Ana Sayfa Blog Közlenmiş patlıcan konservesi nasıl yapılır?

Közlenmiş patlıcan konservesi nasıl yapılır?

0
Közlenmiş patlıcan konservesi nasıl yapılır?

Patlıcan besin değeri oldukça yüksek bir sebzedir. En sağlıklı pişirme yöntemi ise közdedir. Marketlerden satın aldığınız közlenmiş patlıcan konservesini sağlıklı bir şekilde evinizde hazırlayabilirsiniz. Yapımı oldukça pratik olan közlenmiş patlıcan konservesinin tarifini yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Kışlık hazırlıklarının bir çoğu bitmiş olsa da bazı konserveleri şimdi de hazırlayabilirsiniz. Çalışan kadınlarının işini kolaylaştıracak kış hazırlıklarına közlenmiş patlıcan konservesini de ekleyebilirsiniz.Közlenmiş patlıcan hem salata hem soğuk meze hem de farklı tariflerin içerisine yakışan bir lezzettir. Özellikle doyurucu özelliğinden dolayı vejetaryenler tarafından tercih edilen patlıcan, tam bir A vitamini deposudur. Aynı zamanda C,E ve K vitaminleri içermektedir. Sağlıklı bir şekilde patlıcanı tüketmek istiyorsanız közleyebilirsiniz. Közlenmiş patlıcanı uzun süre saklamak için ise konserve yöntemini deneyebilirsiniz. Şimdilerde tüm market ve bakkallarda satılan közlenmiş patlıcan konservesinin ev yapımı tarifi bugünkü yazımızda…

KOLAY KÖZLENMİŞ PATLICAN KONSERVESİ TARİFİ:

MALZEMELER

5 kilo topan patlıcan
5 adet yarım kiloluk kavanoz
Tuz
Zeytinyağ

YAPILIŞI

Patlıcanları bol suyun içerisinde güzelce yıkayın. Daha sonra bir kaç yerinden bıçakla çizin.

Fırın tepsisine ya da közmatikle patlıcanları hızlı bir şekilde közleyin.

Ardından kabuklarını soyup, küçük hale olacak şekilde doğrayın.

Doğranan patlıcanları bir miktar tuzla karıştırın.

Patlıcanlar tuzla özdeşleşirken, ilk kez kullanacağınız kavanozun kapaklarını bulaşık makinesinin içerisinde yıkayın. Bu adım kavanozların sıkı tutmasına yardımcı olacaktır.

Bir tencerenin içerisine 5 bardak suyu koyup kaynatın.

Tuzlanan patlıcanları kavanozun bitimine 1 parmak kalana kadar doldurun.Kalan 1 parmaklık kısma da zeytinyağı dökün.

Ardından kapaklarını sıkıca kapatın. Tüm patlıcanlar için aynı işlemi yaptıktan sonra kaynayan suyun içerisine kavanozu ters çevirip 15 dakika kadar bekletin.

Beklettikten sonra yine ters bir şekilde yerde ya da tezgahın üzerinde 1 gün beklettikten sonra hazır hale gelmiş demektir.

Afiyet olsun…