Karatay’dan Japon modeli beslenme! Okul beslenme çantası nasıl hazırlanır?

0
28

Okul sezonunun açılmasıyla beraber hem öğrenciler hem de veliler yepyeni bir döneme başlıyor. Bu dönemde sağlıklı beslenme çantasının pratik bir şekilde nasıl hazırlanabileceği konusunda derlediğimiz haber en çok annelerin işine yarayacak! Pratik ve kolay hazırlanabilir beslenme çantası menüleriyle çocuğunuzu okula hazırlayın! Peki beslenme çantası nasıl hazırlanır? Beslenem çantasına ne koyulur? Pratik ve kolay hazırlanabilir sağlıklı aperatifler…

Eylül ayında okul sezonunun açılmasıyla beraber velileri ve öğrencileri tatlı bir telaş sarmaya başladı. Özellikle de çocuğunu ilk defa okula gönderecek olan veliler, daha öncesinde böyle bir deneyim yaşamadıkları için çocuklarını okula hazırlarken kaygı yaşayabilir. Eğitim döneminde kullanılacak olan araç gereçlerin listesi genelde ilk gün öğretmen tarafından verilirken okul indirimlerinden yararlanmak isteyen veliler belli başlı malzemeleri önceden temin edebilir. Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir detay da okul araç-gereçlerin çocuğun da zevki ve tercihi ile okula heveslendirilmesidir. Gerekli hazırlıklar tamamlandıktan sonra velilerin çocuklarının okulda aç kalmaması ve sağlıklı beslenmesi için doğru ve pratik yöntemlerle beslenme çantalarını hazırlamaları gerekir. Her gün yapılması gereken bir şey olduğu için kolay hazırlanabilmesi büyük önem taşıyan beslenme çantasında, çocuğun damak zevkine uygun ve doyurucu aperatifler tercih edilmesi gerekir. Beslenme yetersizliğinden en fazla etkilenen bir yaş grubunda olan çocukların kazandığı yanlış ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları ilerleyen dönemlerde bazı kronik rahatsızlıklara zemin hazırlayabilmektedir. Peki çocukların başarılı olmasında etkisinin büyük olduğu beslenme çantasında hangi tür yiyeceklere yer verilmeli? Beslenme çantası kolay ve pratik nasıl hazırlanır? Beslenme çantası için hazırlanabilecek sağlıklı tarifler neler? Okul döneminde sağlıklı beslenme listesi önerisi nedir? Okul dönemi için pratik beslenme çantası hazırlama…

CANAN KARATAY’DAN ÇOCUKLARA JAPON MODELİ BESLENME TAVSİYESİ

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Karatay, sağlıklı bir yaşam biçimi ve beslenme ile çocukların mutlu olabileceğine değindi. Çocuk beslenmesinde Japonya’daki çok önemli bir uygulamaya işaret eden Canan Karatay, o ülkedeki çocukların beslenme çantasının olmadığına dikkat çekti. Okulda kendi yiyeceklerini kendilerinin hazırlamalarına, bulaşıklarını dahi kendilerinin yıkamalarının sağlandığını belirtti.

Çocukların bu uygulama sayesinde daha mutlu, yediklerinin sağlıklı olduğunu ekleyerek şu açıklamada bulundu: “Japonya’da iki öğün yiyorlar ve akşam mutlaka deniz ürünü yiyorlar. Bol protein ve bol yağ, o güzel çocukların vücuduna girmesi lazım. Bizim en faydalı ürünümüz yumurtadır, köy yumurtasıdır. Köy yumurtasını mutlaka çocuklarımızın tüketmesi lazım. Japonya’da yedi yaşından sonra çocuklara günde mutlaka iki yumurta yediriliyor. Japonya, bugün nasıl süper zeka çocuklarla dolu.”

Eğer siz yinede Canan Karatay’ın bu açıklamalarına rağmen çocuğunuzda sağlıklı bir beslenem çantası hazırlama taraftarıysanız sizlere rehber olacak bilgileri de ayrıyeten sizler ve çocuklarınız için derledik. İşte okul için beslenme rehberi…

OKUL İÇİN PRATİK BESLENME ÇANTASI NASIL HAZIRLANIR?

Okul dönemindeki çocukların gerek zihinlerinin açık olması gerek de karınlarını güzelce doyurabilmesi bakımından sağlıklı ve doyurucu yiyeceklerle beslenmesi oldukça önemli bir konudur. Toplumumuzun yanlış beslenmeden kaynaklanan en büyük sağlık sorunlarından biri olan obezite gibi tehlikeden korumak için yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat edilmelidir. Büyüme ve gelişmenin temellerinin atıldığı okul döneminde beslenme cinsiyet, yaş, fiziksel aktivite gibi etkenlere bağlı olarak değişim göstermektedir.

Her çocuğun vücudunda alması gereken enerji, yağ, mineral, vitamin ve protein kaynakları göz önünde bulundurularak hazırlanan beslenme çantası gelişimlerini olumlu yönde etkileyecektir. Çocuk gelişiminde önemli bir rolü olan sağlıklı ve dengeli beslenmede kolay hazırlanabilir olması ve hemen bozulmaması önemlidir.

BESLENME ÇANTASINA NE KOYULUR?

1. SAĞLIKLI ATIŞTIRMALIK YİYECEKLER

Velilerin beslenme çantası hazırlama sırasında öncelikli dikkat etmesi gereken unsur çocuğunun hangi saat aralığında okulda bulunacağıdır. Sabahçı, öğlenci ya da tam gün olma durumu göz önünde bulundurularak hazırlanması gereken beslenme çantasında tam gün olunursa ara öğünlerde atıştırabileceği besinleri ihmal etmemekte fayda var.

2. SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ

Gelişim çağındaki çocukların sağlıklı beslenebilmesi için çeşitli besin gruplarından yararlanması gerekir. Özellikle de kemiklerin gelişimi için ağırlık verilmesi gereken süt ve süt ürünleri muhakkak beslenme çantasında bulundurulmalıdır.

3. MEYVELİ SÜT YA DA YOĞURT

Sağlık açısından yararlı olmasının yoğurt ve peynir gibi yiyeceklerinde tüketilmesi gerekir. İçinde ne olduğundan emin olduğunuz ve evde kolayca hazırlayabileceğiniz yoğurt kalsiyum bakımından oldukça güçlüdür. Eğer çocuğunuz yoğurt sevmiyorsa içine birkaç adet meyve atarak tatlandırabilirsiniz. Meyveli sütler de bir diğer alternatiflerden…

4. HAZIR İÇECEK YERİNE…

İçerisinde yoğun miktarda şeker bulunduran ambalajlı hazır meyve suları tüketmek yerine doğal süt, ayran ya da su tüketimine öncelik vermelisiniz.

EK BİLGİ: Ara öğünlerde; abur cubur, bisküvi, meyve, fındık, ceviz ve badem gibi vitaminli ve mineralli sağlıklı besinlerin yedirilmesi tavsiye edilir.

Ağız ve diş sağlığı bakımından beslenme çantasının olmazsa olmaz 4 yiyeceği:

1- Beyaz peynir: Çürüğü oluşturan bakterilere karşı savaşır.

2- Havuç: Sert yapısı ile dişlerin mekanik temizliğine yardımcı olur.

3- Yumurta: Beyazındaki protein ve sarısındaki kalsiyum ve D vitamini ile diş ve kemiklerin daha dayanıklı olmasını sağlar.

4- Brokoli: Dişlere yapışmayan bu faydalı besin mineral ve vitamin bakımından tüketilmesi gereken besinlerdendir.

SAĞLIKLI ÖRNEK BESLENME ÇANTASI LİSTESİ

Pazartesi:

Ev yapımı az yağlı börek veya poğaça
Ayran
Meyve (elma, portakal veya kuru üzüm)

Salı:

Haşlanmış yumurtalı sandviç
5 adet zeytin
Taze sıkılmış meyve suyu (şekersiz – en fazla 250 ml)

Çarşamba:

Peynirli tost veya sandviç
Ayran
Çiğ sebzeler (domates, salatalık, havuç gibi)

Perşembe:

Ev yapımı kek
Süt
Meyve (muz, kuru kayısı gibi)

Cuma:

1 kibrit kutusu peynir – tam buğday ekmeği
Çiğ sebze
Süt

Menü listesi 1
Tam tahıllı ekmek ile hazırlayabileceğiniz ton balıklı ya da tavuklu, bol yeşillikli sandviç
Ayran ya da doğal ev yapımı meyve suyu
Kuru yemiş

Menü listesi 2
Az yağlı poğaça ya da börek (Bunların içine sebzeleri koyarak zenginleştirebilirsiniz.)
Küçük bir kase yoğurt
Sevdiği bir meyve ya da komposto

Menü listesi 3
Tam tahıllı ekmekle hazırlayabileceğiniz peynirli tost
Evdeki meyvelerle hazırladığınız meyveli yoğurt
Kuruyemiş

Önceki İçerikEvde haşlanmış mısır nasıl yapılır? Haşlanmış mısır nasıl ayıklanır?
Sonraki İçerikPratik etsiz çiğ köfte nasıl yapılır? Evde çiğ köfte tarifi…
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.