Hurmanın faydaları nelerdir? Çayla beraber hurma yenilir mi? Her gün 4 tane hurma…

0
40

Doğal şeker ve lif bakımından zengin olan hurma hem sindirimi hem de kan basıncını dengeler. Ayrıca kalsiyum da içerdiğinden kemik ve kas sağlığını da destekler. İleri yaşlarda herhangi bir sağlık sorununun oluşmasını öneler. Uzmanlar günde 4 tane tüketilmesinin gün boyu vücudun enerjik olmasını sağladığını vurguluyor. Peki Hurmanın faydaları nelerdir? Çayla beraber hurma yenilir mi?

On bir ayın sultanı Ramazan ile özdeşleşen hurmanın içeriğinde, 15 adet vitamin ve mineral bulunur. Peygamber Efendimiz (Sav) “Sizden biriniz iftarını açtığında hurma ile açsın zira hurma berekettir” demiştir. Günde 4 adet tüketilen hurma, 1 porsiyon meyve miktarına denk gelir. Bu da vücudun günlük ihtiyacı olan vitamin ve şeker oranını karşılar. Bu nedenle uzmanlar, hurmanın sadece Ramazan ayında değil her zaman tüketilmesi gereken bir besin olduğunu vurguluyor. Kuddüs, Mekke, Medine ve hemen hemen birçok Akdeniz ülkesinde rahatlıkla yetişebilen çeşidi olan hurma beden ve zihinsel yorgunluğa iyi gelen kaliteli bir besindir. Palmiye (Arecaceae) ailesine bağlı olan hurma ağaçta yetişen ve birden fazla meyve verme özelliğine sahiptir. Sıcak havalarını seven soğuğa dayanıksız bu besin karaciğerleri temizler ve kansızlığa iyi gelir.  Bilimsel adı Phoenix dactyliferadır. Azot, fosfor, potasyum, demir gibi besin maddelerinin yanı sıra bol miktarda magnezyum, çinko, manganez ve az miktarda da bakır ve bor barındırır.

HURMANIN FAYDALARI NELERDİR? HANGİ HASTALIKLARA İYİ GELİR?

Kolesterol içermemesi nedeniyle kalp dostu olan hurma, aynı zamanda kan basıncını dengeler ve kalp ritmini düzenler. Güçlü bir antioksidan olması nedeniyle de kalbi zararlı bakterilerden ve mikroplardan korur.

B vitamini bakımından zengin olan hurma, cildin daha elastiki bir yapıya sahip olmasını sağlar.

 Hurma, içerdiği yüksek magnezyum sayesinde hafızayı güçlendirir. Bu özelliği nedeniyle uzmanlar, yaşlılık ve ergenlik döneminde hurmanın tüketilmesi gerektiğini belirtiyor.

Yüksek lif oranına sahip hurma, midenin uzun süre tok kalmasını sağlar. 

Yapılan araştırmalarda, hurmada yüksek miktarda bulunan B6 vitamini ve magnezyumun sinir sistemini güçlendirdiği ortaya çıkmıştır.

 Hurma, içerdiği A ve C vitaminleri sayesinde vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücutta bulunan zararlı bakterileri temizler.

Hurmada bulunan beta karoten vitamini göz sağlığını korur. Aynı zamanda bera karoten, gece körlüğü rahatsızlığının oluşma riskini azaltır.

Kandaki hemoglobin sentezini artıran hurma, içerdiği kalsiyum ve fosfat sayesinde de kemik sağlığını korur.

Doğum sonrası toparlanma aşamasında olan kadınların hormonlarını kontrol altına alarak hızla vücutlarının ve sağlıklarının düzenlemesi sağlanır. 

ÇAYLA BERABER HURMA YENİLİR Mİ?

Çayı şekerli sevenler için bu yöntem şeker ihtiyacını karşılar. Bunun yanı sıra çay vücuttaki demir enzimini azaltır. Ancak hurma ile beraber tüketildiğinde bu durum azalır. Mide içindeki asit oranını da azaltır. Yemek sonrası tüketilen çayla beraber tüketildiğinden bağırsakların daha sağlıklı çalışmasını sağlar. 

Önceki İçerikWaffle kaç kalori, kilo aldırır mı? Tost makinesinde kolay waffle nasıl yapılır?
Sonraki İçerikCips sosunun içinde ne var? Cips sosu nasıl yapılır? En kolay cips sosu tarifi
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.