Ana Sayfa Blog Mırra kahvesi nedir? Mırra kahvesi nasıl yapılır? Kakuleden kahve…

Mırra kahvesi nedir? Mırra kahvesi nasıl yapılır? Kakuleden kahve…

0
Mırra kahvesi nedir? Mırra kahvesi nasıl yapılır? Kakuleden kahve…

Suudi Arabistan’da yaşayan kralların ve sultanların özel misafirlerine ikram ettiği ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nin en önemli içeceklerinden biri olan “Mırra” kahvesi nedir, nasıl içilir ve faydaları nelerdir sizler için inceledik. Vücuda olan faydalarını duyunca çok şaşıracağınız kakule bitkisinden yapılan mırra kahvesine dair tüm detaylar yazımızda bulabilirsiniz.

Yüzyıllardır Arap coğrafyasına özgü olarak bilinen Mırra kahvesi, Türkiye’de özellikle Mardin, Gaziantep ve Şanlıurfa gibi Güney Doğu Anadolu Bölgeler’inde oldukça fazla tüketilen bir kahve çeşididir. Bu kahveyi diğerlerinden ayıran özelliği ise oldukça acı ve ağır olmasıdır. Kahvenin ismi de aslında buradan gelir. Arapçada “mur” kelimesi “acı” demektir. Mırra kahvesi hepimizin bildiği gibi Türk kahvesi fincanlarında servis edilmez. Acı ve ağır bir tadı olduğundan minik ve özel kulpu olmayan fincanlarda ikram edilir. 

Yapım aşamasında kakule bitkisinin tohumlarından faydalanılan mırra kahvesine aroma veren kakuledir. Şifası oldukça fazla olan kakule çörekotu gibi kullanılacağı zaman öğütülmelidir, besin değerleri bu şekilde muhafaza edilir, aksi takdirde faydası gözlemlenemeyecektir. 

TIKLA OKU: KAKULENİN DİĞER FAYDALARINA ULAŞMAK İSTİYORSANIZ MUTLAKA TIKLAYIN…

PEKİ, MIRRA KAHVESİ NASIL YAPILIR?

Mırra kahvesini hazırlarken özellikle tercih edilmesi gereken bir kahve çeşidi yoktur. Mırra kahvesi aslında bir kahvenin hazırlanma ve pişirme şeklidir. İstediğiniz kahve ile Mırra’yı yapabilirsiniz. Bu kahveyi diğerlerinden ayıran özelliği ise ‘dibek’ adı verilen bir havanda çok inceltilmeden dövülmedisidir.

Mırra kahvesini pişirirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; kaynatma evresidir. Mırra kahvesini uzun uzun kaynatmanız gerekir. Kahveyi hazırlamak için öncelikle kahvenin telvesi ayırılıp karışıma su eklenir. Yani çekilmiş kahvenin üzerine su eklenir ve kaynatılır. Bir kıvama gelen kahvenin tortusunu ayırmak için süzerek “mutbak” denilen özel bir kaba aktarılır. Mutlaka konulan kahveye su eklenir. Kahve telvesinden ayrılana kadar bu işleme devam edilir. Telvesinden ve tortusundan ayrılan kahveye su eklenerek tekrar mutbaktan geçirilir.

Yapımı oldukça zor olan bu kahvenin sunumu geleneksel olarak kulpsuz bir fincanda verilir. Fincanın yarısına kadar doldurulan Mırra, misafirlere ikram edilir. 

MIRRANIN FAYDALARI NELERDİR?

Aşırıya kaçmadan tüketilen mırra kahvesi; vücudun direncini arttırarak, yorgunlukları gideriyor.

Dikkat toplamada ve konsantrasyon arttırmada oldukça başarılı olan mırra kahvesi, karaciğer hastalıklarının da önüne geçiyor.

Geçmiş yıllarda baş ağrılarını tedavi etmek için kullanılan bu kahve, selülitleri de ortadan kaldırıyor.