Ana Sayfa Blog Mumiyo taşı nedir? Mumiyonun faydaları nelerdir? Mumiyo nasıl kullanılır?

Mumiyo taşı nedir? Mumiyonun faydaları nelerdir? Mumiyo nasıl kullanılır?

0
Mumiyo taşı nedir? Mumiyonun faydaları nelerdir? Mumiyo nasıl kullanılır?

Soğuk gördükçe katılaşan ancak normalde katran gibi yapışkan ve sıvı olan mumiyo Himalaya dağlarında bulunur. Bazı araştırmacılara göre bitki kökenli olduğu söylenen mumiyo yüzyıllardır Uzakdoğu ülkelerinde alternatif tıpta kullanılır. Peki Mumiyo taşı nedir? Mumiyonun faydaları nelerdir? Mumiyo nasıl kullanılır? Sindirime iyi gelen mumiyo hakkında merak edilenleri haberin detayında bulabilirsiniz.

3 bin yıllık bir geçmişe sahip olan mumiyo maddesi Uzakdoğu’dan Ortadoğu’ya kadar birçok ülkede bitkisel tıpta kullanılmıştır. Dağların yüksek kesimlerinde ve mağaraların içerisinde bulunan bu madde koyu kahve ve siyah tortuldur. Dağdaki bitkilerin zamanla doğal oluşumlara uğrayarak sertleşmesi ile meydana gelir. Toprak, taş ve yağmurda bulunan vitamin ve minerallerin bulunduğu bu madde birçok hastalığa iyi gelir. En eski çağlarda kemik, eklem, romatizma ve diş hastalıklarının tedavisinde yaygın olarak kullanılmıştır. Günümüzde bu maddeden diş macunu ve krem yapılır. 85′ den fazla mineral, amino asitler, A, B, C ve P vitaminleri bulunur. Ayrıca kobalt, bakır, nikel, demir, çinko, manganez, krom, sodyum, potasyum, magnezyum, kadmiyum, bizmut, molibden gibi elementler de içermektedir.

MUMİYONUN FAYDALARI NELERDİR?

 Kalsiyum içerdiğinden hasara uğramış kemiğin dokularını yeniler. Özellikle kırılmış kemiklerin daha çabuk yanmasına yardımcı olur. Kemik erimesi gibi rahatsızlıkları ortadan kaldırır.

Bağışıklığı yenileyen güçlü bir etkiye sahip olan bu madde aynı zamanda beyin fonksiyonlarının sağlığını da koruyarak stres, unutkanlık,depresyon gibi ruhsal hastalıkların yanı sıra dikkat eksikliği gibi rahatsızlıklara da iyi gelir. Gümüş içerdiğinden antimikrobiyal etki gösterir. 

Metabolizmanın hasara uğramış hücrelerini harekete geçirerek vücutta oluşan lezyonların daha hızlı iyileşmesini sağlar. 

Özellikle karaciğerin toksinlenmesini engelleyerek cilt sağlığını destekler. Nikol bakımından zengin olan mumiyo yağ metabolizmasının hızla çalışmasını sağlarken hormonları dengeler. Sentezlenmesi gereken hücrelere destek verir. 

Yanık, tahriş ve yara izlerinin hızla iyileşmesine yardımcı olur. Glutamik asit içeren mucize taş hücrelerin yenilenme hızını artırır. Deformeye uğramış bölgelerin DNA sentezini artırır. Ayrıca dokunun proteinini artırarak daha sağlıklı büyümesine yardımcı olur.

Diş sararması ve diş enfeksiyonları gibi hastalıkları ortadan kaldırarak ağız sağlığını korur. Ilık suyun içerisine atılıp gargara olarak kullanılmasının yanı sıra diş fırçası yardımıyla da diş yüzeyini çizmeden beyazlatır. Ağız kokusunu giderir.

Yapılan araştırmalarda bağışıklığı güçlendirdiği için kanserli hücrelerin oluşumunu da engellediği ortaya çıkarılmıştır. Kan hücrelerini artırmada fayda sağlayan demir maddesi bakımından zengin olan mumiyo düşük kan seviyesini artırır. Ayrıca demir maddesinin vücutta emilimini hızlandırıp atmadan kana eklemesini sağlar.

Son yıllarda bu maddeden elde edilen maske ise cildi yenileyerek yaşlanmasını önler. Cilt hücrelerinin fonksiyonlarını artırıp kırışıklık ve sivilce gibi rahatsızlıkların yaşanmasının önüne geçer.