Kara ceviz faydaları nelerdir? Kara cevizin perdelerini kaynatıp içerseniz…

0
45

Bilimsel adı “Juglans nigra” olan kara cevizin ne olduğunu biliyor musunuz? Peki kara cevizin faydaları nelerdir? Kara ceviz hangi hastalıklara iyi gelir? Bildiğiniz cevizden daha etkili olan kara ceviz hakkından bilinmeyenleri sizler için derledik. Kara cevizin perdelerini kaynatıp içildiğinde bağırsak parazitlerini bitirir. Sindirimi ve metabolizmayı düzenler. Haberin detayında kara cevize dair merak edilenleri bulabilirsiniz.

Amerika kıtasında yetişen kara ceviz ağaçları genellikle kereste sanayinde kullanılır. Normal cevize göre daha sert ve kaliteli olan kara ceviz başta Amerika olmak üzere Avrupa’da da şekerli yiyecekler, dondurma ve yemeklerde kullanılır. Kara cevizin içerisinde az miktarda meyve bulunur. Bu yüzden oldukça değerlidir. Aynı zamanda normal cevize göre yağ asitleri ve protein oldukça zengindir. Kara cevizin içeriğinde et az olmasına rağmen içindeki perdeler kaynatılıp tüketilebiliyor. Özellikle bağırsak parazitlerini temizlemede fayda sağlayan bu yöntem yüzyıllar boyunca alternatif tıpta doğal ilaç olarak kullanıldı. kaynatılan bu su güçlü antioksidan olduğundan yaraların iyileştirmede cilt yüzeyindeki deformasyonu iyileştirmede etkilidir. Kara cevizin ağaçları böcek tutmadığında mobilya sanayisinde de kullanılır. Ancak bu cevizden yapılan mobilyalar oldukça pahalıdır. Yerli halk ise evlerini bu ağacın gövdesinde elde ettikleri tahtalarla yapıyorlardı. Ağacın hızla azalması dahilinde bu uygulama yasaklandı. Yeşil olan renklerin olgunlaştıkça siyahlaşmasından dolayı ülkemizde bu ceviz türüne kara ceviz denilmiştir. 

KARA CEVİZİN FAYDALARI NELERDİR?

Çeşitli faktörlerden dolayı vücuda nüfuz eden candia mantar enfeksiyonu sağlığı oldukça olumsuz etkiler. Ciddi problemler ortaya çıkaran bu mantar, tüm sağlıklı fonksiyonları deforme eder. Bu hastalık için en doğal ilaç ise kara cevizdir. Kara ceviz içerdiği yüksek antioksidan sayesinde vücuttaki tüm mantarlı hücreleri yok ederek idrar yolu ile atılmasını sağlar. 

Bu antioksidan vücudun içine olduğu kadar dışına da fayda sağlar. Cilt bakımı için kabuklar öğütülerek hazırlanan maske sayesinde ciltteki deforme hücrelerin sayısını azaltarak kırışıklığı ve yaşlanmayı önler. Bunun yanı sıra cilt altı dermisinde meydana gelen hasarlı hücreler ciddi cilt hastalıklarına neden olur. Kara ceviz ayrıca bu bölgeye kadar nüfuz ederek buradaki hücreleri yeniler. 

Kolon ve bağırsak duvarlarındaki iltihaplı hücreler zamanla kansere neden olur. Kara ceviz içerdiği anti-inflamatuar maddesi sayesinde vücudu bu hücrelerden arındırmakta etkilidir. Aynı zamanda hem kabızlığa hem de ishale iyi gelir. 

Kalp sağlığı için önemli olan omega – 3 yağ asitleri kötü kolesterolü düşürerek damar tıkanıklığını önler. Kara ceviz normal diğer besinlere göre omega-3 yağ asidi bakımında zengin olduğundan hem kalp sağlığını korur hem de kan basıncını düşürerek felç ve inme gibi riskli hastalıkları önler.

Bağışıklık sistemini olumsuz etkileyen bazı faktörler vardır. Özellikle yiyecek ve içecek yolu ile vücuda giren zararlı radikaller bağışıklığın düşmesine sebep olur. Kara ceviz antioksidan etkisi ile iltihaplı hücrelerin yanı sıra serbest radikalleri de azaltır. Vücudu hastalıklara karşı kalkan gibi korur. Antifungal aktivitesi sayesinde de kansere neden olan tümörlü hücrelerin emilimini hızlandırıp vücuttan atar. 

Uzmanlar bu cevizin meyvesinden yüzde 100 gram tüketildiğinde tüm vücudun yenilenebileceğini vurguluyor. Kara ceviz ayrıca sinek ve zararlı böceklere karşı etkili olduğu söylenir. 

Önceki İçerikSeboreik dermatit belirtileri neler ve kimlerde görülür? Hastalığı tetikleyen besinler
Sonraki İçerikKavunun faydaları nelerdir? Kavun ve limon karışımının inanılmaz etkisi…
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.