Ana Sayfa Blog Pazının bilinmeyen faydaları nelerdir? Pazı hangi hastalıklara iyi gelir?

Pazının bilinmeyen faydaları nelerdir? Pazı hangi hastalıklara iyi gelir?

0
Pazının bilinmeyen faydaları nelerdir? Pazı hangi hastalıklara iyi gelir?

Kış aylarının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan pazının insan sağlığına faydaları olduğunu biliyor muydunuz? Görüntü olarak ıspanakla karıştırılan pazının hem yemeği hem de salatası yapılır. Özellikle yoğurtla beraber tüketildiğinde sindirim hastalıklarını önleyen pazı hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Peki pazının bilinmeyen faydaları nelerdir? Pazı hangi hastalıklara iyi gelir? Haberin detayında pazı hakkında her şeyi bulabilirsiniz.

Ispanakgiller ailesine ait olan pazı çok besleyici bir sebzedir. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde sindirim sisteminin fonksiyonlarını artırır. Büyük yaprakları olan pazı hemen hemen her toprakta rahatlıkla yetişebilir. Tam bir kalsiyum deposu olan pazı, kemik gelişimine büyük katkı sağlar. Eski çağlardan beri tüketilen pazı hem çiğ hem de pişirilerek tüketilebilir. Ülkemizde sıklıkla sarması yapılan pazı yoğurtla beraber tüketildiğinde sağladığı faydalar artar. Günümüzde artan hastalıklara adeta doğal ilaç olan pazıyı uzmanlar en az haftada bir kez tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. 

100 GRAMLIK PAZININ BESİN DEĞERLERİ

Kalori // 30

Lif // 2 gram

Protein // 2 gram

Yağ // 0.2 gram

C vitamini // 30 miligram 

Potasyum // 250 miligram

Kalsiyum // 120 miligram

Demir // 4 miligram 

PAZININ BİLİNMEYEN FAYDALARI NELERDİR?

– Modern çağ hastalıklarından biri olan parkinson ve alzheimer beyin rahatsızlıkları için faydalı bir besindir. Beyinin ihtiyacı olan proteini sağlar. Ayrıca hafızayı güçlendirir.

– Çeşitli sebeplerden ötürü vücutta sık sık hasar alan sinir sistemindeki hücrelerin işlevselliğini artırır. Yorgunluk, stres ve depresyon gibi hastalıkları engeller. 

– Pazı en fazla sindirim sistemine fayda sağlar. Yoğurtla beraber tüketildiğinde sindirim organlarındaki baterileri azaltır. Bağırsakların daha sağlıklı çalışması için gerekli olan bağırsak florasını korur. Yemeklerden sonra sık yaşanan hazımsızlığa iyi gelir. Mide duvarını güçlendirerek öğütülme işlemine destek verir.

– Yapılan araştırmalarda pazının kandaki şeker seviyesini dengelediği tespit edilmiştir. Uzmanlara göre doğal şeker ilacı olan pazı kan şekerini dengeleyen siringik asit içerir. Bu sayede diyabet riskini azaltır.

– Tüm yeşil yapraklı sebzelerde olduğu gibi pazıda güçlü bir antikonasorejendir. Özellikle kolon kanserini önleyen pazı, hücrelerin mutasyona uğramasını engeller.

– Alternatif tıpta kaynatılan pazı yaprakları basur memelerinin üzerine konularak şiddeti azaltılmaya çalışılır. Bunun yanı sıra kemik ve kas ağrılarında da kaynatılan pazı yaprakları bölgeye sarılıp üzerine streç film geçilerek bir saat dinlenilmesi tavsiye edilir.

– Saç dökülmesindeki en büyük etken, saç köklerinde azalan biyotin maddesidir. Pazı bu madde bakımından oldukça zengindir. Hem yemek olarak tüketildiğinde saç dökülmesini önler. Hem de kaynatılıp lapa haline gelen pazı yapraklarını zeytin yağı ile ezip içine bal ekleyerek saç diplerine sürüldüğün de de saçların parlaklığını canlılığını artırır. Dökülmenin de önüne geçer. 

– Kötü kolesterolü düzenlediğinden kalp ve damar hastalıklarına da iyi gelir. Ayrıca aşırı sıvı olan kanın pıhtılaşmasını destekler. Morarma ve kanamaların önüne geçer. Eski çağlarda özellikle Uzakdoğu ülkelerinde savaş sırasında yaralı askerlerin yaralarının çabuk iyileşmesi için sık sık kullanılırdı.