Karaciğer yağlanmasında nasıl kilo verilir? Karaciğer yağlanmasını temizleyen kür tarifleri

0
31

Aşırı kilo alımından ya da alkol tüketimi gibi birçok etkenden kaynaklanarak oluşan karaciğer yağlanması, göbek çevresinde olumsuz anlamda etkili olmaktadır. Peki karaciğer yağlanmasını önlemek için ne tüketilebilir?

Kilo problemi yaşayan pek çok kişinin maruz kaldığı karaciğer yağlanması göbek bölgesindeki yağlanmayı direkt olarak etkileyen çok önemli bir sorundur. Karaciğer hücrelerinde biriken fazlalık yağlar hem sağlık hem de kilo problemlerini tetikleyerek istenmeyen durumlara yol açar. Her bireyin karaciğerinde az miktarda bulunsa dahi bu oran %5-%10 arası olursa karaciğer yağlanması var demektir. Karaciğer yağlanması, alkol tüketiminden dolayı ortaya çıktığı gibi alkol tüketmeyen kişilerde de görülebilir. Tüm bunların yanı sıra  hamilelikte bile görülebilen karaciğer yağlanması çoğu zaman aşırı kilolu kimselerde görülür. Vücudun aşırı derecede kilo alması yağlanmayı çoğaltır. Karaciğer yağlanmasının sebep olduğu göbek sorununun ortadan kalkması için etkili kürler denenebilir.

 • Karaciğer hücrelerinde yağ birikmesini tetikleyen faktörler:
 • İşlenmiş karbonhidratların tüketiminde aşırıya kaçma
 • Şeker ve yağ  yüklü beslenme düzeni
 • Az protein tüketimi
 • Aşırı A vitamini alımı
 • Alkol tüketimi
 • İnsülin direnci
 • Fazla kilolar ve obezite
 • Aşırı zayıflama
 • Yüksek tansiyon
 • Hareketsiz hayat

KARACİĞER YAĞLANMASINA İYİ GELEN BESİNLER:

LİMON:

C vitamini yüklü olan limon, karaciğerdeki glutatyon enzimleri üretiminde etkili olmaktadır. Bu glutatyon toksinleri etkisizleştirdiği için limonun karaciğer üzerinde onarma etkisi vardır. 1 bardak suyun içine yarım limon sıkarak düzenli tüketeceğiniz birkaç hafta gün içerisinde  2-3 defa limonlu su karaciğer yağlanmasına iyi gelecektir.

ELMA SİRKESİ:

Karaciğerde yağlanmayı önleyecek etkili kürlerden birisi de elma sirkesi mucizesidir.
Ilık suyun içine bir yemek kaşığı doğal elma sirkesi ilave edip yemekten önce, günde 2 defa tüketilmelidir. İsteğe göre içine 1 çay k. bal konulabilir. 1-2 ay düzenli devam edilmelidir.

KARAHİNDİBA:

Bir fincan kadar sıcak suya kurutulmuş karahindibadan 1 tatlı k. kadar koyup 5-10 dakika demlenmesine izin verin. Birkaç hafta her gün tüketin.

YEŞİL ÇAY:

Alkol kullanmadan oluşabilen karaciğer yağlanması için etkili olan yeşil çayı düzenli tüketin.

SAĞLIKLI BESLENME VE EGZERSİZ KARACİĞER YAĞLANMASINI ÖNLÜYOR

Sağlıklı bir beslenme programı ve düzenli egzersize erkenden başlanırsa karaciğer yağlanmasını önlemede oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Vücut ağırlığının en az %5’ini yitirmek bile karaciğer yağlanmasının azalmasında etkilidir. Kilosu fazla olan kimseler en az %5 lik kadar daha kilo vermeyi hedeflemelidir. 

Karaciğer yağlanması olan kişilerde haftalık 150-300 dakika orta yoğunlukta hereket  ya da 75-150 dk şiddetli aktivite uygulanmalıdır.

Önceki İçerikGüneş kremi nasıl seçilir? En iyi bronzlaştıran güneş kremleri 2021
Sonraki İçerikGüneş kremi ne zaman sürülür? Güneş kremi nasıl uygulanır?
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.