Maske kullanırken cilt bakımı ve makyaj nasıl yapılır? Maske makyajı yapmanın püf noktaları

0
33

Koronovirüs salgını nedeniyle ülkemizde salgın devam ettiği için maske kullanımı zorunlu hale geldi. Kullanılan medikal maskeler virüsten korurken cildin kuru ve mat görünmesine neden olabilir. Bu durumu ortadan kaldıracak yöntemleri sizlerle paylaşıyoruz. İşte maske kullanırken cilt bakımı ve makyaj yöntemleri:

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınıyla mücadele kapsamında maske zorunluluğu getirildiğini duyurmuştu. Bilim Kurulu’nun tavsiye kararlarına istinaden, koronavirüs salgınının toplum sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek, sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonu tesis etmek amacıyla daha önce alınmış kararlara alınan bu karar önce büyük şehirlerde sonrasında ise diğer şehirlerimizde geçerli hale getirildi. Bu yaz maske kullanımının yaygın olacağını ve maske kullanan kişilerin cilt bakımı ve makyaj rutinlerinde bazı konulara özellikle dikkat etmesi gerektiği uzmanlar belirtiyor. Güzellik Uzmanı Aylin Çetinkaya, maske kullanımının makyaj alışkanlıklarını nasıl değiştireceğini anlattı. 

“MASKE KULLANIRKEN GÜNEŞTEN KORUNMAYI UNUTMAYIN”

“Güneş koruyucu ürünlerin önemi bu yaz daha da artıyor” diyen Çetinkaya, “Yüzünüzde maske ile doğrudan güneş ışınlarına maruz kalırsanız ve güneş koruyucu ürün kullanmayı unutursanız kısa sürede yüzünüz iki farklı renkte olabilir. Yüzünüzün üst kısmı bronz, maske altında kalan bölümün daha açık renk olmasını istemiyorsanız en az 30 SPF güneş koruyucunuzu yanınızdan ayırmayın” dedi.

“MAKYAJI AZALTIN VEYA ALTERNATİF YÖNTEMLERİ TERCİH EDİN”

Maske kullanırken makyaj yapılmasını önermediğini belirten Çetinkaya, “Maskenin altına makyaj yaptığınızda, soluduğunuz karbondioksit, ısı ve nem sebebiyle bu makyaj gözeneklerinizin içerisine girerek tıkanmasına sebep olur. Ayrıca makyajın maske altında kalan bölümü maskeye bulaşacağı ve kısa sürede bozulacağı için hijyenik olmayan ortam oluşturacaktır. Bu sebeple makyaj kullanımını en aza indirgemeli, zorunlu olmadıkça makyaj yapmamalısınız. Bu süreçte dudaklarınız için kalıcı dudak renklendirme ve diğer kalıcı makyaj uygulamalarını kurtarıcınız olabilir” diye konuştu.

“YÜZÜNÜZÜ ILIK SUYLA YIKAYIN VE YAĞSIZ NEMLENDİRİCİLER KULLANIN”

Bu dönemde cildin nemlendirilmesinin önemli olduğunu vurgulayan Çetinkaya, “Maskeler yüzünüze sürterek zamanla cilt bariyerinin bozulmasına, tahrişe ve iltihaplanmaya yol açabilir. Ayrıca maskeler ciltte yağ, kir ve ter tutup akne, egzama ve gül hastalığı (rosacea) gibi durumların alevlenmesine yol açabilir. Eğer akneye yatkın bir cildiniz varsa, bu yaz sivilceler ile daha fazla uğraşabilirsiniz. Bu dönemde cildinizi korumak için sabah ve akşam cilt bakım rutinlerine devam edilmesi ve maske takmadan önce ve sonra yüzün ılık su ile yıkanması gerekiyor. Yüzünüzü yıkarken ılık su kullanın, sıcak veya soğuk su kızarıklığa neden olabilir. Ayrıca cildin nem bariyerini daha hassas hale getiren benzoil peroksit ve hidrokinon gibi sert bileşenlerden uzak durun ve şu dönemde yağsız nemlendiriciler kullanmaya özen gösterin” önerilerinde bulundu.

Önceki İçerikBronzlaşmak için ne kullanılır? En iyi bronzlaştırıcı yağlar
Sonraki İçerikBlazer nasıl giyinilir? Blazer ceket kombinleri 2020
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.