Kolot peyniri nedir? Kolot peyniri nasıl yapılır? Kolot peyniri yemeklerde nasıl kullanılır?

0
62

Ülkemizde peynirin birbirinden farklı çeşitleri bulunuyor. Bazıları sofralara direk olarak gelirken bazıları da yemeklerin içerisine ilave ediliyor. Kolot peyniri de yemeklerin içerisine eklenebilen tadı damaklarda kalan peynir çeşitleri arasında. Çok fazla bilinmeyen kolot peyniri nedir? Kolot peyniri neyden yapılır? Kolot peyniri nasıl kullanılır? Öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kalsiyum ve mienaral kaynağı peynir çeşitlerinin arasında bir yenisini daha eklemeye hazır mısınız? İnek ve keçi sütlerinden elde edilen peynirler, vücudun vitamin ihtiyacını yüksek oranda karşıladığı için her öğünde tercih edilebiliyor. Şimdi sizleri tanıştıracağımız kolot peyniri de kahvaltıda tost ya da peynir tabağında, diğer öğünlerde salata da böreklerde yerini alan peynirler kendine has özellikleriyle tanınıyor.  Karadeniz’de sıkça tüketilen ve özellikle kuymak için kullanılan, eriyebilen kolot peyniri, tek başına yemek çok yaygın değildir. Sıcaklığa maruz kaldığında eriyen ve uzayan, soğukta ise sert bir yapıya sahip olma özelliği vardır. İlk bakışta kaşar peyniri diye düşünülen kolot peyniri, golote, kolote ve kolof adıyla da anılmaktadır. Kolot peyniri yüksek miktarda yağ içerdiği için diyet beslenmesine uygun değildir. Kendine has aroması ve sarı rengi olan bu peynir, Erzurum, Trabzon, Bayburt, Rize ve Artvin’de sofralarda mutlaka bulunuyor.  100 gramlık bir dilimde 1.5 gram tuz bulunduğu bilinen kolot peyniri aşırı tuzlu değildir. 

Uzmanların önerdiği ve sağlık açısından faydalı olan kolot peyniri, içerisinde vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Hücre yenilenmesinde büyük rol oynayan kolot peyniri, kas ve kemik gelişiminde önemli rol oynuyor. 

PEKİ KOLOT PEYNİRİ NASIL YAPILIR?

Bu peyniri hazırlamak için tam yağlı taze inek sütü gereklidir.  Emaye bir kazanda inek sütünü süzerek bekletin.1 gün boyunca mutlaka bekletilen inek sütü serin bir yerde muhafaza edilmelidir. Bekleyen sütün üzerine kaymağı oluşacaktır. Kepçe yardımıyla bu kaymağı kenara alın.

Daha sonra emaye içinde süte yeni sağılmış sütü ekleyin. Yaklaşık 40 derecede kaynatın. Tam kaynama esnasında kesilen sütün içine peynir mayasını ekleyin. 20 litre süt için 2 yemek kaşığı peynir mayası eklettikten sonra güzelce karıştırın.

Mayalanması için 2 saat beklettikten sonra koyulaşma ve pelteleşme meydana gelir ve sütün süzülmesi gerekir. Temiz bir bezde süzün. 

Torba ya da bezin içerisinde 12 saat kadar dinlendirip, tuzlayın. 3 ay kadar serin yerde muhafaza edip tüketime hazır olduğunu göreceksiniz.

KOLOT PEYNİRİ HANGİ YEMEKLERDE KULLANILIR?

Kolot peyniri, sıcak yemeklere ekleyerek, dilediğiniz öğünü doyurucu hale getirebilirsiniz. Özellikle Karadeniz mutfağında kuymak için kullanabilirsiniz. Domates çorbası üzerine rendelenen kolot peyniriyle, çorbaya farklı bir dokunuş katabilirsiniz. 

Sandiviçlerde, pizzanın üzerine ya da pide harcında kolot peynirini gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Önceki İçerikEn kolay tereyağlı pilav nasıl yapılır? Mis gibi kokan tereyağlı pilav tarifi
Sonraki İçerikKışın içinizi ısıtacak enfes içecek tarifleri
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.