Ana Sayfa Blog Kuyruk yağının faydaları nelerdir? Canan Karatay’dan kuyruk yağı yorumu!

Kuyruk yağının faydaları nelerdir? Canan Karatay’dan kuyruk yağı yorumu!

0
Kuyruk yağının faydaları nelerdir? Canan Karatay’dan kuyruk yağı yorumu!

Hayvan yağı olan kuyruk yağı çoğu kimse tarafından sevilmez. Ağır bir kokusu ve tadı olan kuyruk yağının insan sağlığına faydaları olduğunu biliyor muydunuz? Peki kuyruk yağının faydaları nelerdir? Porf. Dr. Canan Karatay’ın kuyruk yağı hakkındaki yorumu nedir? Sizler için tüm bu merak edilen soruları araştırdık. Haberin detayında kuyruk yağına dair her şeyi bulabilirsiniz.

Halk arasında don yağı olarak da geçen kuyruk yağı hayvanların kuyruk kısımlarında ve et aralarında bulunur. Gıda sanayisinde kullanılan kuyruk yağı, yüzyıllardı tüketilir. Eski insanların uzun yıllar sağlıklı yaşamasının sırrı olan kuyruk yağı, Amerika bilim insanları tarafından en faydalı sağlıklı yağlar listesine eklendi. Kuyruk yağı ile ilgili halk arasında çok yanlış bilgiler bulunur. Bunlardan en yaygını zararlı olmasıdır. Ancak kuyruk yağının yüzde 70’i doymamış yağ asidi bakımından zengindir. Otlanan hayvanlar doğada bulunan tüm vitamin ve mineralleri vücutlarında taşır. Ancak insanlar besin tüketme konusunda ikiye ayrıldıklarından tüm bu mineralleri vücutlarında barındıramıyor. Bu yüzden bu besinlere ihtiyaç duyarlar. Çünkü hayvanlar vücutlarına aldıkları her faydalı değeri enzimleyerek depoluyorlar. Ayrıca halk arasında kuyruk yağının kolesterolü yükselttiği biliniyor. Uzmanlar ise bunun kesinlikle yanlış bir bilgi olduğunu kuyruk yağının damar tıkanıklığını önlediğini vurgulayarak oldukça faydalı bir besin olduğunu belirtiyorlar.

KUYRUK YAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

Omega-3 yağ asidi bakımından zengindir. Özellikle gelişim çağındaki çocukların kemik ve kas gelişimi için tüketilmesi öneriliyor.

Damarlardaki besinler tıkanıklığının önüne geçerek kalp sağlığını korur. Kan basıncını dengeler. 

Sinir hücrelerini güçlendirerek felç, titreme, siyatik ve romatizma hastalıklarının önüne geçer. 

Vücuttaki serbest radikalli hücrelerin sayısını azaltır. Bağışıklık sistemini hastalıklara karşı daha dirençli hale getirir. 

İçeriğinde cilt hücreleri bulunan kuyruk yağı cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlayarak uzun yıllar daha diri ve parlak görünümünü sağlar.

PROF. DR. CANAN KARATAY’IN KUYRUK YAĞI YORUMU!

Yaptığı çarpıcı açıklamalarla sağlık alanına yenilikler getiren Kalp ve İç Hastalıkları Profesörü Doktor Canan Karatay yine ezberleri bozan bir açıklamada bulundu. Karatay, kuyruk yağının inanılmaz faydaları olduğunu vurguladı. Ayrıca ünlü doktor Anadolu insanının uzun yıllar sağlıklı yaşamasının sırrını “Kavurmayı yağı ile beraber yemelisiniz. Kuyruk yağı ile birlikte yenmeli. O zaman dinç olur, dağlara çıkar inersiniz. Yumurta sarısı ile beraber bol köy yağı ile beraber yenecek. Kavurmada kuyruk yağı ile beraber yenecek. Bu Anadolu´da adettir, kuyruk yağını eritip içerler ve de 90-95 yaşına kadar yaşarlar. ‘Yağ dokunuyor kalp hastalığı yapıyor’ deniyor. Hangi yağ? Trans yağlar ya da margarin dediğimiz yağlar tehlikelidir. Yoksa senelerdir asırlardır yediğimiz köy tereyağları neden tehlikeli olsun. Evvel yoktu, rivayet yeni çıktı” sözleri ile açıkladı.