Ördek etinin faydaları nelerdir? Ördek eti hangi hastalıklara iyi gelir?

0
41

4000 yıldır tüketilen özellikle Uzak doğu yöresinin vazgeçilmez yemeklerinden biri olan ördek etinin insan sağlığına faydaları olduğunu biliyor muydunuz? Günlük 100 gramı bile vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri fazlasıyla sağlar. Ancak kolesterol içerdiğinden aşırı tüketilmesi tavsiye edilmez. Peki ördek etinin faydaları nelerdir? Ördek eti hangi hastalıklara iyi gelir? Haberin detayında bu soruların detayını sizler için araştırdık.

Eski Yunan medeniyetinden Çin tarihine ve eski Türklerin mutfak kültürüne kadar uzanan ördek eti insan sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu yüzden kış ayları ile beraber sonbaharda avlanan ve temizlenen ördek eti sofraların vazgeçilmezi olurdu. İnsan vücudunun günlük ihtiyacı olan proteinin yüzde 100’ünü karşılar ve enerji verir. Kas ve kemik dokularını yeniden onaran ve kuvvetini artıran ördek eti günümüzde helen köy sofralarının baş tacıdır. Beyaz et arasında tavuk ve kazlardan daha faydalı olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkarılmıştır. İçerdiği uçucu yağ ise vücutta enerjiye dönüşür. Görünüş olarak kırmızı olduğundan sığır etiyle karıştırılır. Normal ete göre lif oranı yüksek olan ördek etinin yağı kaz etinin yağına göre daha azdır. Etinden pastırma yapılır. Ayrıca ciğeri de yaygın olarak tüketilir. 

ÖRDEK ETİNİN FAYDALARI NELERDİR? ÖRDEK ETİ HANGİ HASTALIKLARA İYİ GELİR?

Yüksek miktarda demir içerdiğinden kandaki kan hücrelerinin sayısını artırarak anemi gibi ciddi hastalıkların riskini azaltır. 

Pek çok vitamin ve mineral bakımından zengin olan bu et besinlerde nadiren bulunan B3 vitamini olarak bilinen niasindir maddesini yüksek miktarda içerir. Bu madde metabolizmadaki yağı enerjiye çevirerek vücudun yağ tutmasını önler. Ayrıca kötü kolesterol seviyesini düşürerek kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir. 

Vücudumuzun protein sentezi için B6 vitaminine ihtiyacı vardır. Ördek eti bu ihtiyacı yüzde 60 karşılar. Bu sayede antikor oluşturarak vücudu hastalıklara karşı güçlendirir.

Metabolizmanın daha iyi çalışması için bazı enzimlere ihtiyacı vardır. Bu enzimler sayesinde vücut kilo almaz. Bu enzimler selenyum ve çinko gibi minerallerdir. Selenyum özellikle tiroid bezlerinin düzgün çalışmasını destekleyerek hormonları dengeler. Bu sayede ergenlik geçişlerinde adet dönemlerinde ya da hamilelik sürecindeki dengesizliği düzenleyerek daha sağlıklı bir geçiş sağlar.

Çinko maddesi ise bağışıklığı artırarak serbest radikallerin sayısını azaltır. Kanser riskini ortadan kaldırmada da etkili bir mineraldir. Örek eti bu iki mineral bakımından oldukça zengindir. 100 gramlık bir ördek eti günlük selenyum ve çinkonun yüzde 60’ını karşılar. 

Önceki İçerikSistit nedir? Sistit belirtileri nelerdir? Sistit nasıl geçer?
Sonraki İçerikAğızda dağılan tuzlu kurabiye tarifi
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.