Ana Sayfa Blog Kırmızı lahananın bilinmeyen faydaları nelerdir? Kırmızı lahana suyu ne işe yarar?

Kırmızı lahananın bilinmeyen faydaları nelerdir? Kırmızı lahana suyu ne işe yarar?

0
Kırmızı lahananın bilinmeyen faydaları nelerdir? Kırmızı lahana suyu ne işe yarar?

Yeşil lahananın bir çeşidi olan kırmızı lahana bazı yerlerde mor lahana olarak adlandırılır. Kalorisi düşük enerjisi yüksek olan kırmızı lahananın insan sağlığına inanılmaz faydaları vardır. Özellikle sindirimi hücrelerini yenileyen kırmızı lahana hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Peki kırmızı lahananın bilinmeyen faydaları nelerdir? Kırmızı lahana suyu ne işe yarar? C vitamini bakımından zengin olan lahanaya dair her şeyi haberin detayında bulabilirsiniz.

Yöreden yöreye adı değişen kırmızı lahananın bağışıklık sistemine birçok faydası olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkarılmıştır. Eski zamanlarda da lokman hekimler tarafından oldukça sık kullanılan kırmızı lahana C vitamini ve  sülfür mineralleri bakımından en zengin besindir. Kaynatılıp yaraların üzerine konulan kırmızı lahana günümüzde gıda sektöründe tercih edilen bir besindir. Turşusu yapılan kırmızı lahanayı Avrupa ülkeleri yemeğini de yapar. Normal lahanaya göre yapısı oldukça serttir. Ancak salataların baş tacıdır. Özellikle diyet listelerinde ilk sırada yer alan kırmızı lahana büyüdükçe yaprakları genişler. İçindeki en sert yumurtaya benzer kısım tüketilir. Geniş olan yaprakları ise karalahana dediğimiz hali alır. Karadeniz bölgesinde yaygın olarak yemeği yapılan kara lahana sağlıklı bir besindir. 

KIRMIZI LAHANANIN BİLİNMEYEN FAYDALARI NELERDİR?

İçerdiği K vitamini sayesinde beyin fonksiyonlarını daha iyi çalıştırdığından konsantre eksikliği gibi rahatsızlıkların riskini azaltır. Aynı zamanda antosiyanin maddesi de sinir sisteminin hasara uğramış bölümlerini de onarır.

Düşük kaloriye sahip olduğundan diyet listelerinde ilk sıralarda yerini alırken yüksek lif sayesinde de sindirimi kolaylaştırır ve uzun süre tok kalmaya yardımcı olur.

Yapılan araştırmalarda antioksidan yüzeyi yüksek olduğundan uzun süre ve düzenli tüketen kişilerin mide, akciğer, deri ve kalınbağırsak kanserine yakalanma oranlarının düşük olduğu ortaya çıkarılmıştır. Aynı zamanda lahana tohumları bağırsaklardaki kurtları düşürmeyi sağlar. 

Dama duvarının sertleşmesini önleyerek kalp ve damar hastalıklarından korur.

Kış aylarında artan üst solumun hastalıkları ile ortaya çıkan ve boğaz burun tıkanıklığına neden olan balgamı sökmede etkili besinlerden biridir. 

Sülfür içeriği sayesinde cildin dermis tabakasındaki yenileme hücrelerini güçlendirir. Böylece akne ve sivilce oluşumunu önler. 

Lahana suyunun mide ülseri tedavisinde doğal ilaç olarak kullanılır. 

Kırmızı lahana yaprakları bitkisel tedavide baş ağrısı sırasında kompres olarak kullanılır.

KIRMIZI LAHANA SUYU NE İŞE YARAR?

Eski alternatif tıp uzmanları gece büyüdüğü için kırmızı lahanaya ayın gücü gibi isimler vermiştir. Yüksek oranda C vitamini ve sülfür içerdiğinden vücut sağlığına oldukça olumlu katkılarda bulunur. Suyu sıkılıp içilen kırmızı lahananın kan basıncını azaltığı, sindirimdeki hücreleri yenilediği biliniyor. Bunun dışında kabızlık gibi sorunlar sırasında tüketerek bağırsakların fonksiyonlarını artırır. Mide suyunun yenilenmesini destekler. Ayırca kas ve kemiklerdeki asidin artmasının önüne geçer. Yüksek oranda lif içerdiğinden vücudun uzun süre tok kalmasını sağlar. İltihabı vücuttan atar.

KIRMIZI LAHANA HAKKINA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

Kırmızı lahana vücuttaki iyot emilimini azaltarak tiroidlere zarar verebilir. Bu yüzden tiroidleri iyi çalışmayan ya da vücudunda az miktarda tuz bulunana kişilerin tüketmemesi gerekir.