Kar yenir mi? Karın faydaları var mıdır? Kar ve pekmezi karıştırıp yerseniz…

0
38

Bazı yörelerde ikinci yağan kar pekmez ile karıştırılarak yenir. Peki karın faydaları var mıdır? Çok merak edilen bu sorunun cevabını sizler için araştırdık. Kış mevsiminde taşralarda yağan ikinci karın tüketilmesi hakkında merak edilenleri haberimizin detayında bulabilirsiniz.

Kışın en keyifli yanlarından biri olan kar hakkında merak edilen birçok soru vardır. Altıgen şeklinde olan kar, buz kristallerinden oluşur. Su baharının sıfır derecenin altında yoğunlaşması ile meydana gelen kar, gökyüzünden yer yüzün düşerken birbirine değmeden ilerler. Beyaz renkte olan bu tanecikler üst üstüne kaldıkça yerde birikir. Ancak birikmesini sağlayan bir diğer enden ise toprak ve atmosferin aynı soğuklukta olmasıdır. Topraktaki azot bakterileri sayesinde eriyerek toprağa karışır. Bu toprakların minerale ve vitamin bakımından değerlerini artırır. Karın içerisinde yüksek miktarda oksijen maddesi bulunur. Bu da doğada bulanan her canlı için faydalı bir maddedir. 

İLK KAR VE ŞEHİRLERE YAĞAN KAR TÜKETİLMEZ!

Bazı uzmanlar şehirlerde yağan karın ve ilk karın tüketilmemesi konusunda uyarıyor. Bunun nedenleri ise şehirlerdeki hava kirliliğinin fazla olması ve düşen ilk karda toz ve bakterilerin fazla olmasındandır. Ancak yüksek dağlara ve köylere yağan karlar temizdir. Bu yüzden rahatlıkla tüketilebilir. Ayrıca ülkemizde bazı yörelerde üzerine pekmez dökülerek tüketilir. Yapılan özel karışım grip ve enfeksiyonlu hastalıklara karşı bağışıklığı güçlendirir. Karışımın aynı sıra katı karın üzerine direk pekmez tüketilerek elde edilen tatlı tüketilir.

PEKİ KARI VE PEKMEZ KARIŞIMI NASIL HAZIRLANIR?

Yarım kase ısıtılmış üzüm veya keçi boynuzu pekmezi

Bir çay bardağı kar

Bir çay kaşığı pul biber

Bu uçlu iyice karıştırılarak tüketilir. Pekmez ve pul biberin içindeki anti-bakteriyel maddeler enfeksiyonlu hücrelerin azalmasını sağlarken karın içindeki oksijen maddesi de vücuttaki oksijen miktarını artırarak hücrelerin enerji miktarını artırır.

Önceki İçerikKar yenir mi? Karın faydaları var mıdır?
Sonraki İçerikSalep içmek kilo aldırır mı? Saraç’tan ev yapımı salep tarifi
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.