Peygamber Efendimiz (SAV)’in kız çocuklarına merhameti

0
47

”11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü”ne özel olarak, Peygamber Efendimiz (SAV)’in kız çocuklarına olan tutumunu ve merhametini sizler için bir araya getirdik. İşte Peygamber Efendimiz (SAV)’in kız çocuklarıyla ilgili Hadis-i Şerifleri…

Cahiliye Dönemindeki kız çocuklarının diri diri gömüldüğü bir zamanda Peygamber olarak görevlendirilen Efendimiz Hz. Muhammed (SAV), hiçbir şekilde cinsiyet ayırımı yapılmaması gerektiğini, gerek davranışlarıyla gerek de sözleriyle vurgulamıştır.

Kız çocuklarını hor görmenin yanlış bir tutum olduğunu belirten Peygamber Efendimiz (SAV), evlatlarında ayırım yapan kişilerin, bu davranışlarının Allah (c.c)’un takdirine razı olmadıklarından dolayı yaptıklarını öne sürmektedir. 

Cahiliye dönemindeki insanların at gözlüğüyle bakan bu bakış açılarını yok etmek isteyen Peygamber Efendimiz (SAV), omuzunda kız torunu olmasına rağmen namazını bozmamış ve bu davranışıyla adeta şu mesajı vermiştir:

“Sizin kız diye horladığınız bu seçkin varlığı ben omzumda taşıyorum. Rabbimin hediyesi olarak baş tacı ediyorum.”

Çocuklara karşı her zaman şefkat ve merhamet dolu olan Peygamber Efendimiz (SAV), dışarıda bir çocuk gördüğü zaman mübarek yüzünü ayrı bir mutluluk kaplar ve çocuğu kız ya da erkek olmaksızın ayrım yapmadan sevgi göstererek kucaklarmış.

PEYGAMBERİMİZ (SAV)’İN KIZ ÇOCUKLARI İLE İLGİLİ HADİS-İ ŞERİFLERİ

 “Kimin bir kız çocuğu dünyaya gelir de onu toprağa gömmeden, horlamadan ve üzerine erkek çocuğunu tercih etmeden yetiştirecek olursa Allah Teâlâ o kimseyi cennetine koyacaktır.” (Ahmed, Müsned,(Tah: Muhammed Şakir, Had. no: 1957), c. IV, s. 294)

“Her kim iki kız çocuğunu yetişkinlik çağına gelinceye kadar büyütüp terbiye ederse, kıyamet günü o kimseyle ben şöyle yanyana bulunacağız” buyurdu ve parmaklarını bitiştirdi. ( Müslim, Birr 149. Ayrıca bk. Tirmizî, Birr 13) 

“Kızlarınızı altın ve gümüş ile süsleyin! Elbiseleri güzel olsun! İtibar kazanmaları için en güzel hediyelerle ihsanda bulunun !” (Hakim)

Erkek çocuk nimet,kız çocuk ise hasenedir; yüce Allah nimetin hesabını sorar, haseneye ise mükâfat verir. (İmam Cafer-i Sadık (a.s))

“Allah’tan korkunuz; çocuklarınız arasında adaletli davranınız.” (Müslim, Hibât 13)

Önceki İçerikTerbiyeli sebze çorbası nasıl yapılır?
Sonraki İçerikKabak çekirdeğinin faydaları nelerdir? Gece uyumadan bir avuç yerseniz ne olur?
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.