Nevrotik nedir? Nevrotik kimlerde nasıl görülür?

0
33

Sürekli duygusal boşluk yaşayan kişilere denilen nevrotik bir psikolojik rahatsızlıktır. Karakter davranışlarını etkileyen nevrotik rahatsızlık beraberinde fiziksel sorunları da getirir. Özellikle kas sorunlarının görülmesi nevrotik rahatsızlığın en belirgin fiziksel göstergesidir. Hasta yaşadığı kas ağrıları nedeniyle sürekli olarak yorgun hisseder. Peki Nevrotik kimlerde nasıl görülür?

Aşırı kinlenme, güvensizlik ve saldırgan tepkiler gösteren nevrotik, çocukluk çağında bastırılmış bazı duyguların psikolojik yansımasıdır. Ancak bu rahatsızlık diğer psikolojik durumlar gibi sadece ruhsal değil aynı zamanda fiziksel de görülebilir. Yapılan araştırmalarda uzmanlar her insanda nevrotik sorunların olduğu söylüyor. Uzmanlar hatta hastaların çoğunun ruhsal sorunlar yaşadığının bilincinde olduğundan bunları bastırmak için bazı yöntemler geliştirdiğini vurguluyor. Hastalar sorunlara karşı savunma mekanizması geliştirir. Kimisi bu durumu abartınca farklı hastalıkların ortaya çıkmasına davetiye hazırlar. Bu yüzden bu tarz durumlar karşısında hastaların mutlaka profesyonel destek almasında fayda var. Aksi halde bastırılan duygular yaşanılan travmalar sonrası daha ağır depresiflere yol açar. Hastalar çok basit belirtilerle kendini ele verir. Örneğin yaşadıkları duygular karşısındaki kararsızlık ve bunalımlar görülür. Anormal davranan hasta bir süre sonra çevresi tarafından da fark edilir. 

NEVROTİK KİMLERDE NASIL GÖRÜLÜR?

Sürekli sevgi ve ilgi beklediğinden bir kişiye kolayca bağımlı hale gelir. Ortamı isteyen bu kişiler çevresindekilerin dikkatinin kendisinde olmasını ister. Ancak sorun da işte burada ortaya çıkar. İlgi istediğini göstermez bunu onların anlamasını bekler. İçten içe yaptığı bu hesap karşılığını bulamayınca ruhsal bunalım düzeyi artar. 

Toplu alanlarda sürekli rahatsızlık duyarlar. Çünkü bu ortamlarda kendilerini güven de hissetmezler. Zorunlu olarak girdikleri bu ortamlarda ise yapmacık tavırlar sergiler. Bu sayede eksik yönlerini gizleyerek yargılanmaktan kurtulduklarını düşünür.

Gelecek planları sıklıkla yapmazlar. Hep geçmişte yaşadıkları kötü deneyimleri hatırlarlar. Bu yüzden planlarının hep bozulacağını düşünür. Nadiren yaptığı planlarda ise asla bir başkasını katmaz. 

Gün içerisinde sürekli yorgun ya da sinirli bir duygu haline girer. Böylece kendini güçlü göstermeye çalıştığını düşünür. Birilerinin sürekli kendilerini kırdıklarını ve aldattıklarını hissettiklerinden iki duygu arasında gidip gelir. 

NEVROZA ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Nevroza bazı durumlarda görülür. Bu da çeşitli olmasına yol açar. Hastalar tek bir duruma yoğunlaştıklarından durumlarda ona göre gelişir. 

– Sürekli gergin olan kişilerde kaygı bozuklukları görülür. İç karmaşa yaşayan hasta bir süre sonra ataklar yaşar. 

– Somatoform bozukluklar bedensel sorunların yaşanmasına yol açar. Duygularını tam anlamıyla yaşayamayanlar sinir sisteminin harap olmasına neden olur. Bu da bazı bedensel ağrıları beraberinde getirir.

– Yaşanılan ruhsal sıkıntı bilincin bölünmesine yol açar. Buna da dissosiyatif bozukluk denir. 

– Duygu durumları arasında çok inişli çıkışlı olur. Aniden sevinirken aniden ağlayabilir. Bunun altında bipolar bozuklukta yaşanabilir. 

NEVROZLARIN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Her bir nevroz farklı bir hastalığın oluşudur. Bu yüzden tedavisi de farklılaşır. Hastayı öncelikle uzman bir doktorun detaylı incelemesi gerekir. Çeşitli olan nevrozlar farklı tedavi yöntemleri oluşturur. İlaç tedavisinin yanı sıra hastalara terapi de uygulanır. Hem çevreleri kalabalık halde hastaların kendilerini daha iyi ifade etmeleri sağlanır. Ayrıca hastanın bu süreçte yaşadığı hiç bir durumu içinde bırakmaması için yönelimler tavsiye edilir. Bu hastaların çoğu sanatsal hobiler elde eder. 

Önceki İçerikHalsizlik neden olur ve belirtileri nelerdir? Halsizliğe iyi gelen besinler…
Sonraki İçerikEvde en kolay salça nasıl yapılır? Canan Karatay’dan en sağlıklı salça tarifi
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.