Kahve ve yeşil çay içmek ölüm riskini ciddi oranda azaltıyor

0
40

Japonya’da yapılan bir araştırma, kahve ve yeşil çay tüketiminin ölüm riskini azaltma konusundaki ciddi etkisini ortaya koydu. 32 yıl süren araştırmalarda, her iki içeceğin de doğru kullanımı sonucunda insan sağlığına olan olumlu etkilerine dikkat çekildi.

Japonya’da bulunan Osaka Üniversitesi’nde bulunan halk sağlığı profesörü Hisroyasu İso, yaptığı araştırma sonucunda yeşil çay veya kahve tüketiminin daha önce inme ve kalp krizi geçiren kişilerde ölüm riskini azalttığını ortaya çıkardı. Kahvenin aynı şekilde inme ve kalp krizi geçirmeyenlerde de ölüm riskini azalttığı belirlendi. Yeşil çay ve kahve için yapılmış olan diğer çalışmalarda, kanser olmayan kişiler ile kardiyovasküler hastalık geçirmeyenlerin kalp sağlığı üzerindeki etkilerine bakılmıştı. Araştırmacılar, yeşil çayın söz konusu hastalıkları atlatan kişilerin ileride kardiyovasküler hastalık geçirmesini önleyebileceğini, kahvenin ise sağlıklı bireyler için bunu sağlayabileceğini belirtiyor.

ARAŞTIRMA 32 YIL SÜRDÜ

‘Bu içecekleri en sağlıklı şekilde tüketmek için gereksiz yere şeker eklemeyin.’ diyen İso, doğru tüketimin önemine dikkat çekti. Söz konusu araştırmayı yapan ekip, 1988 ile 1990 arasında yapılmış olan bir çalışmaya katılan ve yaşları 46 ile 76 arasında değişen toplamda 46 bin ve üzeri katılımcının verilerini, 2009 yılında yine aynı kişilerden toplanan veriler ile birlikte analiz etti. Bu verilerde; yaşam tarzları, tıbbi geçmişleri, yeşil çay ve kahve tüketimlerine yer veren besin düzenleri yer alıyordu. 

Sonrasında bu katılımcılar; kalp krizi, inme ve her ikisini geçirenler şeklinde 3 gruba ayrıldı. İnme geçirenler içerisinde günde 7 fincan yeşil çay tüketenlerin nadiren tüketmekte oranlara kıyasla ölüm risklerinin yaklaşık olarak yüzde 62 oranında azaldığını gösterdi. Diğer grupta ise günde bir fincan kahve içen kişilerin, düzenli içmeyenlere kıyasla ölüm risklerinin yüzde 22 daha düşük olduğunu göstermiş oldu.

Hakemli bilimsel dergi Stroke’de yayımlanmış olan araştırmada; yine kahve tüketimi için haftada bir kez ya da daha fazla kahve tüketenler ile her iki hastalığı da geçirmemiş kişilerin, kahve içmeyen kişilere göre ölüm risklerinin yaklaşık yüzde 14 oranında daha az olduğunu belirledi.

Önceki İçerikTırnakta beyaz lekeler ne anlama geliyor ve nasıl geçer? Lökoniki nedir ve nasıl geçer?
Sonraki İçerikPotasyum eksikliğinin belirtileri nelerdir? Hangi besinlerde potasyum bulunur?
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.