Organik kozmetik nedir? Organik kozmetik ürünü nasıl anlaşılır?

0
27

Kozmetik sektörü her geçen gün büyüyor ve yeni ürünlerle dolup taşıyor. Şimdilerde de organik kozmetik ürünleri revaçta. Cildi ve gözleri tahriş etmeden tamamen doğadan gelen mucizelerle üretilen organik ürünlerin satışına başlandı. Fiyat olarak diğer ürünlere göre pahalı olan organik kozmetik ürünler sağlığını düşünenlerin ilgisini çekmeyi başardı. Peki organik kozmetik ürünleri nelerdir? Ürünlerin organik olduğu nasıl anlaşılır? Gelin birlikte öğrenelim…

Organik kozmetik hiçbir kimyasal girdi kullanmadan, üretiminden tüketimine kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı tarımsal üretim biçimidir. Ürünlerin insan ve çevre sağlığını koruması amaçlanan bu üretim biçimi aslında bir yaşam biçimidir. Kadınların yüzyıllardır kullandığı kozmetik ürünlerin içerisine yeni bir soluk getiren organik ürünler, hem cilt sağlığını hem de doğal dengenin korunmasını sağlıyor. Organik sertifikalı kozmetikler insan bedenine tam uyumlu bileşenler içerir. Bu yüzden günümüzde saf ve doğal içerikli ürünler kullanımı artmıştır. Özellikle kadınların kullandığı bu ürünler yüze, vücuda sürüldüğü için cilt emiyor. Sağlıklı olmak için sadece yediklerimize değil kullandığımız kozmetik ürünlere de dikkat etmeliyiz. 

PEKİ ORGANİK KOZMETİK ÜRÜNÜ NASIL ANLAŞILIR?

Doğal içerikli ürünler olarak adlandırılan ve sertifikasız kozmetiklerin birçoğu sentetik veya petrol bazlı kimyasallar kullanılarak formüle edilmektedir. Özellikle paraben, parfüm, silikon gibi maddeler içeren bu ürünler uzun vadeli kullanımda cilt enfeksiyonlarına, cildin erken yaşlanmasına ve bedende toksik birikime yol açmaktadır. 

Bir ürünün organik olması için; içinde sentetik maddelerin olmaması gerekiyor. Sertifikası olmayan ürünler kesinlikle organik değildir. Ambalajları %100 geri dönüşümlü olmak durumundadır. 

ORGANİK KOZMETİK ÜRÜNLERİN SON KULLANMA TARİFİ NEDİR?

Organik ürünlerin içerisinde herhangi bir koruyucu maddesi olmadığı için 6 ila 12 ay arasında mutlaka tüketmeniz gerekiyor.

Önceki İçerikKolot peyniri nedir? Kolot peyniri nasıl yapılır?
Sonraki İçerik2019 kış krep şal modelleri neler? Krep şal nasıl kombinlenir?
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.