Işkın (Uçku) otunun faydaları nelerdir?

0
60

Dağlık alanlarda yetişen ekşi bir tadı sahip Işkın (uçku) otunun sağlığa faydaları olduğunu biliyor musunuz? Sizler için kivi tadına benzeyen bu otun faydalarını mercek altına aldık. İşte ışkın otunun bilinmeyen faydaları…

Doğu ve Güneydoğu bölgesinde yayla muzu olarak da anılan ışkın otunu meyve niyetine tüketilmektedir. Kırmızı ve kahve rengi çiçeklere sahip ışkın kivi meyvesi ile aynı tada sahiptir.

KANSERİ ÖNLEYEN MUCİZE!

Yapılan araştırmalarda ışkının içerdiği polifenol madde sayesinde oluşma ihtimali olan kanser hücrelerini yok ettiği tespit edilmiştir. Pişirildiğinde iki kat özelliği aratan ışkın otu kanserle mücadelede en etkili doğal ilaç seçilmiştir. Yaprakları zehirli olan bu otun sadece sap kısmı tüketilir. 

IŞKIN ( UÇKUN) OTUNUN FAYDALARI 

Kan şekerini dengelediğinden şeker hastalarının da rahatlıkla tüketebileceği bir besindir. 

Kaynatılıp suyu içildiğinde astım ve nefes darlığının yanı sıra sürekli öksürüğe de iyi gelir. 

Mide duvarını koruyarak delinmesini yada yara oluşmasını önler. Aynı zamanda mide asidini dengeleyerek yemek borusu kanserine yakalanma olasılığı azaltır. 

Günde 300 gram tüketildiğinde vücudun ihtiyacı olan C vitaminin yüzde 50’sini sağlar. Bunun yanı sıra A, B1, B2, E ve K vitaminleri bakımından da oldukça zengindir.

Oluşan güneş ve hamilelik lekeleri için kabuğunun içindeki kısmı sürerek bu lekelerden kurtulabilirsiniz. Aynı zamanda cilt kırışıklıklarını gidererek yaşlanmayı geciktirir.

– Vücuttaki serbest radikallerin oranını azaltarak stres, uykusuzluk ve yorgunluk gibi kronik rahatsızlıklara da iyi gelir. 

Işkının aynı zamanda iştah açıcı özelliğe sahiptir. 

IŞKIN NASIL KULLANILIR?

Kök kısmına kadar çıkarılan ot iyice yıkanarak kaynatılır. Süzülerek çayı içilir. Sabah aç karan içildiğinde kandaki şekeri düşürür veya dengeler. 

Önceki İçerikAlbino hastalığı nedir? Tedavisi var mıdır?
Sonraki İçerikKıvratma böreği nasıl yapılır?
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.