Ana Sayfa Blog Kılcal damar çatlaması neden olur? Kılcal damar çatlamasına iyi gelen doğal yöntemler

Kılcal damar çatlaması neden olur? Kılcal damar çatlamasına iyi gelen doğal yöntemler

0
Kılcal damar çatlaması neden olur? Kılcal damar çatlamasına iyi gelen doğal yöntemler

Genellikle burun kenarı ya da yanaklarda görülen kılcal damarları çatlama sonucu daha belirgin hale gelir. Erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülen bu sağlık sorunu ciddiye alınmadığında farklı sorunlara yol açabilir. Erken tedavi edilmesi gereken estetiksel bir sağlık sorunudur. Peki Kılcal damar çatlaması neden olur? Haberin detayında kılcal damar çatlamasına dair merak edilenleri ekledik.

Kılcal damarlar vücudumuzda örümcek ağı gibi beyinden ayak parmaklarımıza kadar her yerde vardır. İnsan vücudunda yaklaşık 40.000 kilo metre olan kılcal damarlar kan ve dokular arasındaki alışverişi destekler. Bazı nedenlerden dolayı hemen hemen her cins ve yaş grubunda bu damarların geçtiği noktalarda bazen mor bazen kırmızı lekeler oluşur. Bu kılcal damarların çatladığı anlamına gelir. Ciddi bir rahatsızlık olmamasına rağmen estetik görünüşü bozar. Vücudun hemen hemen her yerinde rastlanabilen bu hastalık psikolojik bir rahatsızlığa neden olur. Ciddi olmasa bile tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Ağrılarla kendini belli eder. Yüzde leke gibi görünür vücudun diğer yerlerinde damarlar daha belirgindir. 

KILCAL DAMAR ÇATLAMASI NEDEN OLUR?

Cilt yüzeyi hassas olduğunda

Ani sinir krizi ve yaşanan ağır stres

Gül hastalığı gibi hastalıklarda sıklıkla rastlanır

Kullanılan cilt kremler

Radyasyon ışınlarının cildi deforme etmesi ile

Genellikle varisin ilk dönemlerinde 

Uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmak

Aile öyküsünde bu hastalığın olması gibi nedenlerden dolayı yaşanır.

KILCAL DAMAR BELİRTİLERİ NELERDİR?

En yaygın belirtisi damarlar gözle görünür hale gelir.

Vücudun belirli yerlerinde çatlak morluklar oluşur.

Yüz olan kılcal damarda ise çabuk kızarma güneş hassasiyeti oluşur.

Cildin o bölgesi diğer alanlara göre daha ince olur.

Herhangi bir darp olmamasına rağmen baldır, bacak ve yaygın olarak burun çevresinde kırmızı lekeler görülür.

KILCAL DAMAR ÇATLAMASINA İYİ GELEN DOĞAL YÖNTEMLER

Genellikle lazer uygulaması ile tedavi edilen bu hastalık birçok cilt sorununda belirtisi olabileceğinden uzman bir doktora başvurulmalıdır. Kolay bir tedavisi olan bu hastalığı tamamen geçme durumu da vardır. Ayrıca bazı bitkisel uzmanlar bu hastalığa iyi gelen doğal yollarında olduğunu belirtiyor. En etkili doğal yol ise at kestanesidir. At kestanesi içerdiği içerdiği bileşikler sayesinde kan dolaşımını hızlandırdığından iyileştirmede de oldukça etkilidir. Yüzde bile kullanılan at kestanesini düzenli kullanılması gerekir. 500 gramlık at kestanesini blendırdan geçiriniz içerisinde biraz sirke ve zeytin yağı koyup krem kıvamına getirin. Kılcal damarların olduğu bölgeye uygulayınız.