İslami evlilikte eş seçimi! Evlilik görüşmesinde dini hususta dikkat edilmesi gerekenler

0
37

Dünyasını ve ahiretini kurtarmak isteyen kişilerin evlilik hayatlarında kendilerine bir ömür yoldaşlık yapacakları eş seçimine çok dikkat etmesi gerekir. Beraber ahirete hazırlanacakları salih/saliha eş ile hem dünyada hem de ahirette saadet elde edilebilir. Evlilik görüşmesinde tarafların dini anlamda dikkat etmeleri gereken noktalar haberimizde! İşte evlilik için ilk görüşmede dikkat edilmesi gerekenler…

Gündelik yaşantı içerisinde evlilik, kişilerin kendilerinin buldukları ya da görücü usulü olmak üzere gerçekleştirdikleri bir durumdur. Birbirlerinde görüp beğendikleri özellikler doğrultusunda ya da farklı nedenlerden dolayı evlilik kararı alan kişilerin dikkat etmeleri gereken bazı önemli kriterler vardır. İslamiyette bu durum, kişilerin evlenmek niyeti ile ailelerin rızası dahilinde görüşmelerinde ve evliliğe dair düşüncelerini birbirlerine izah etmelerinde sakınca görülmemiştir. Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV), ümmetine din üzerine gerçekleştirilecek olan evlilik hayatını tavsiye etmiş ve bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmuştur: “Kim evlenirse imanın yarısını tamamlamış olur; kalan diğer yarısı hakkında ise Allah’tan korksun!” (Heysemî, IV, 252) Ayet-i kerimede ise evlilik hakkında ”Kendileri ile huzur bulasınız diye sizin için türünüzden eşler yaratması ve aranızda bir sevgi ve merhamet var etmesi de onun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir. Şüphesiz bunda düşünen bir toplum için elbette ibretler vardır.” (Rum, 30/21) geçmektedir. Kişiyi günahlardan alıkoyan ve harama bakmaktan uzak tutan evlilik hayatı, ahiretimizi de etkileyeceği için eş seçiminde dikkatli davranılmalıdır. Öyle ki Efendimiz (SAV), kadın nikahlayacak iken şu 4 özelliğin aranmasını öne çıkarmaktadır; Dindarlığı, güzelliği, nesebi ve malı.

EVLİLİK ÖNCESİNDE EŞ ADAYLARI NELERE DİKKAT ETMELİ?

Evlilik yolunda olan çiftlerin eş adayı olarak düşündükleri kişilerde bazı niteliklerin bulunması mutlu ve huzurlu bir aile için önemlidir. Peki, eş adayları evlilikten önce kendindeki hangi özelliklere dikkat etmeli? İşte evlilik öncesi ‘5T’ kuralı…

1- Tesbit

Eş adayı olarak düşündüğün kişi hakkında gerekli bilgileri toplamalı, kendine ve ailene uygun olup olmadığını tespit etmelisin.

2- Tercih

Evlilik için kendine uygun gördüğün kişi ile bir ömür geçirebileceğine inanıyorsan, işi çok fazla uzatmamalısın.

3- Tedbir

Mutlu ve sağlıklı bir evlilik için gerekli tedbirleri alarak teslim olmalısın.

4- Teslimiyet

Sorumluluk ve vazifelerini bilip, onları gerçekleştirdikten sonra teslim olup takdiri Allah’a bırakmalısın. Başına gelen ya da gelecek olanların kaderinde yazılı olduğunun bilinciyle eşinin kendini temsil edip etmediğine bakmalısın.

5- Temsil

Yakın zamanda eş olacağının bilinciyle hal ve hareketlerine dikkat etmeli, davranışlarını ona göre gerçekleştirmelisin. Tatlı dilini göstermeli ve sabrını korumalısın.

EVLİLİK GÖRÜŞMESİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

 Evlilik için aracı olan kişiler, aile büyüklerinden oluşmalıdır.

Sosyal medya ortamında tanışarak helal dairenin dışına çıkaracak bir evlilik girişiminde bulunmak doğru değildir.

– Evlilik görüşmeleri olumsuz bir durum ile neticelenecekse, karşı tarafa açık sözlülükle durum izah edilmelidir.

Günümüzde evlilik için erkeğin kadının yaşından büyük olması beklenirken, islamiyette böyle bir şart yoktur. Eş adayları arasında en az 2-3 yaş, en fazla da 9-10 yaş arası tavsiye edilmektedir.

 Kişilerden herhangi birinin daha önceden başından bir evlilik ya da nişanlanma dönemi geçmişse mutlaka karşı tarafa bu konu bildirilmelidir.

Taraflar, mümkünse görüşecekleri mekanda aile büyüklerinden en az birini orada bulundurmalıdır.

– Görüşme sırasında edebe ve ahlaka uygun hareket edilmesi önemlidir.

Önceki İçerikİslamiyete göre evliliğin önemi nedir? Dinimize göre mutlu evlilik nasıl olur?
Sonraki İçerikHaşlanmış et kaç kalori? Et yemek kilo aldırır mı?
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.