Krill yağı nedir? Krill yağı ne işe yarar? Krill yağının cilde faydaları nelerdir?

0
35

Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz balık yağı ve içerisinde bulunan krill yağı, deniz canlısından elde edilen bir vitamindir. Sağlıklı beslenme ve yaşam için gerekli olan omega yağlardan biri olan krill hakkında detaylı bilgilendirmeleri sizlerle paylaşıyoruz. Peki nedir bu krill yağı, ne işe yarar? Gelin birlikte öğrenelim…

Krill, Antartika’da balinaların çevresinde dolaşan bir çeşit deniz canlısıdır. Balık olmayan bu canlı, Omega-3 bakımından oldukça faydalıdır.Bu canlıdan üretilen yağ, Krill yağı olarak adlandırılır. Birçok alanda popüler hale gelmesinin nedeni DHA yani (dokosahekzaenoik asit) ve EPA (eikosapentaenoik asit) omega 3 yağ asidi bakımından zengin olmasıdır. Krill yağının içerdiği omega 3 yağ asitleri diğer omega 3 yağ asitlerine göre daha kolay sindirilmektedir.Aynı zamanda krill yağında bulunan güçlü bir antioksidan olan astaksantin, vücudumuzu serbest radikallere karşı korumaktadır. Balık sevmeyen veya çeşitli nedenlerle balık tüketmeyen bireyler için takviyelerin kullanılması tavsiye edilmektedir. Balık yağından farklı olarak; krill yağındaki yağ asitlerinin yaklaşık %30-65’i fosfolipid formdadır. 

2011 yılında krill yağı üzerine yapılan çalışmalarda alınan sonuçlara göre; krill yağının çok düşük bir miktarı bile yüksek fayda sağlamaktadır. İç hastalıkları Uzmanı Canan Karatay tarafından da gündeme gelen bu yağ, özellikle kadınların mutlaka kullanması gereken bir takviyedir. 

PEKİ KRİLL YAĞININ CİLDE FAYDALARI NELERDİR?

Krill yağı, ilerleyen yaşla beraber canlılığını kaybeden cildin yenilenmesini ve yaşlılık belirtilerinin azalmasını sağlıyor.  Yapılan araştırmalara göre krill yağı, yaşlanmayı erteleyen ve belirtilerini kamufle eden faydalar sağlıyor. Kullanacağınız krill yağı sayesinde saç beyazlaması, kırışıklık ve direnç kaybı gibi sorunlar kısa sürede ortadan kalkacaktır. 

Eğer cildinizi kötü etkenlerden korumak, her daim dinamil ve genç görünmesini sağlamak istiyorsanız mutlaka krill yağına şans vermelisiniz. Yaralar ve ufak kesiklerin iyileşmesinde hızlı bir etki sağlıyor. 

Balık yağı yerine krill yapı tüketerek kalp sağlığına da destek olabilirsiniz. Metabolik faaliyetler de olumlu yönde ilerleyecektir. 

Krill yağı cildin görünümünü iyileştirip kırışıklıkların azalmasına yardımcı olurken aynı zamanda cilt kanserine karşı koruma sağlayabilir. Krill yağının bu etkisi henüz insanlar üzerinde denenmiş değil ancak Journal of Agricultural and Food Chemistry’de yayınlanan bir makaleye göre hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalardan olumlu sonuçlar elde edilmiş.

KRİLL YAĞI NASIL KULLANILIR?

Kapsüller şeklinde satışa sunulan krill yağı mutlaka uzman tavsiyesi tarafından alınmaktadır. Ancak serum şeklinde olanlarını saçlarınızın sağlığını sağlamak için kullanabilirsiniz. 

Krill yağını düzenli kullandığınızda cildin yenilendiğini, enerjinin yükseldiğini, dikkatin toplandığını ve stresin yok olduğunu görebilirsiniz. En fazla 3 ay kadar kullanımı tavsiye edilen krill yağını mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Önceki İçerikEn etkili evde hızlı ve kolay kilo verme yöntemleri! Evde kolay bölgesel zayıflama egzersizleri
Sonraki İçerikKolajen nedir? Kolajen ne işe yarar? Hangi besinlerde kolajen bulunur?
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.