Ana Sayfa Blog Kaçış sendromu nedir? Kaçış sendromu belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır?

Kaçış sendromu nedir? Kaçış sendromu belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır?

0
Kaçış sendromu nedir? Kaçış sendromu belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır?

Ünlü komedyen Mehmet Ali Erbil’in 223 gün hastanede yatmasına neden olan kaçış sendromunun ne olduğunu biliyor musunuz? Panik atak belirtileri ile aynı özelliklere sahip olan Kaçış sendromu kişiyi yatağa bağlayacak kadar tehlikeli bir rahatsızlıktır. Peki kaçış sendromu nedir? Kaçış sendromu belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır? Sizler için tüm bu soruların yanıtlarını araştırdık. Haberin detayında kaçış sendromuna dair merak edilenleri bulabilirsiniz.

1960 yılında Dr. Clarkson ve arkadaşları tarafından keşfedilen rahatsızlığa önceleri Clarkson hastalığı denilmekteydi. Damar içi sıvı oranının azalması ile ortaya çıkan kalp atakları yaşam kalitesini ciddi boyutlarda olumsuz etkiler. Bilim litaratüründe SCLS yani Sistemik kılcal kaçak sendrom olarak geçer. Hastalığın neden kaynaklandığı henüz bilinmemektedir. Kılcal damarlardaki sıvı oranı azalınca, kan damarlardaki vitamin ve mineraller dolaşamaz hale gelir. Damar dışı artan sıvı karaciğer, akciğer ve kalbe zarar verir. Vücudun boşlukları ve kaslarında sıvı birikmeye başlar. Beyin bunu kötü sinyaller olarak algılar ve tansiyon kan basıncı aniden azalınca vücut şoka girer. Taklitçi bir hastalık olan kaçış sendromu kişiyi komaya sokacak kadar ilerleyebilir. Teşhisi oldukça zor olan kaçış sendromunun belirtileri diğer hastalıklarla aynıdır. 

KAÇIŞ SENDROMU NEDİR?

Dokulardaki bazı sıvı ve vitaminlerin kan damarları yerine kılcal damarlara geçip tıkanmasına yok açar. Bu da kan basıncını düşürerek kötü sinir dalgalanmalarına yol açar. Beynin kötü dalgaları algılaması ile vücutta bazı komplikasyonlar gelişir. Ancak bu durumlar birden gelişmez. Ortalama bir kaç güne kendini gösterir. Kaçış sendromunu tetikleyen bazı durumlar vardır. Bunlardan biri de kemiklerin şiddetli hasar alması sonucu yaşanır. Kırılan kemiklerdeki dokuların kılcal damarlara geçmesi ve tıkanması gibi yüzde bir ihtimal olan olay sonucu yaşanır. Ancak bu kesin bir neden değildir. 

KAÇIŞ SENDROMUNUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Vücudun kas ağrıları artar. Damarlara sıkışan sıvı kemik ve kasları zorladığından diz ve kollardaki ağrıların şiddeti her geçen gün artmaktadır. 

–  Damarlar tıkandıkça sinir hücreleri beyne zamanında ulaşmadığından kişi sürekli yorgun hisseder.

Kan dolaşımı yeterli seviye olmadığın beyne gidemeyen kan baş ağrısına neden olur.

Mide kasılmaları sıklıkla artığından hasta sürekli kusar ya da kusma isteği ile karşı karşıya kalır.

– Tıkanan damarlardan dolayı kalp kan pompalamadıkça ya hızlı atar ya da yavaşlar. Ritim bozukluğu veya panik atak rahatsızlıklarına benzer durumlar yaşanır.

Sık sık karın ağrısı yaşar. Bu hastalığı özel laboratuvar ortamlarında bakılır. Hastalarda, bağırsaklarda ödem, kaslarda sıvı, kanda mikrop ve kalp zarında asit birikmesi gibi durumlar tespit edilir. 

KAÇIŞ SENDROMUNUN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Kan basıncı çok hızlı düştüğünden hasta sürekli tedavi altında tutulmalıdır. Takip bu hastalıkta en önemli durumdur. Organların yetersiz çalışması seyrinde ani ölümle bile sonuçlanabilir. Böbrek, kal, karaciğer ve akciğer ciddi hasarlara uğramaması için doktor sürekli bu organların çalışmasını takip eder. İlaç tedavisi uygulanır. Bazı hastalarda kemik kırılması ya da burkulması gibi durumlar sonrası görüldüğünden nüksetme olasılığı vardır. Bu yüzden hastalar süreci atlatmalarına rağmen doktor kontrolünde olmaları gerekir.