Ana Sayfa Blog Karpal tünel sendromu nedir? Karpal tünel sendromu belirtileri & Tedavisi

Karpal tünel sendromu nedir? Karpal tünel sendromu belirtileri & Tedavisi

0
Karpal tünel sendromu nedir? Karpal tünel sendromu belirtileri & Tedavisi

Masa başı çalışanlarının yüzde 90’nın da görülen karpal tünel sendromu ciddi bir eklem ve kas hastalığıdır. Bileklerin sürekli acıması özellikle bilgisayar klavyesi kullanırken parmaklarda takılmalar yaşanır. Erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülür. Sinir sistemindeki fonksiyon bozuklukları sonucu görülen bu hastalık hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Peki karpal tünel sendromu nedir?

Sinir ağı olan median sinirin el bileğinden geçen kanallarda meydana gelen sıkışmasına karpal tünel sendromu denir. Karpal kanal bilekte bulunur. Kalın bir bant gibi bilek kısmını çevreleyen bu kanaldan geçen sinirler el ve parmak hareketlerinin meydana gelmesini sağlar. Median sinir ve karpal kanalda meydana genel deformasyonlar el hastalıklarına neden olur. Özellikle sürekli el ve bileklerini kullanan kişilerde ortaya çıkan bu rahatsızlık yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Ev kadınları, daktilo ve bilgisayar kullanımı, müzik aleti çalanlar ve ağır el aletleri yanı sıra şeker, tiroit, eklem iltihabı hastalıkları ve aşırı kilolu kişilerde de yaşanabilir bir sendromdur. 40 yaşından sonra sık görülme olasılığı artar. Erkeklere oranla kadınlarda görülür. 

KARPAL TÜNEL SENDROMU NEDENLERİ 

Sık sık ellerini kullanmak zorunda kalan masa başında çalışan editörler, çağrı merkezi çalışanları, marangozlar, tenis, voleybol ve basketbol gibi sporlarla ilgilenen kişilerde görülür. Nedeni ise bu kişilerin vücudun tüm hareketlerini bileklere yüklemesinden kaynaklanır. Hareket yükü bileklerdeki sinir ve kas sisteminde hasara neden olabilir. Çünkü bileklere uygulanan basın bu bölgeyi zedeler. Bazı kadınlarda hamilelik sırasında kemik ve kas sistemindeki zayıflama ile görebilir. Gnetiksel olarak kemik ve kas sistemi zayıf olan insanlarda da görülme olasılığı yüksektir. Kalsiyum eksikliği de karpal tünel sendromuna yol açan başlıca nedenler arasında yer alır.

KARPAL TÜNEL SENDROMU BELİRTİLERİ NELERDİR?

Avuç içinde karıncalanma ile başlar. Parmak ve el hareketlerinde kontrolü kaybetme, ağrı ve sızı gibi durumlar en sık görülen belirtilerdir. Ağrının omuza kadar yayılması sendromun ciddi boyuta ulaştığının göstergesi olur. İş yapamaz durumuna gelen ağrılar artar. Özellikle el sıkma refleksi bu durumda zorlaşır. Kimi hastalar bu sendromun ağrıları ile uyanır. Kimisinde ise el ve parmaklarda uyuşukluk gibi hisler yaşanır. Boyuna kadar atan ağrılar boyun fıtığı ile karıştırılır. Tedavi geciktikçe sinirler dönüşü olmayan hasarlar alır. Bu da tedaviyi zorlaştırır. En kötüsü ciddi sakatlanmalar yaşanır. 

KARPAL TÜNEL SENDROMUNUN TEDAVİSİ NASILDIR?

Hastalar belirtileri fark eder etmez bir uzmana başvurmalarında fayda var. Meslek nedeni ile yaşanan durumlarda kişinin sürekli bileğini aşağıda tutmaması tavsiye edilir. Uzun süre bileğine baskıdan kaçınılmalıdır. Uzmanlar bu şikayetleri çeken kişilere sinirleri rahatlatan ilaçlar, kremler ve ortopedik bileklikler verir. Ayırca bazı fiziki egzersizlerde önererek sinirlerin doğal yolla rahatlatılması sağlanır. 

1. Ellerinizi göğüs hizasına göre düz yapın 5 dakika böyle bekleyin

2. Daha sonra ellerinizi öne doğru gevşek bırakın

3. Bir süre sonra ellerinizi yumruk yapıp sıkın

4. Yumruklu ellerinizi aşağı sarkın

5. Tekrara tamamen gevşetin

6. Kollarınızı iki yana atıp bir süre bekleyin. Bu uygulamayı elleriniz kasıldıkça yapmaya gayret edin.