Ana Sayfa Blog Melisa otunun (limon otu) faydaları nelerdir? Melisa çayı nasıl yapılır?

Melisa otunun (limon otu) faydaları nelerdir? Melisa çayı nasıl yapılır?

0
Melisa otunun (limon otu) faydaları nelerdir? Melisa çayı nasıl yapılır?

Oğul otu olarak da bilinen melisa otu kullanımı yüzyıllara dayanan şifalı bitkiler arasında yer alır. Sinirleri yatıştırmada faydası olan melisa otu yaz aylarında böcek ısırıkları için kullanılan doğal bir ilaçtır. En genel tabiri ile limon otu olarak geçen melisa hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Peki melisa otunun (limon otu) faydaları nelerdir? Melisa çayı nasıl yapılır? Haberin detayında melisa otu hakkında merak edilenleri bulabilirsiniz.

Akdeniz ikliminde rahatlıkla yetişen melisa otu, nane ailesine aittir. Beyaz çiçekleri olan melisa çiçeği balların dikkatini çeker. Bu yüzden Yunan tarihçesinde bu ota oğul otu denir. Hafif limon aromasına sahip olan melisa otu, yazları açtığı beyaz çiçeklerin içerisine küçük meyveler çıkar. Avusturya yerlileri bu otu keşfettiklerinde ilk olarak çiğ tüketmişlerdir. Daha sonra ise kurutarak hem baharat hem çay olarak kullanmışlardır. Beta hidroksi asit bakımından zengin olan melisa otu, ruhsal hastalıklarda doğal ilaçtır. Alternatif tıpta depresyon ve sinirsel hastalıklarda çayı tüketilen melisa otunun esansiyel yağı ise çıkartılarak kozmetik ürünler üretilir. Yöreden yöreye farklı isimlerle kullanılan melisa otu, mevsim geçişlerinde enfeksiyon nedeniyle biriken iltihabı vücuttan atmaya yarar. Yapılan bazı araştırmalarda şiddetli migren nöbetlerinde etkili bir doğal kür olduğu tespit edilmiştir. 

MELİSA ÇAYI NASIL YAPILIR?

Demleme yöntemi ile yapılan melisa çayındaki yapraklar genellikle kurutularak kullanılır. Taze olarak nadiren yapılan bu çay için; bir litreye yakın su kaynatılır. Daha sonra içerisine yarım yemek kaşığı melisa, bir tatlı kaşığı nane ve bir tutam papatya eklenir. 10 dakika demlenmeye bırakılan çay süzgeç yardımıyla bir kaba aktarılır. Buzdolabında iki gün bekletilen melisa çayı tüketilmeye hazır hale gelir. Bu tüketim şekli yazın yapılırken, kış aylarında ise demlendikten sonra içerisine bir çay kaşığı bal eklenerek tüketilir. 

MELİSA OTUNUN BESİN DEĞERLERİ

Folik asit, potasyum, kalsiyum, demir, çinko, lif, tanen, A ve C vitaminleri bakımından zengindir. Aynı zamanda yüksek miktarda flavonoidler içeren melisa otu bağışıklık sisteminin kendini yenilemesi ve toksinleri vücuttan atması yardımcı olan etkili bir ottur.

MELİSA OTUNUN (LİMON OTU) FAYDALARI NELERDİR?

Kronik uykusuzluk günümüzde yaşanan en sık hastalıklardan biridir. Genellikle kapalı ortamlarda saatlerce masa başında çalışanlarda görülen bu rahatsızlık için en doğal yöntem melisa çayıdır. Melisa otu melotonin hormonunu dengeleyerek kişide uyku düzeni oluşturmaya yardımcı olur.

Son yapılan araştırmalarda stres ve kaygı bozukluğu en yaygın psikolojik hastalık olarak ortaya çıkmıştır. Uzmanlar bu hastalığı tetikleyen sorunun ise sinir sistemindeki deformasyon olduğunu vurguluyor. Bu yüzden kişinin günlük sinir hücrelerini yatıştırıcı ilaçlar veriliyor. Ancak ilaçlar bazı kişilerde farklı hastalıklara neden olabileceğinden uzmanlar doğal yolu daha sağlıklı olduğunu belirtiyor. Bunun içinde flavonod bakımından zengin olan melisa otu önerilir.

Sinir hücrelerinin işlevselliğini artıran melisa otu, sadece strese değil aynı zamanda beyin hastalıklarına da iyi gelir. Ayrıca beynin fonksiyonlarını artırarak hafızayı güçlendirir. Uzmanlar gelişim çağındaki çocukların iki günde bir yatmadan bir saat önce bir bardak tüketmelerini tavsiye ediyor.

Toplumda her 4 kişiden 3’ünde görülen uçuk hastalığı için de doğal ilaç olarak tavsiye edilen melisa yaprağı uçuğun yayılmasına ve iltihap oranının artmasını engellemede etkili olur. Şimdilerde uçuk kremlerinde melisa otu ham madde olarak kullanılıyor. 

Aşırı yemek sonrası bazı kişiler besinleri sindirmekte zorlandığı için hazımsızlık ve şişkinlik gibi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olur. Melisa otu çayı midenin besinleri öğütmesinde yardımcı olarak sindirimi kolaylaştırır. 

Melisa otu suyu ya da yağı cildin kendini yenilemesinde yardımcı olur. Parlaklık ve canlılığını artırır. Melisa otu kaynatılıp elde edilen suyu tonik olarak kullanılır. Aynı su ile saçlar yıkandığında kepeklenme ve dökülmenin önüne geçer. Solgun saçların daha parlak olmasını sağlar. 

Şiddetli geçen adet sancıları içinde önerilen melisa çayı, yaşanan krampları önlemede etkilidir. Yapılan bir diğer araştırmada ise kronik yaşanan baş ağrıları ve migren atakları içinde öneriliyor. 

Melisa otundan hazırlanan çay ile ağzı içi gargara yaparak diş aralarında kalmış besin atıkların temizlenmesine ve diş etlerinin güçlenmesini sağlar. Ayrıca melisa çayının içerisine hindistan cevizi eklenip hazırlanan karışım ağız içindeki yaraları götürmede etkilidir.