Kulak kireçlenmesi (Otoskleroz) nedir? Kulak kireçlenmesi (Otoskleroz) belirtileri nelerdir?

0
31

Duyu organı kanalı olan kulaklar, vücudun en hassas noktalarından biridir. Ancak çoğu kimse kulakta yaşanan sağlık sorunlarının çoğunu bilmez. Özellikle yaygın olan kulak kireçlenmesi çoğu kimse tarafından duyulmamış ancak ciddi sağlık sorunudur. Peki İç kulak kireçlenmesi (Otoskleroz) nedir? İç kulak kireçlenmesi (Otoskleroz) belirtileri nelerdir? Kulak kireçlenmesine dair merak edilenleri sizler için haberin detayına ekledik.

Duyma kaybına neden olan otoskleroz sık sık yaşanılan ciddi bir hastalıktır. İç kulak sinirlerinin tahrip olması ile ortaya çıkan ve sesin kuvvetli bir şekilde iç kulağa taşınmasını engeller. Genetiksel olarak da ortaya çıkabilir. Kulaktaki üzengi kemiği ile iç kulak kemiği arasında kireçlenme oluşur. Bu durum kemik kısıtlanmasına neden olur. Erken müdahale edilmediğinde ciddi işitme kaybına yol açar. Yavaş yavaş ilerleyen bu hastalıkta en çok 20 ve 30 yaşları arasındaki kişilerde görülür.  Sesler kulağa sağlıklı iletilmediğinde çınlama olur bu da denge problemi ve baş dönmesi gibi durumların yaşanmasına neden olur.

KULAK KİREÇLENMESİ (OTOSKLEROZ) BELİRTİLERİ NELERDİR?

– Sesleri seçmekte zorlanma

– Kulak içinde şiddetli basınç hissetme

– Kulaklık kullanımı sırasında kulağın ağrıması

– Giderek sesleri daha az duyma

– Seslerin duyulmamasına bağlı; baş ağrısı

– Artan basınç nedeniyle kan akışının hızlanması

– Beyne aniden kan sıçraması

– Kalp atışlarında düzensizlik

– Kulak zarında kırmızılaşma gibi belirtilerle kendini gösterir.

KULAK KİREÇLENMESİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

İki evresi olduğunu vurgulayan Sezen, bunların erken ya da geç olduğunu belirtti. Bu durumlarda erken evrede tespit edildiğinde kireçlenmenin önlenmeye çalışılır. Ancak ileri düzeydeki evresi ise cerrahi operasyon yapılır. Sezen, aynı zamanda hastalığın üç tedavisi olduğunu ve bunun ilerleme boyutuna göre yapıldığını hatırlattı. Cerrahi müdahalede üzengi kemiğinin görevini gören bir protez takılır. Bu protez işitme kaybını azaltarak iyileştiriciliği destekler. Bu hastalık sırasında ya da ameliyatı sonrasında hastaların seyahate çıkmaması gerekir. Ayrıca kusma ve baş dönmesi gibi durumlarda bir uzmana danışılmalıdır. 

KULAK KİREÇLENMESİNE İYİ GELEN KÜRLER!

– Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun tavsiye ettiği; Ağustos’un başında anatolius türü çınar ağaçlarındaki derin yırtıklı çınar yaprağından 2 tane bir bardak su da kaynatın. Sabah akşam birer bardak tüketiniz.  

– Magnezyum, potasyum, çinko ve mangan gibi maddeler bakımından zengin olan elma sirkesi işitme kaybında oldukça etkilidir. Bir yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak suya ekleyin. İçerisine bir yemek kaşığı bal ekleyerek günde 3 defa tüketebilirsiniz. 

– Soğan çok güçlü bir antioksidan bu yüzden kireçlenmelerde etkilidir. Kireçlenme vücudun her yerinde olduğu gibi kulakta da olur. Bu yüzden 2 kuru soğanı 5 su bardağı suyun içerisinde bekletin. 12 saat sonra günde üç bardak bu sudan tüketin.

Önceki İçerikEvde orijinal salep nasıl yapılır?
Sonraki İçerik2020 kış dönemine özel üniversite kombin önerileri
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.