hacamat tedavisi doğumu kolaylaştırır mı? İşte uzmanından dikkat çeken açıklamalar…

Geleneksel tıp tedavisinde geçmişten günümüze kadar uzanan en faydalı uygulamalardan biri olan hacamat yani kupa terapisi, gerek maddi gerek manevi her türlü hastalıkların şifa bulması için yapılan tedavi yöntemidir. Peygamber Efendimiz (SAV)’in sünneti olarak bildiğimiz hacamat tedavisi, tahmin bile edemeyeceğimiz kadar mucizevi hikmetleri ile insanlığa umut oluyor. Yalnızca ülkemizde olmayıp dünya çapında da uygulanan tedavi yöntemlerinden olan hacamat; vücut sağlığından cilt güzelliğine, cilt güzelliğinden hamilelikte doğumu kolaylaştırmaya kadar birçok alanda faydasını fark edilir derecede gördüğümüz en yararlı ve etkili tedavilerdendir. Mevsim geçişlerinde yaşanan ısı değişimlerinden dolayı özellikle de Sonbahar mevsiminde yapılması tavsiye edilen hacamat uygulamasının yararlarını merhum Aidin Salih’in öğrencilerinden olan Uzman Nuray Karpuzcu ile konuştuk. Yasemin.com editörlerinden Ebrar Albayrak’ın gerçekleştirdiği röportajın detayları haberimizde! İşte hacamat tedavisi ile ilgili tüm merak edilen bilgiler…

– Peygamber sünneti ‘Hacamat’ nedir? Hacamat uygulaması nasıl yapılır?

İnsanlık tarihine baktığımızda kökeni insanın var oluşundan itibaren günümüze kadar uzanan uygulamalardan biridir. Dini kaynaklardan elde edilen bilgilere göre, Peygamber Efendimiz (SAV), Huber ve koyun etinden zehirlendiği zaman hemen kalp noktasından hacamat oluyor ve eti yiyenlere de hacamat olunmasını tavsiye ediyor. Burada kalp noktasından hacamat olunmasının en önemli sebeplerinden birisi kalbe akacak olan zehrin akışı engellenerek kirli kan dışarı alınıyor. Hatta kaynaklarda belirtilenlere göre, Cebrail (a.s) Miraca çıktığı zaman o kadar çok anlattı ki Hacamatı ben farz olacağını düşündüm diyor, o derece etkili. Hacamatın bu denli kıymetli olmasında Peygamber tavsiyesi olması çok önemli. Günümüzde hacamatın ‘Peygamber sünneti’ olarak bilinmesinin sırrı da aslında buradan geliyor.

– Hacamat tedavisinin faydaları neler? Hacamat ne işe yarar?

Hacamatın sağlık açısından faydalarını ele alacak olursak, hacamat olup da 20 senedir ilaç kullanmayan insanlar var. Yalnızca bizim ülkemizde değil Rusya, Almanya, Fransa gibi dünya çapında uygulanan bir yöntem olan hacamat, günümüzde her ne kadar koca-karı yöntemleri olarak adlandırılsa da kelime manasına baktığımızda koca kadın yani ulu kadın anlamına anlamına gelir.

Londra’da yapılan bir çalışmada kişinin hacamat öncesinde ve sonrasında kanının alınmasıyla elde edilen sonuç herkesi şaşırtmıştır. Hacamat yaptıktan sonra kanda Serotonin hormonun yani mutluluk hormonunun daha fazla salgılandığı görülmüştür. Kış aylarına yaklaştığımız şu vakitlerde ısı değişiminden pozitif ya da negatif etkileniriz. İşte hacamat bu noktada en büyük kurtarıcımız. Hacamatın kelime manası ‘Yön vermek’tir. Vücuda kupaları koyduğumuzda damarlar büzülüyor aldığımızda ise gevşiyor bu büzülme ile gevşeme damar sistemine masaj işlevi veriyor.

İnsanın kurtuluşu için maddi ve manevi olmak üzere ütün hastalıkların önüne geçiyor. Ölü kan hücrelerinin vücuttan uzaklaştırıp yeni kan üretiminin sağlanması gerçekleşiyor.

Metalin ve kimyasal maddelerin dışarı atılmasında çok etkili bir uygulama olan hacamat ile çok uygun miktarda sağlıklı hale gelinebiliyor. Hastalıkları önlemesinin yanı sıra metabolizma hızlandırmada, cildi güzelleştirmede ve kilo vermede çok büyük olumlu etkileri bulunuyor.

– Hacamat (kupa tedavisinin) yan etkisi var mı?

Herhangi bir yan etkisi olmayan ancak hacamatın yapılmaması gereken kimseler var. Kemoterapi tedavisi görenler, radyoterapi tedavisi alanlar, kanser teşhisi koyulan hastalar, organ nakli olanlar, diyalize giren hastalar, kan seviyesi düşük olanlar, 60 yaşın üzerinde olanlara ve hamilelere hacamat uygulaması yapılmıyor.

Hamilelik dönemindeki ilk üç ay ve son üç ayda hacamat uygulaması yapılmıyor. Arada kalan üç ayda da doktor reçetesi ile yapılabiliyor. Özellikle de yurt dışındaki birçok klinikte hamileliğin son haftasında doğuma 3-5 gün kala uygulanabiliyor. Böylelikle doğum süreci hızlanıyor. Sırt bölgesinden kuruk sokumuna kadar ki bölgeye yapılan hacamat bebek için oldukça yararlı.

– Bebeklik ve çocukluk döneminde hacamat yapılır mı? Hacamatın bebeklere faydaları…

Özellikle de sezaryen doğum yöntemi ile dünyaya gelen bebekler narkozu atamadıkları için bu evrede hacamat çok önemli bir işlev görüyor. Damar yapısına müdahale edildiği için kanın oksijenlenmesi artıyor ve bebeğe daha çok oksijen gidiyor. Yapılan araştırmalardan elde edilen bilgilere göre, yeni doğan bebeklerin kuyruk sokumunda görülen hafif mor bir lekenin oraya hacamat yapıldığı zaman çocuklarda görülen huzursuzlukların geçtiği görülmüş.

Beyin omurilik sıvısının sağlıksız olmasını gösteren bu mor lekeler için de hacamat idealdir. Kırk günlük olan bebeklere hacamat uygulanabilir.

Hacamatın çocuklar üzerindeki etkisini gösteren bilimsel bir çalışma:

Peygamber efendimiz (SAV)’in  yaptırdığı ve birçok kişiye de tavsiye ettiği hacamat, çeşitli hastalıkların şifa kaynağı. Peki bu tedavi yöntemi yalnızca yetişkinler için mi geçerli? İşte yanıtı…

İran’da yapılan araştırmalara göre, 1-10 yaş grubundaki 3 bin çocuğun üzerinde hacamat uygulanmış, geri kalan bin çocuğa hacamat yapılmamış. Hacamat yapılan çocukların diğerlerine nazaran bedensel gelişmelerinde, iştahlarında, konsantrasyon bozukluklarında, alt ıslatma problemlerinde azalma gibi olumlu etkiler görülmüştür.

Ancak, her çocuğun yapısı buna müsait olmayabilir. Bu nedenle çocukta gerek görülürse, işin ehli bir insana yaptırmaları önerilir. Doktor onayı almayı ihmal etmeyin.

– Hacamat sonrasında beslenme nasıl olmalı? Hacamat sonrası nelere dikkat edilmeli?

Geleneksel tıpta beslenme kişiye özeldir. Biz toplum olarak süt ve süt ürünlerini sık sık tüketen bir toplumuz. Hacamatta hayvansal gıda ya süt ve süt ürünlerinin tavsiye edilmemesinin nedeni işlenme sırasında birçok aşamadan geçmesinden dolayıdır. Proteinin vücutta işlenmesi hücrelere kadar ulaşması metabolizmayı yorar.

Bu nedenle ilk 3 gün hayvansal gıda ve protein tüketilmemelidir. Beslenmenin haricinde 1 gün geçtikten sonra banyo yapılmalıdır.

– Hacamatta iz kalır mı? 

Hacamat izi kesinlikle kalmıyor çünkü oraya kesik atıyoruz diyoruz ama aslında sadece dokunduruyoruz. Kupayı kapattığımızda gözenekler açılıyor ardından hafif üstten bir dokunuşlar yapılıyor. 0.3 milime kadar çizik atılması gerekiyor kesinlikle derine inilmemeli aksi halde çizikler iz şeklinde kalabiliyor. Uygulama sonrası kantaron yağı, zeytinyağı kullanılması öneriliyor. Anne sütü eksikliği olan kimselerde iz kalma riski daha fazla oluyor.

– Hacamatın günleri neler? Hacamat uygulaması ne zaman yapılmalı?

Hacamat tedavisini hastalıkları önlemek için uygulamak istiyorsanız bunun herhangi bir zaman dilimi yoktur. Ancak Peygamberimiz (SAV)’in sünneti diye uygulamak istersek, Efendimiz (SAV) Hicri 17,19,21’de hacamat olunuz der. Günler ise pazartesi ve perşembe günleri ile sabit diğerleri değişken olabiliyor. Bu iki husu ayırt edilebilmelidir.

– Hacamat yapılırken nelere dikkat etmek gerekir?

Her şeyden önce kişinin ilk önce inanması gerekir. Çünkü her şeyin başı niyettir. Peygamber Efendimiz (SAV)’in sünneti olduğu için abdestsiz çalışılmamalı, kıbleye uygun oturulmalıdır. Dolayısıyla usulüne uygun hareket etmek en önemlisidir.

– Hacamat olan ünlüler kimler? Holywood yıldızlarından…

Güzellik sırlarını hacamat ve sülük tedavisinden kaynaklandığı bilinen ünlü isimler arasında Demi Moore ve Kim Kardashian‘da yer almaktadır.