Ana Sayfa Blog Karabaş otunun faydaları nelerdir? Karabaş otu nasıl kullanılır?

Karabaş otunun faydaları nelerdir? Karabaş otu nasıl kullanılır?

0
Karabaş otunun faydaları nelerdir? Karabaş otu nasıl kullanılır?

Görüntü olarak lavantaya benzeyen karabaş otu, Akdeniz bölgesinde yetişen bitki, sinir hücrelerini yatıştırmada oldukça etkilidir. Peki karabaş otunun faydaları nelerdir? Karabaş otu nasıl kullanılır? Lavantanın çok yakın akrabası olan karabaş otu hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Haberin detayında karabaş otuna dair her şeyi bulabilirsiniz.

Lavanta ailesine ait olan karabaş otu, Türkiye’de yalancı lavanta, gargan, keşiş otu gibi isimlerle adlandırılır. Özellikle Osmanlı devrinde koleranın yayılmasına karşı kullanılan karabaş otu, altertatif tıpta sıkça kullanılan bir bitkidir. Anti-bakteriyel etkisi olan karabaş otu, ballıbabagillerden gelir. Ülkemizde Batı Anadolu bölgesinde sıkça yetişen karabaş otu, dünyada Orta Avrupa’da yetişir. Yaz aylarında çiçek açan karabaş otu, taze ya da kurutularak da tüketilebilir. Ege Bölgesi’nde ise reçeli yapılır. Nadiren beyaz renkte olan karabaş otu mor ve mavi renklerde daha sık bulunur. Sivri uçlu ot uçlarında çiçekler bulunur. Kuraklığa karşı oldukça dayanıklı olan ot, nötr ve bazik toprakları tercih eder. Güçlü antioksidan olan karabaş otu, üst solunum yolu hastalıkları için birebir fayda sağlar.

KARABAŞ OTU FAYDALARI NELERDİR? 

Kötü kolesterol seviyesini dengeleyerek kalp damar hastalıklarını engeller.

Yapılan araştırmalarda kanserli hücrelerin büyümesini önleyerek tümörlerim oluşumunun önüne geçer.

Bağışıklık sistemindeki serbest radikalleri azaltarak hastalıklara karşı vücut direncini artırır.

Sık sık kuru öksürük şikayeti olanların düzenli karabaş otu tüketerek balgam yolu ile boğazdaki iltihabı atar. Göğüs ağrılarını azaltan karabaş otu, sigara içenlerde tıkanan bronşları açmada etkilidir.

Sinir hücrelerinin deforme olmasını engeller. Vücudu rahatlatarak sakinleştirir. Yorgunluk ve stres gibi psikolojik rahatsızlıkları iyileştirir.

Kaynatılıp suyu ile yaralar dezenfekte edebilir. Cildin hızla iyileşmesini sağlar. 

Aşırı yemek tüketiminden kaynaklı oluşan gaz problemini gidermede etkili olan karabaş otu, bağırsakları ve böbrekleri de temizler. 

Üst solunum yolları hastalıklarına karşı etkilidir. 

Taze olarak ezilip içerisine zeytinyağı eklendiğinde krem kıvamına getirilir. Vücudun hızla ter atılan yerlere sürüldüğünde vücutta terin neden olacağı kötü kokuyu engeller. 

KARABAŞ OTU NASIL KULLANILIR?

Kurutulan karabaş otu, 7 dakika boyunca kaynatılır. İçerisine zerdeçal, bal, zencefil ve limon eklenir. Karışım güçlü bir antioksidan etkisi gösterdiği için vücudu temizlemede de oldukça etkilidir.