Huzursuz bağırsak sendromu nedir? Huzursuz bağırsak sendromu belirtileri…

0
9

Sindirim hastalıklarından biri olan huzursuz bağırsak sendromu kişinin yaşam kalitesini düşürür. Şiddetli sancılara neden olan huzursuz bağırsak sendromu zamanında müdahale edilmediğinde ciddi hastalıklara neden olabilir. Şişkinlik ve hazımsızlık belirtilerine yol açan huzursuz bağırsak sendromuna dair merak edilenleri haberin detayına ekledik. Kadınlarda daha çok görülür. Peki Huzursuz bağırsak sendromu nedir?

İrritabl bağırsak ya da huzursuz olarak da geçer. Organik bir nedeni olmayan bu rahatsızlık çeşitli sebeplerden ötürü çıkar. Sindirim sorunu olan bu rahatsızlık sadece aklın bağırsağı değil tüm sindirimi etkiler. Erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülen bu rahatsızlık, şiddetli karın ağrıları ile kendini gösterir. Bağırsakların enfeksiyon kapması ya da bazı ilaçların yan etkileri ile hasara uğraması ile yaşanır. Yiyecek, içecek, ilaçlar ve hava yolu ile vücuda giren bakterileri bağırsaklarda yoğun gaz oluşturur. Bu da bağırsakların tıkanmasına neden olur. Gaz bağırsaklardaki basınca neden olduğundan karın ağrısı ve şişkinlik gibi semptomlarla kendini gösterir. Yapılan bazı araştırmalarda bu duruma ster de neden olabildiği ortaya çıkarıldı. Stres altındaki beyin vücuda sağlıklı sinir sinyalleri vermediğinden bağırsaklar işlevlerini yerine getirmez. 

HASSAS BAĞIRSAK SENDROMU GENEL NEDENLERİ

Sindirim sisteminde gaz birikmesi

Bağırsakların iltihaplanması veya enfeksiyon kapması

Bağırsaklarda yemek kalıntılarına bağlı gelişen kasılmalar 

HASSAS BAĞIRSAK SENDROMUNUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Sık sık yaşanan ishal atakları ve uzun süreli tutmakta zorlanma

Karın bölgesinde dengesiz şişkinlik ve şişkinliğe bağlı gelişen ağrı

Dışkılama sırasında gelen beyaz renkte mukus bağırsaklarda yiyeceklerin ayrışmadığı anlamına gelir. 

Yemek sonrası karın alt bölgesinde sertleşme ve kramplar

– Gaz sıkışması rahat gaz çıkaramamak ya da tam tersi sık ve kötü kokulu gaz çıkarma 

İshalin yanı sıra kabız olarak da görünebilir.

HASSAS BAĞIRSAK SENDROMU TEDAVİSİ

Bu rahatsızlığın kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak yaşam kalitesini olumsuz etkilediğinden sendroma bağlı gelişen etkiler azaltılmaya çalışılır. Stresin bu hastalıkta tetikleyici olmasından dolayı uzmanlar stresi azaltacak tedaviler uygular. Aynı zamanda buğday, mısır, süt, peynir, yulaf, kahve, çavdar, yumurta, çay ve narenciye gibi besinlerden uzak durulması hastalığın tedavi sürecini destekler. Stresin azalması için de rezene, nane ve papatya gibi bitki çaylarının tüketilmesinde fayda var. 

HUZURSUZ BAĞIRSAK SENDROMU DİYETİ NEDİR?

Vücutta depresyon ve yoğun stres altında en çok etkilenen bölge sindirimdir. Sindirim problemlerinin en yaygını olan huzursuz bağırsak sendromunda uzmanlar ilaçlardan önce doğal yollara başvuru. Bağırsak hareketlerini hızlandırmak için hastanın hayatından bazı besinleri çıkartması, bazılarını ise sokmanız gerekiyor. Yağlı ve karbonhidratlı yiyecekler bağırsakların yavaşlamasına neden olur. Yüksek lifli ve sıvı gıdalar ise bağırsakları hızlandırır. Özellikle en önemli vakit olan kahvaltıdan başlayarak uygulanması gereken bir diyet. Ancak bir uzmana danışılmadan uygulanması doğru değildir.

En sık önerilen diyet ise;

MALZEMELER;

Bir yemek kaşığı zeytinyağı

Bir yemek kaşığı yulaf

Bir bardak ılık ve laktozsuz süt

İki dilim ananas

Dört bütün ceviz

Beş adet fındık

YAPILIŞI

Tüm malzemelerin hepsini blendrıdan geçiriniz. Tadı için bir kaşık bal ekleyebilirsiniz. Sabahları bir buçuk hatta iki bardak tüketebilirsiniz. Bu karışım hem hormonlarınızı hem sinir hücrelerini hem de sindirimi düzenler. Bu sayede baş ağrısı, stres ve huzursuz bağırsak sendromuna iyi gelir. Ayrıca bu karışım tüm gün enerjik olmanızı destekler. 

Önceki İçerikKahvaltıda zerdeçal yerseniz ne olur? Zerdeçalın faydaları…
Sonraki İçerikEvde pul biber nasıl yapılır? Pul biber yapmanın püf noktaları! 4 adımda pul biber tarifi
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.