Kahvenin cilde faydaları nelerdir? Kahveyle yapılan maske tarifleri! Göz altı morlukları için..

0
44

Son yıllarda metabozlimanın hızlanmasını sağladığı aynı zamanda kalp ve damar hastalıklarını ortadan kaldırdığı konusunda uzmanların içilmesini önerdiği Türk kahvesinin cilde de faydaları olduğunu biliyor muydunuz? Türk kahvesi ile ilgili yapılan bir araştırma sonucunda cildi büyük oranda dinç ve genç gösteriyor. Peki Türk kahvesi cilde nasıl uygulanmalı ve Türk kahvesi hangi cilt problemlerini ortadan kaldırıyor?

Osmanlı döneminden günümüze gelen yüzyıllardan beri adeta keyif için tüketilen Türk kahvesi cildinize ve sağlığınıza birçok fayda sağlıyor. Kültürümüzün önemli bir parçası olan Türk kahvesi, 1981 yılında Seul Ulusal Üniversitesinin yaptığı bir araştırmaya göre adeta cildin güzelleşmesini sağlıyor. Siz de pürüzsüz bir cilde sahip olmak aynı zamanda makyaj yapmadan da cildinizin kusursuz görünmesini istiyorsanız mutlaka kimyasal bakım ürünlerini bir kenara bırakıp, kahvenin mucizevi faydalarından yararlanmalısınız. 

Türk kahvesinin yalnızca tüketilmesi değil, telvesi de cilde birçok faydası bulunuyor. Yapılan bir araştırmada kahve cilde uygulandığında, cilt altındaki kan damarlarını daraltarak, şişlik gibi problemlerin inmesine yardımcı olur. Göz altı şişkinliğini alan aslında kafeindir. Normalde göz altı şişkinliği kremlerinin bir çoğunun içinde kafein vardır. Siz de direk olarak kahveyi göz altlarına sürerek bu şişkinlikten kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Cildinizin daha sıkı ve genç görünmesini istiyorsanız, kahvenin faydalarından yararlanmaktan kesinlikle kaçınmayın. Eğer maske uygulamasından sonra cildinizde kızarıklık, tahriş veya herhangi bir tepkime olursa maskeyi uygulamaya devam etmeyin. Genellikle hassas ciltlere kahve ağır gelebiliyor.

– Dünyanın en ünlü üniversitelerinden Sao Paulo Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre Türk kahvesi en çok selülitlerin düşmanı. Bu araştırma üzerinde 100 kişiye test yapmışlar.  Normal kahveyi az miktar su ile çamur kıvamına getirip, selülitli olan bölgelere sürmüşler. 100 kişiden 70’inde başarılı sonuçlar alınmış ve %17 civarında selülitlerde kaybolma görülmüş.

 KAHVE TELVESİYLE YAPILABİLECEĞİNİZ MASKE TARİFLERİ

1-KAHVE PEELİNGİ

MALZEMELER

1 tatlı kaşığı Türk kahvesi
1 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı

YAPILIŞI ve UYGULANIŞI

İki malzemeyi karıştırıp, tüm cildinize masaj yaparak uygulayın. Soğuk su ile durulayabilirsiniz.

2-SELÜLİTLER İÇİN KAHVE MASKESİ

MALZEMELER

1 bardak kahvenin telvesi
1 bardak hindistan cevizi kurusu
1 bardak ardıç yağı
1 bardak badem ezmesi

YAPILIŞI ve UYGULANIŞI

Malzemelerin tamamını bir kasede karıştırın. Ardından selülitli bölgelerinize sürün. Yağın iyice derinize nüfus etmesi için streç filmle sarıp 30 dakika bekletin. Bu sürede bacak kaslarınızı çalıştıracak hareketler yapın. Son olarak ılık su ile duş alabilirsiniz.

3-SİYAH NOKTALAR İÇİN KAHVE MASKESİ

MALZEMELER

1 tatlı kaşığı bal
1 tatlı kaşığı kahve telvesi

YAPILIŞI ve UYGULANIŞI

Balı cezvede ısıtın. Cam kasede kahve telvesiyle karıştırın. Karışımı cildinize ince bir tabaka halinle sürün ve kuruyana kadar bekletin. Ilık su ile kolayca temizleyebilirsiniz.

4- GÖZALTI MORLUKLARI İÇİN MASKE TARİFİ

MALZEMELER

1 yumurtanın akı
1 tatlı kaşığı Türk kahvesi

YAPILIŞI ve UYGULANIŞI

Malzemeleri karıştırıp, gazlı beze sürün. Karışımı göz çevresine yerleştirin. 20 dakika beklettikten sonra temizleyebilirsiniz.

5-YAĞLI CİLTLER İÇİN MASKE TARİFİ

MALZEMELER

1 tatlı kaşığı Türk kahvesi
1 tatlı kaşığı limon suyu
1 yemek kaşığı süt
1 yemek kaşığı yoğurt

YAPILIŞI ve UYGULANIŞI

Malzemeleri homojen hale gelene kadar karıştırın. Karışımı göz çevresi hariç tüm yüzünüze uygulayın. 10 dakika boyunca masaj yapın. Ilık su ile temizleyin.

Önceki İçerikYüzdeki tüyler neden çıkar? Yüzdeki tüyler nasıl gider? Yüzdeki tüyleri gideren etkili yöntem
Sonraki İçerikEn kolay künefe nasıl yapılır? Çıtır çıtır evde künefe tarifi
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.