Kolesterolü düşüren mucize: Aspir çiçeğinin faydaları nelerdir? Aspir çiçeği çayı nasıl yapılır

0
35

Yüzyıllardır alternatif tıpta gribal enfeksiyonlarda tercih edilen doğal bitkilerden biri de aspir çayıdır. Sağlıklı olan bu bitki salata ve yemeklerde de kullanılır. Yapılan araştırmalarda metabolizmayı hızlandırdığı için obezite tedavisinde kullanılmıştır. Aspir çiçeğinin faydaları nelerdir? Aspir çiçeği çayı nasıl yapılır?

Papatyagiller ailesine ait olan aspir çiçeğinin anavatanı Arabistan Yarımadasıdır. İran Hindistan ve Pakistan gibi ülkelerde alternatif tıbbın baş tacıdır. Haziran sonunda çiçek açmaya başlayan aspir çiçeği; sarı, krem, beyaz ve turuncu gibi renkleri vardır. Safrana benzerliğinden dolayı sık sık karıştırılır. Bu yüzden bazı yörelerde “yalancı safran” olarak geçer. İçeriğinde yüzde 80 doymamış yağ bulunur. Bitkisinden çok yağı kullanılır. Dikenli ve dikensiz olmak üzere iki türü vardır. Dikenlileri, dikensizlere göre daha fazla yağ içerir. Aspir çiçeği, gıda ve kumaş sanayisinde renk olarak kullanılır. Tohumlarında bulunan yağ aynı zamanda yemeklik yağ olarak tüketilir. Özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ise pilavlara tat vermek için kullanılır. Yağı, sabun, boya, vernik, cila yapımlarının hammaddesidir. Küsmesi yüksek oranda protein içerir. Ülkemizde Burdur, Eskişehir, Konya ve Isparta gibi şehirlerde yetiştirilir. Tarım Bakanlığı dikimi için öncü projelerde bulunuyor.

  • Gribal enfeksiyonlarda sıcakken tüketilen aspir çayı terleme yapar. Bu terleme ile vücuttan hızla toksin atılır.
  • Güçlü bir ter dökme etkisi olduğundan spor yapanlarda kullanabilir.
  • Sindirimi düzenler kabızlığın önüne geçer.
  • Kandaki kötü kolesterol seviyesini azaltır. 
  • Güçlü bir antibakteriyeldir.

ASPİR ÇİÇEĞİNİN FAYDALARI NELERDİR? 

Güçlü bir E vitamini olan aspir çiçeği cilt için vazgeçilmez bir kaynak oluyor. Hücreleri yenilemede ve cilt dermis tabakasındaki deformeleri engellemede etkili olan aspir çiçeğinden çıkartılan yağ cilde sürülerek bu faydasından yararlanılabilir. Mantar ve egzama hastalıklarında birebir etkilidir. 

Omega-3 yağ asidi gibi etkili olan aspir çiçeğinin yağı bu özelliği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle alerjik reaksiyonları önler. Vücutta serbest radikal hücrelerinin artmasının önüne geçer. Hastalıklara karşı vücudun direncini artırır.

Serotonin seviyesi iş temposundan, sağlıksız beslenmede ve düzensiz spor sırasında düşer. Bu da vücudun enerjisini düşürerek stres ve depresyona sebep olur. Ancak aspir çiçeği serotonin seviyesini yükseltmekte oldukça etkilidir.  

Aspir yağı kötü kolesterol seviyesini düşürerek damarların tıkanmasını önler. Böylece kalp hastalıklarını engellemiş olur. Ayrıca kan basıncını dengelediğinden felç ve yüksek tansiyon rahatsızlıklarının yaşanma olasılığını azaltır.

Yapılan araştırmalarda kabızlık sorununu çözen aspir çiçeği sindirimi yenileyerek diğer hastalıkların önüne geçer. Midenin fonksiyonlarını düzenleyerek bulantı ve kusma durumlarını engeller. Bir litre suyun içerisine yarım gram aspir yağı damlatıp dolapta bekletin. Sindirim sorunları yaşayan biriyseniz yemeklerden sonra bir bardak tüketiniz. 

Kurutulan aspir çiçeğinden elde edilen çay kuru öksürüğü önlerken akciğerlerinde iltihap kapmasının önüne geçer. Vücut ısısını düzenleyerek, komplikasyonları önler. bir avuç kurutulmuş aspir çiçeğini bir bardak sıcak suya ekleyin. İki dakika bekledikten sonra süzüp tatlansın diye içene limon ya da bal ekleyip tüketebilirsiniz. 

ASPİR ÇAYI NASIL YAPILIR?

Bir su bardağı suyu bir cezvenin içine ekleyiniz. Daha sonra içine kurutulmuş bir çay kaşığı aspir atınız. 10 dakika kaynatıp ocaktan alınız. Süzüp sıcakken tüketiniz. Özellikle üst solunum yolu hastalığı sırasında sıcakken tüketilen çayın üzerine yatağa girin hızla terleme yapar. Bu terleme ardından alınan ılık su sonrası daha dinç hissedersiniz. 

Önceki İçerikEn kolay komposto tarifleri neler? Ramazan ayına özel 3 komposto tarifi
Sonraki İçerikEn kolay iftar menüsü nasıl hazırlanır? 1. gün iftar menüsü
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.