Pekmez toprağının içindeki bilinmeyen gerçek! Pekmez toprağı nedir ve ne işe yarar?

0
43

Anadolu topraklarında yaşayan kadınların sırlarından biri olan pekmez toprağı pekmez yapımının adeta olmazsa olmazlarından. Herkesin bilmediği pekmez toprağı aslında büyük bir mucize. Peki pekmez toprağı nedir ve içinde hangi maddeler vardır? İşte tüm detaylar:

Pekmez toprağı, %50-90 oranında kireç içeren beyaz renkli bir toprak türüdür. Pekmez yapımında şırayı durultmak için kullanılır. Yöresel olarak ak toprak, marın veya Kilis yöresinde havara adlarıyla da bilinse de Amasra bölgesinde pekmez yapımında herhangi bir toprak türü kullanılmamaktadir. Şifa kaynağı olan pekmezi yaparken kullananlar adeta mucizevi etkilerinin olduğundan bahsetmeden edemiyor. Uzun bir uğraş sonucunda sofralara gelen pekmez, çeşitli meyvelerden yapılabiliyor. Emeğinin ve sabrın bir araya gelmesiyle meydana gelen pekmezi yaparken kullanılan toprak da adeta merak konusu oldu. Pekmez toprağı çoğunlukla Toros Dağları’nın bulunduğu bölgelerden, özellikle Antalya, Muğla, Burdur gibi şehirlerimizden elde ediliyor. Bir çeşit fosil tortusu olan pekmez toprağını hazır olarak bulmak isteyenler ise güvenilir aktarlardan veya semt pazarlarında karşımıza çıkan pekmez üreticilerinden elde edebiliyorlar.

PEKMEZ TOPRAĞI NASIL VE NEREDE KULLANILIR?

Geleneksel yöntemlerle hazırlanan pekmezlerin yapımında kullanılan pekmez toprağı, pekmeze akışkanlık ve kıvam vermesi için eklenir.

Pekmezde bulunan şıranın duru olması için değerlendirilir.

Pekmez karışımındaki katı maddelerin çökmesi için eklenen pekmez toprağı, tamamen tercihe bağlı olarak pekmez yapılırken kullanılabilir. Kullanmadan da pekmez yapabilirsiniz.

PEKMEZ TOPRAĞI YERİNE NE KULLANILIR?

Pekmez hazırlarken illa ki pekmez toprağı eklemenize gerek yoktur. Karbonat veya kabartma tozu ekleyebilirsiniz. Pek çok yöre halkı, pekmez tozunun ekleneceği aşamada karbonat ya da kabartma tozu ekliyor.

Önceki İçerikDoya Doya Moda Rabia Ağca kimdir, kaç yaşında? Rabia Ağca hakkında merak edilenler
Sonraki İçerikMangallık tavuk sosu tarifi! Mangalda kullanabileceğiniz tavuk sosu tarifi
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.