Pandemi döneminde evde artan kavgaların çözümüne yönelik tavsiyeler

0
30

Evlilik ve İlişki Danışmanı Sevgi Keleş, koronadan dolayı evlerde tıkılı kalan fertlerde birbirleriyle anlaşamama gibi sorunların çözümüne dair tüyolarda bulundu.

Ülkece zor günler atlattığımız şu günlerde evde tüm fertlerinin evde olması aile ilişkilerini olumsuz etkiledi. Çocukların uzaktan eğitim görmesi, yetişkinlerin evden çalışması derken devamlı kapalı ortamda bulunmak yanlış anlaşılmaları ve evdeki kavgaları arttırdı. Evlilik ve İlişki Danışmanı Sevgi Keleş mutlu bir yuva için çözüm önerilerini anlattı. 

Pandemi dönemi boyunca yaşadığı deneyimleri ve tecrübeleri yorumlayan Sevgi Keleş, aile ilişkilerinin nasıl düzelebileceğinin tüyolarını verdi. 

– SÜRECİN SORUMLUSU EŞİNİZ YA DA ÇOCUKLARINIZ DEĞİL

Hayatın her alanında olduğu gibi burada da empati sağlamak aile içi ilişkileri kurtarabilmek adına oldukça önemlidir.Ailedeki her yaş grubunun aynı derecede bunaldığı ve korona öncesindeki hayatı özlediği düşünülmeli. Ev içerisindeki iletişimi dengede tutarak aileler çatışmalardan kendilerini koruyabilir.

NET OLMAK ÖNEMLİ

Birbirinize karşı beklentilerinizi, isteklerinizi net bir şekilde güzelce izah edin. Hiçbir şey söyleyip etmeden direkt karşımızdaki kişiden kendinizi anlamasını beklemeyin.

İLK ADIM SİZDEN YANA OLSUN

Aile içerisindeki iletişimin kuvvetli olması ve kavgaların azalması için minik sürprizler yapmak, anlayışlı olmak ve yardımsever olmak gibi iyi davranışlarla iyi niyetinizi gösterebilirsiniz.

İHTİYAÇLAR KİŞİYE GÖRE DEĞİŞİYOR

Yetişkin kimselere aykırı gelen bazı davranışlar çocukların enerjilerini boşaltma şekli olabilir. Oyun dönemindeki çocuklarda bu durumdan olumsuz etkilendiği için  her şeyin geçici olduğu, izah edilmeli ve imkanlar dahilinde çocukluklarını yaşamaya izin verilmelidir.

Önceki İçerikKireçlenme neden olur? Kaç çeşit kireçlenme vardır? Kireçlenmeye ne iyi gelir?
Sonraki İçerikÇocuklarla sağlıklı iletişimin yolları! Günlük hayatta çocuklara kurduğumuz 20 yanlış cümle
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.