Ana Sayfa Blog Koreograf Asil Çağıl: ‘Koronavirüs sonrası moda dünyasında hiçbir şey eskisi gibi olmayacak’

Koreograf Asil Çağıl: ‘Koronavirüs sonrası moda dünyasında hiçbir şey eskisi gibi olmayacak’

0
Koreograf Asil Çağıl: ‘Koronavirüs sonrası moda dünyasında  hiçbir şey eskisi gibi olmayacak’

Yaptığı koreografi ve defilelerle moda sektöründe oldukça tanınan Asil Çağıl, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsle ilgili konuştu. Virüsün moda dünyasını da etkilediğini belirten Çağıl, ‘Koronavirüs sonrası moda dünyasında hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.’ açıklamasında bulundu.

Koronavirüs salgını tüm dünyayı etkisi altına aldı. Birçok sektör ekonomik açıdan zarar görmeye başladı. Bu sektörlerden biri de moda. Ünlü koreograf Asil Çağıl, süreçle ilgili olarak, ‘Koronavirüs salgını, tüm dünya için birçok şeyi değiştirdi. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Bu değişiklikler  temizlik anlayışından, yeme içme alışkanlıklarımıza, sosyalleşmeden, gezme , seyahat , tatile, iş ve giyinmeye kadar  hayatımızın birçok alanına yansıyor.’ açıklamasında bulundu.

Bu süreçte dijital defile haftaları da yoğunlaşmaya başladı. New York Moda Haftası, Shanghai Moda Haftası, Milano Moda Haftası bu defileler arasında yer alıyor. Ancak tekstil firmaları bu duruma pek sıcak bakmıyor. 

Çağıl bu durum için, ‘Koronavirüsün çıktığı günden bu yana her sektörde olduğu gibi sayısız defilemiz iptal oldu. Bu işi meslek olarak yapan modeller bu süreçte çok zorlandılar.Herkesin çok büyük maddi kayıpları oldu. Bu süreçte bu işten istediği maddi olanağı bulamayan genç ve başarılı modeller belki de başka sektörlere yönelecekler. Ekonomilerdeki küçülmeye paralel olarak, harcamalarımız da daha az ve kısıtlı olacak. Tekstil için daha az koleksiyon daha az model tasarlanıp üretilecek diyebilirim. Daha kaliteli kendi stilimizi yansıtan daha zamansız ve uzun kullanımlı parçaları tercih edeceğiz.’ açıklamasında bulundu.