Patates suyunun sağlığa faydaları nelerdir? Sabah aç karna patates suyu içmek ne işe yarar?

0
22

Karbonhidrat bakımından zengin olan patates, aşırı tüketilmesi uzmanlar tarafından uygun görülmeyen besinler arasındadır. Ancak gün içerisinde belli miktarda vücut karbonhidrata ihtiyaç duyduğundan porsiyonlu tüketilebilir. Bunun yanı sıra patatesin kaynatılıp elde edildiği suyunun da insan sağlığına inanılmaz faydaları vardır. Özellikle kanda bulunan oranları dengeler. Peki patates suyunun sağlığa faydaları nelerdir? Sabah aç karna patates suyu içmek ne işe yarar? Tüm soruların yanıtı haberin detayında…

Patlıcan ailesine ait olan patates, yer altı besinlerindendir. Toprak üstünde bitki hale gelen ve çiçeklenen patates, toprağın altında yetişir. Toprakta bulunan tüm vitamin ve mineralleri barındıran patates, ülkemizde en çok Nevşehir’de yetişir. Nişasta bakımından oldukça zengin olan patatesin özellikle suyu halinde fazla bulunur. Şeker hastalığı, vücuttaki sıvı oranı ve mide temizliğine kadar birçok faydası vardır. Anavatanı Güney Amerika olan patates, 7.000 yıl önce Peru dağlarında oldukça yaygın halde bulunur. Birden fazla çeşidi olan patatesin ekimi ve dağılımı ise 1540 yıllara kadar dayanır. Yöreden yöreye lezzetten lezzete tüketilme şekli değişen patatesin topraktan alındıktan sonra evlerde kendiliğinden yumrulanması konusunda da uzmanlar ciddi uyarılarda bulunuyor. Zehirli maddeler içeren patatesin bu yumrulu halleri tüketildiğinde özellikle sindirim hastalıklara neden olabilir. Ancak patates suyu, alternatif tıpta sindirim hastalıklarını önlemek için tüketilir.

PATATES SUYUNUN FAYDALARI NELERDİR? SABAHLARI AÇ KARNA PATATES SUYU İÇMEK NE İŞE YARAR?

İleri yaşlarda görülen ve şiddetli ağrılara neden olan eklem iltihaplanmasını önleyerek uzun ömürlü kemik yapısını destekler. Uzmanlar özellikle bel, boyun ve sırt eklemleri ağrısı yaşayanların düzenli tüketmesi gerektiğini vurguluyor. 

Kronik sindirim problemi yaşayanların mide ve bağırsak rahatsızlıklarını önler. Özellikle kabızlık, mide yanması, şişkinlik ve reflü gibi yiyecekler sonucu ortaya çıkan hastalıkların riskini azaltarak bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. 

Yüksek antioksidan özelliğini çiğ halde daha etkili sunan patates suyu karaciğer ve safra kesesinin aynı sıra tüm vücuttaki toksinleri de azaltır. Bu atıkların böbreklerde oluşturduğu taş ve kumu da önleyerek. İdrar yolu ile hepsini vücuttan atar.

Ağız içi ve dişi yaraları içinde patates suyu faydalıdır. Hem iltihaplarını azaltır hem de ciltteki deformeyi önler. B vitamini sayesinde yeniden oluşmanın da önüne geçer.

Yorgunluk, uykusuzluk ve stres gibi durumlarda artan göz altı halkaları ve morlukları içinde patates suyuna bir ped pamuğu batırıp gözün çevresine koyup 10 dakikada bir değiştirerek bu uygulama yapılabilir.

Potasyum içeriği sayesinde kan basıncını düzenler buna bağlı yüksek tansiyonu da düzenleyerek felç ve inme hastalıklarının yaşanmasını engeller. Bu durumların yanı sıra kalp kaslarını ve damarlarının sağlığını koruyarak olası riskleri azaltır. 

Düzeli tüketilen çiğ patates suyu eklemlerde biriken ürik asidi azaltarak gut hastalığını önler. Aynı zamanda ödem birikiminin de önüne geçerek iskelet yapısını korur. 

Saç hücrelerinin sağlığını koruyarak hızlı uzamasını sağlar. Ayrıca kullanılan şampuanın içerisine eklendiğinde beyaz oluşumunu önler. Aynı zamanda patates suyu ile yüzü düzenli yıkarsanız sivilce ve akne oranını azaltmış olursunuz. 

PATATES SUYU NASIL HAZIRLANIR?

Genellikle kırmızı yüzeyli patateslerin çiğ su tüketimi daha sağlıklıdır. Sirkeli suda iyice yıkanan patatesler kabukları ile beraber meyve sıkacağında sıkılır. Çıkan suyu atlandırmak için yarım bardak havuç suyu da ekleyebilirsiniz. 

Önceki İçerikBozanın emziren annelere faydaları neler, boza bebekte gaz yapar mı? Bozanın süt arttırıcı…
Sonraki İçerikPantone 2020’nin rengini açıkladı! Bu yılın trend rengi: Mavi
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.