Kolay doğum için ne yapılmalı? Normal doğum için en etkili yöntem ve püf noktaları

0
6

Hamileliğiniz boyunca büyük bir sabırsızlıkla beklediğiniz gün geldi çattı. Doğum korkusu çevrenizi kuşatmışsa artık rahatlamanın ve kolay doğum için bazı püf noktaları öğrenmenizin tam zamanı! Peki doğumun kolay geçmesi için ne yapılmalı? Kolay doğumun yolları neler? Doğuma girmeden önce neler yapılmalı? İşte kolay doğumun en etkili püf noktaları…

Gerek fiziksel gerek duygusal değişimlerin yoğun yaşandığı hamilelik döneminde anne adayları, belkide hayatları boyunca yaşamadıkları ilklere bu evrede imza atarak her zamankinden daha farklı bir dönem geçirir. Her anne adayı yaklaşık 9 ay süren bu hamileliğinde aynı şeyleri yaşamaz iken bazıları kolay, bazıları sıkıntılı süreç atlatırlar. Zorluğuyla kolaylığıyla hamileliğinin son dönemlerine gelmiş olan anne adayları hamilelik duygusunu tattıktan sonra doğum bekleyişine girer. Doğum tercihi konusunda hala kararsızlık yaşayan, en sağlıklısının normal doğum olduğunu bilmesine rağmen çevreden duyduğu olumsuz söylentiler nedeniyle sezaryene meyilli olan anne adaylarını rahatlatacak olan bu haberimizi mutlaka okumalısınız! En doğrusunu tabii ki de doktorunuzun bileceği ve ortak karar vereceğiniz doğum anında sıkıntı çekmemek için bazı püf noktaları dikkate almalısınız. Kolay doğum için etkili püf noktalar ve yöntemleri…

Sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmek adına anne adaylarının kendilerine yükledikleri sorumluluk stresi büyük ölçüde tetiklemektedir. Doğru ve sağlıklı beslenme, sağlam kaynaklardan bilgilenme ve en önemlisi doğumu kendine hazır hissetme gibi durumlar zannettiğinizden daha kolay bir doğum gerçekleştirme imkanı sunacaktır. Her şeyden önce anne adayının kendine olan inancı tam olmalı ve sorunsuz bir doğum gerçekleştireceği algısını zihnine yerleştirmelidir. Olumsuz tecrübeler edinmiş kimselere kulak asmayıp her şeyin yolunda gideceğini düşünmelidir. İşin psikolojik tarafı atlatıldığında geriye kalan bazı basit ama etkili yöntemlerle doğumun kolay geçtiğini göreceksiniz. Peki bu yöntemler neler?

Doktor tarafından herhangi bir risk belirlenmediğinde bilinen en sağlıklı doğum yöntemi isminden de anlaşılabileceği gibi ‘Normal’ doğumdur. Vücudun yenilenmesi bakımından hem anneye hem de bebeğe mucizevi faydaları olan normal doğumda sancıyı olabildiğince hafifletmek daha kolay bir doğum yapma fırsatı verecektir. Bunun için doğuma girmeden önce rahatlatıcı ve gevşemenizi sağlayan egzersizleri yaparak kaslarınızı çalıştırın. Nefes teknikleriyle beraber pelvis taban kaslarını kullanabilmeniz bebeğinizin çok daha kolay ve hızlı çıkmasını sağlayacaktır.

Nefesi tutma, derin soluk alıp bir müddet beklemek, küçük nefesler ağrı esnasında kolaylık sağlarken büyük nefesler ıkınmayı kolaylaştırıyor. Doğuma girmeden önce karnınızın tok olmamasına dikkat ederseniz daha kolay bir doğum yapabilirsiniz. Doğum sancıları görüldükten sonra bol miktarda sıvı alımına yüklenin.

DOĞUMDA NASIL NEFES ALIP VERİLMELİ?

Anne adaylarının nefes alıp verirken dikkat etmesi gereken ilk şey, nefesi burundan alıp ağızdan vermeleridir. Doğumun zahmetsiz geçmesi için sizde bu üç tekniği evinizde deneyebilirsiniz.

1- Göğüs solunumu

Öncelikli olarak yapmanız gereken ilk şey, burundan nefes alırken göğsünüzü olabildiğince şişirmek olacaktır. Daha sonra şişirdiğiniz nefesi yavaşça ağzınızdan verin. Bu esnada yalnızca göğüs bölgesinin şişmesine dikkat edin.

2- Karın solunumu:

Bu yöntem diğerine göre biraz daha zordur. Yere dik bir şekilde otururken burundan yavaşça nefes alın. Bunu yaparken göğsünüzü kaldırmadan ve genişletmeden karnınızı öne doğru şişirin.

3- Göğüs ve karın beraber karışık solunum:

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz iki tekniğin beraber yapılmasıdır.

RAHAT BİR DOĞUM İÇİN EN İYİ AY…

Yapılan araştırmalar, doğum için en doğru olan ayın Aralık olduğunu gösteriyor. Bunun sebebi ise, aralık ayında düşük görülme ihtimalinin azalarak bebeğin hayatta kalma şansının artmasıdır.  270 bin kadının incelendiği bu araştırmanın sonucunda, doğumun en zor geçtiği ay ise haziranın olduğu görülmüştür. Fakat bu durumu yaz aylarında gerçekleştirilen doğumun kolay, kış aylarında gerçekleştirilenlerin ise zor olur diyerek genellemek yanlış olur.

Ayrıca hamileliğin son aylarının değil ilk aylarının yaza denk gelmesi D vitamini açısından oldukça önemlidir. Ayrıca hamileliğin 4. ayından sonra günde 1 fincan kadar ahududu çayı tüketilmesi, rahim kaslarının beslenmesini sağlayarak doğumu daha kolay hale getirir. Doğum sonrasında tüketilen ahududu çayı ise kasılmaların şiddetini azaltacaktır.

ZOR DOĞUMU ENGELLEYEN BESİNLER

1- HURMA

2- KURUTULMUŞ MEYVELER

3- AHUDUDU ÇAYI

4- ELMA

NOT: Ahududu çayı fazla miktarda tüketilirse erken doğum riskini arttırabilir.

TAHMİNİ DOĞUM TARİHİ HESAPLAMA YÖNTEMİ

Normal hamilelik süresi, son regl’ın başladığı tarihten beri 40 haftadır. Tahmini doğum tarihi, son regl’ın başladığı tarihe 7 gün eklenerek 3 ay geriye gidilerek pratik bir şekilde hesaplanabilir.

Örneğin; 6 haziran (son regl tarihi) + 7 = 13 haziran, haziran’dan 3 ay geriye gidilerek, mart ayına ulaşılır ve tahmini doğum tarihi 13 mart olarak bulunur.

Doğumların birçoğu bu tarihe kadar beklemez, 38-40 hafta arasında gerçekleşir.

Önceki İçerik2019 yaz gelinlerine özel buket modelleri
Sonraki İçerikFerahlatan naneli ayran nasıl yapılır?
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.