Koltuk altı bakımı için etkili yöntemler

0
35

Koltuk altı kararmaları, aşırı terleme moralinizi mi bozuyor? Üzülmeyin, bu sorunlardan tamamen kurtulmanız mümkün. ‘Yüksek Topuklar’ olarak size pratik, etkili ve denenmiş yöntemler sunuyoruz. Koltuk altı bakımı için önerilerimizi öğrenmek için özel haberimizi hemen okumaya başlayın!

Günlük bakıma özen gösterin!

Günlük bakım olarak sabah ve akşam, banyo yapsak da yapmasak da su ve sabunla koltuk altı temizliği yapmak gerekiyor. Çünkü bakterilerin azaltılması ter kokusunu engelliyor.

Koltuk altı bakımı için deodorant kullanın! 

Koltuk altına banyodan sonra deodorant sürmek güzel bir kokuya sahip olmayı sağlıyor. Ancak asla terli bedene deodorant sürmemek gerekiyor, zira “ter üzeri parfüm” daha kötü bir kokuya yol açabiliyor.

Yediklerinize dikkat edin!

Terlemeyi önlemek için yediğimiz gıdalara da dikkat etmeliyiz. Aroması yüksek gıdalardan uzak kalmak, ter kokusuna karşı doğru bir önlemdir. Pamuk ya da keten kumaştan yapılmış giysileri ve iç çamaşırlarını tercih etmek de ter kokusunun önüne geçmek için doğru bir yoldur.

Koltuk altı bakımı için doğal yöntemleri deneyin!

Karbonat ya da mısır ununu koltuk altı bölgesi için kullanabilirsiniz. Her iki toz da nemi emme özelliğine sahip. Karbonat ortalama bir antiseptik ve koku giderici özelliği taşıyor.

Ter kokusunu adaçayı ile önleyin!

Adaçayının bir antiperspirant (koku önleyici) olduğu biliniyor. Adaçayı yağını ya da tentürünü koltuk altı bölgenize sürerek kullanabilirsiniz. Ayrıca çayını içmek ya da koltuk altını çay ile yıkmak da etki gösterebilir.

Koltuk altı bakımı için tüylerden kurtulun!

Terlemeye karşı koltuk altı bakımında özellikle tüyleri hedef almak gerekiyor; yani onlardan kurtulmak. Tüyleri uzaklaştırdığımızda bu bölgede bakteriler için besin kaynağı olabilecek protein ve tutunabilecekleri küçük sapları yok etmiş oluyoruz.

Koltuk altındaki tüyleri temizlemek, hem istenmeyen vücut kokularının hem de kötü görünümün önlenmesi için gerekli. Koltuk altındaki istenmeyen tüylerden sir ağda, epilasyon cihazları veya tıraş bıçağı gibi çeşitli epilasyon yöntemleriyle kurtulmak mümkün. 

Eğer jilet kullanıyorsanız, işlem öncesi koltuk altınızı sabunlamayı ve jilet uygulaması sonrası cildinizi temizlemeyi ihmal etmemelisiniz. İşlem bittikten sonra aloe vera içeren bir krem sürmeyi de unutmamalısınız. Çünkü uygulayacağınız krem, yanma hissi ve tahriş etkisini azaltarak cildinizi rahatlatacaktır.

Ağda ve epilasyon cihazı uygulamaları öncesinde ise cildinizin temiz, kremsiz ve kuru olması önemli.

Tüm epilasyon işlemlerinde kullandığınız malzeme ve cihazların mutlaka kullanım öncesi ve sonrasında temizlenmesi, temiz tutulması cilt sağlığınız için ihlal edilmemesi gereken bir kuraldır. 

Ağda, jilet ya da epilasyon cihazı ile tüyleri temizledikten sonra koltuk altında kızarıklık oluşabilir. Bu kızarıklığın ciddi bir tahrişe dönüşmemesi için epilasyon sonrası kızarıklık geçene kadar güneşlenmemek; koltuk altına epilasyon sonrasında en az dört gün alkol, parfüm vb. maddeleri değdirmemek de dikkat edilmesi gerekenler arasındadır.

Koltuk altı kararması nasıl geçer?

  • Çoğumuzun en büyük dertlerinden biri koltuk altındaki renk koyulaşmasıdır. Koltuk altı koyulaşmasından kurtulmak için öncelikle çok dar kıyafetlerden kaçınmak gerekiyor. Çünkü koltuk altını sıkıca saran kıyafetler, koltuk altı cildinde sürtünmenin etkisiyle tahrişe neden oluyor.
  • Sentetik yerine mümkün olduğu kadar pamuklu kumaşlardan üretilen giysileri tercih etmek daha sağlıklı.
  • Epilasyon için jilet yerine ağda kullanmayı tercih etmek de ciltte kararma oluşumu riskini azaltıyor.
  • Deodorant ya da jel antiperspirantlar (koku giderici) yerine mum roll-on ya da antiperspirat kullanmayı da tercih edebilirsiniz.
  • Ciltte bir mantar oluşumu söz konusuysa anti-fungal krem kullanımı gerekebilir. Bu nedenle bir dermatologa başvurmakta yarar var.
  • Koltuk altları havasız kaldığından ya da çok sıcak ağda nedeniyle derinin yanmasından dolayı lekelenebiliyor.
  • Koltuk altına, onu tahriş etmeden kese yapma ve sonra taze siyah üzüm suyunu sürüp, kuruyunca ovarak çıkartmanın, koyulaşma sorununa iyi geldiği söyleniyor.
  • Banyo sırasında koltuk altlarını nazik bir şekilde limon dilimleriyle ovmanın ya da E vitamini yağı uygulamanın da koltuk altının beyazlatılmasında etkili olma olasılığı var.
  • Düzenli olarak bebek pudrası kullanmanın rengin zamanla açılmasına neden olduğu biliniyor.
  • Bir çay kaşığı vazelin, bir çay kaşığı elma suyu ve bir çay kaşığı limon suyu ile hazırlayacağınız karışımı önceden temizlenmiş olan koltuk altınıza sürüp, kuruduktan sonra ılık su ile temizleyerek bebek pudrası ile cildinizi yumuşatmak da koyulaşma sorununa karşı başvurulan yöntemlerden.  

Koltuk altı bakımı için etkili yöntemleri öğrendiniz.

Önceki İçerikGenital bölge temizliği hakkında 5 ipucu
Sonraki İçerikGüneş lekeleri nasıl geçer?
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.