Kalp kası iltihabı (Miyokardit) neden olur? Kalp kası iltihabının belirtileri nelerdir?

0
41

Nadiren görülen hastalıklardan biri olan kalp kası iltihabı aniden ortaya çıkar. Gerekli önlem alınmadığında ölümle bile sonuçlanabilir. Kalp kasına yerleşen virüs kalbin gücünü olumsuz etkiler. Peki Kalp kası iltihabı (Miyokardit) nedir? Kalp kası iltihabının belirtileri nelerdir? Kalp kası iltihabının tedavisi var mıdır? İşte tüm bu soruların yanıtı haberin detayında…

Kabakulak ve grip gibi hastalıklar nedeniyle vücuda giren virüsler kan yoluyla kalp kasına kadar çıkabilir. Burada kasa yerleşen virüsler iltihaplanmalara neden olur. Başlarda ciddi bir hastalık olmazsa bile zamanında tedavi edilmediğinde korkunç sonuçlar beraberinde getirebilir. Kalbinde yüzde 90’ı kastan oluştuğundan bu enfeksiyon hızla yayılır. Bu da kalp yetmezliğine ortam hazırlar. Ayırca vücutta yeterli miktarda kan dolaşımı sağlanamadığından çeşitli hastalıklara da yaşanabilir. Bu virüs kalp kasından tüm kaslara kolayca yayılabilir. Uzmanlar kalp ağrısında özellikle sol koldaki uyuşmayla nedeniyle hemen doktora başvurulmasını tavsiye eder. 

KALP KASI İLTİHABI NEDEN OLUR?

Vücudu birçok etkenden ötürü giren enfeksiyonlu virüsler

Kaslarda kalsiyum ve fosforun azalması

Vücuttaki toksin miktarında artış

Kalpte aile öyküsünde olan bir rahatsızlık

Kalp kaslarında zayıflama

Bağışıklık sisteminin virüslere karşı yeterli antikor üretememesi gibi durumlar kalp kası iltihabına ortam hazırlar. 

KALP KASI İLTİHABI BELİRTİLERİ 

Bu hastalığın en yaygın belirtisi kalp atışlarındaki düzensizlik ve buna bağlı gelişen göğüs ağrısıdır. Kalp atışları bozuldukça deforme oranları artar. Bu hasarlarda kalıcı kalma ihtimali yüksektir.

– Kalp düzenli atmadığından kalp kapakcıkların da şişme meydana gelir. Kalp bir bütünü ile birleşip atamadığından kan toplanıp damarlara geri akmaz. Bu da kalbi zorladığından değişik sesler çıkarmasına neden olabilir.

Kalbin pompalayamadığı kan akciğerde birikir. Bu birikim vücudun çeşitli yerlerinde ödeme neden olur. Genellikle bu ödemler en sık ayak bileklerinde görülür. 

KALP KASI İLTİHABI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Belirtilerle hastaneye giden hastayı öncelikle uzman detaylı tetkiklerden geçirir. Kalp kası iltihabının virüslerden kaynaklandığı tespit edildiğinde buna göre ilaç tedavisine başlanılır. Bu yöntemle vücuttaki virüsler azaltılmaya çalışılır. Kalp kası iltihaplanmış kişilerin beslenme ve günlük hareketlerine dikkat etmeli çok fazla tempolu yürüyüş bu hastaların ölümüne neden olabilir. Bu hastalığı en iyi gideren tedavi yöntemi ise aspirin ve yatarak dinlenmektir. 

Önceki İçerikGojiBerry (Kurt üzümü) faydaları nelerdir? GojiBerry hangi hastalıklara iyi gelir?
Sonraki İçerikTon sür ton nedir? Ton sür ton modasında nasıl giyinilir?
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.