Ana Sayfa Blog Hızlı zayıflama teknikleri! Doğum sonrası kilo verme yöntemleri neler? Emziren anne diyeti

Hızlı zayıflama teknikleri! Doğum sonrası kilo verme yöntemleri neler? Emziren anne diyeti

0
Hızlı zayıflama teknikleri! Doğum sonrası kilo verme yöntemleri neler? Emziren anne diyeti

Annelerin hamilelik döneminde aldıkları fazlalık kiloları vermek elbette mümkün! Daha hamilelik dönemindeyken bile doğum sonrasında kilo vermeyi dert edinen kadınlar için sağlıklı ve kolay kilo vermenin yöntemlerini araştırdık. Emzirme dönemindeki annelerin uygulayabileceği sağlıklı diyet listesi hangisi? Emziren anne diyeti nedir, nasıl zayıflanır? Doğum sonrası kilo verme yöntemleri neler? Hamilelik kilolarından kurtulmanın yolları…

Dış görünümünüze ve bakımınıza dikkat ediyorsanız, hamileliğiniz boyunca bebeğinizin gelişimi için alacağınız kiloları doğum sonrasında nasıl vereceğinizi dert ediyor olabilirsiniz. Çiçeği burnunda olan taze annelerin hamileliklerinde aldıkları kiloların hem bebeğin hem de annenin sağlığı için kontrollü bir şekilde verilmesi gerekir. Zayıflamak adına öne sürülen birçok diyet, vücuda uygun tercih edilmediği zaman boşu boşuna aç kalmaktan başka bir işlev göstermez. Bu nedenle zayıflamak isteniliyorsa doğru ve sağlıklı yöntemlerle kilo verme çareleri aranmalıdır. Popüler kilo verme diyetlerinin yanı sıra bölgesel zayıflama odaklı egzersizlerin tercih edilmesi de bu evrede işinizi epey kolaylaştıracaktır. Peki hamilelik kiloları en kolay nasıl verilir? Doğum sonrası kilo verme yöntemleri neler? Hamilelik kilolarından kurtulmanın püf noktaları neler? Doğum sonrası hızlı ve etkili zayıflama…

Hamilelik döneminde anne adayında görülen fiziksel değişimlerin doğum yaptıktan sonra eski haline toparlanma sürecine ‘Lohusa’ denir. Doğum sonrasındaki ilk 6 haftayı kapsayan bu süreç, özellikle de başlangıçta anne adayları için gerek ruhsal gerek bedensel anlamda oldukça zorlu bir dönemdir. Her zamanki hallerine göre çok daha hassas ve kırılgan olan anneler bu evrede en ufak ayrıntılara takılıp kendilerini gereksiz mutsuz edebilirler. Hem yeni anne olmalarından dolayı çevrenin gösterdiği yerli yersiz tepkiler hem de dış görünümüne dair halinden memnun olmamaları nedeniyle özellikle de eşlerine karşı hassasiyetleri artabilir. Peki doğum yaptıktan sonra vücutta neler değişir? İşte cevabı…

DOĞUM YAPAR YAPMAZ SİZİ NELER BEKLİYOR?

– Normal doğum yöntemini tercih eden anneler, doğum sırasında sarf ettikleri çaba nedeniyle kas ağrısı çekerler.

– Kalçalarda ağrı ve şişkinlikler görülür.

– Sezaryen ile doğum yapan kadınların yaraları acır.

– Ruhsal anlamda çöküntü yaşarlar ve depresyona girerler.

– Doğumla beraber -7,5 kilo kadar zayıflama görülebilir. Geri kalan kilolar ise zamanla kendiliğinden gidecektir.

DOĞUM SONRASI SAĞLIKLI KİLO VERME YÖNTEMLERİ

Hamilelik dönemi boyunca bebeğinizin sağlığı için almaya çekinmediğiniz bol kiloları geri vermenin zamanı geldi. Uzman önerisinde göre, doğumdan en az 6 hafta sonra uygulanabilir olan diyet listelerinde günde en az 2000 kalori alınmalı ve 2 ya da 2,5 litre su tüketilmelidir.

Emzirme evresinde olacağınız için katı diyet listelerinin kesinlikle uygulanmaması gerektiğini vurgulayan doktorlar, sağlıklı ve süt yapmaya yardımcı besinlerle de kilo verilebileceğini öneriyor. Geçmişten günümüze dek yıllardır kullanılan bazı yöntemler, basit ama etkili sonuçlar ile kendini gösterebiliyor. Peki uzmanlar, bunun için hangi yöntemleri öneriyor?

İşte doğum sonrası vücut toparlama tüyoları…

KURAL 1- SIKI KORSE GİYİLMELİ

Göbek bölgesine saf bir zeytinyağı ile masaj yapın ve üzerine sıkı bir korse giyin.

KURAL- 2 ILIK SU İÇİLMELİ

Bu süre zarfında kesinlikle soğuk su tüketmemeye gayret edin.  Vücutta olan ödemi yok etmek için günlük olarak içilecek suyun kaynatılması gerekir. Su kaynatıldıktan sonra 4 dilime ayrılmış limonu, 2 dal naneyi ve kabuk tarçını suya atın. Şimdi içebilirsiniz…

KURAL- 3 YETERLİ MİKTARDA KANAMA OLMALI

Doğum yaptıktan sonra yeteri kadar kanama olmadıysa civanperçemi çayı tüketilmelidir. Bu çay sayesinde ödem ve sarkma gibi sorunlar görülmeyecektir. Ayrıca anne sütünün verimini arttırır. 30 gün boyunca tüketmeye devam edin.

KURAL-  4 ÇATLAKLAR GİDERİLMELİ

50 gram kayısı yağı, 50 gram acı badem yağı, 10 gram portakal yağını karıştırarak hamileliğin 5. ayında 2 günde bir, 6. ayında günde 1, 7. ayında günde 1, 8. ayında günde 2 defa, 9. ayda günde 2-3 defa uygularsanız çatlaklarınız ortadan kaybolacaktır.

DOĞUM SONRASI ZAYIFLAMAK İÇİN SAĞLIKLI BESLENME REHBERİ

Hamilelik sürecinde değişen hormonlar ve zorlu 9 ay normalden fazla kilo almanıza neden olabilir. Vermekte zorlandığınız kilolar vücudun kendini korumak için biriktirdiği yağlardır. Beslenme düzeninize dikkat ederek bu kilolardan rahatça kurtulabilirsiniz.

Hamilelik kilolarından kurtulmak için yapmanız gerekenler:

EMZİRME

Anne sütü hamilelik kilolarının verilmesine yardımcı oluyor. Emziren anne, günde yaklaşık 600 kalori yakarak ayda en az 2 kilo veriyor. Emziremeyen annelerde ise, doğumdan sonra başlayan koşuşturma ve hareketlilik kilo kaybını sağlayacaktır.

BESLENME

Şerbetli tatlıların annelerde süt yaptığına inanılsa da, tatlılar kilo almaya neden oluyor. Sütün verimli bir şekilde salgılanması için annelerin tatlıdan çok suya ihtiyacı vardır. Güne kahvaltıyla başlamak ise gün içerisinde emzirdiği için enerji ve kalori kaybeden annelerin fazladan öğün yapmasını engeller ve gün içerisindeki gerekli enerjiyi sağlar.

PROTEİN

Kefir, et ,süt ve süt ürünleri gibi yüksek protein içeren besinler anne sütünü arttırıyor ve kilo vermeye yardımcı oluyor. Çünkü protein içeren besinler gün boyu açlık hissetmemenizi sağlıyor.

TATLI KAÇAMAKLARI

Gece bebeğinizi emzirmek için uyandığınızda kek, kurabiye ve çikolata gibi kalorisi yüksek besinler tüketmemelisiniz. Şeker oranı fazla olan besinler özellikle gece tüketildiğinde karın bölgesinde yağlanmaya neden oluyor.

DOĞUM SONRASI KİLO VERDİREN BİTKİ ÇAYLARI

Emzirme dönemine giren taze annelerin vücudunda görülebileceği her farklılık dolaylı yoldan bebeği de etkileyecektir. Annenin göğsünden gelen süt direkt olarak bebeğe geçeceği için bu dönemde sağlıklı besinler tüketmeye ve bebeklerde ağlama nöbetlerine sebebiyet vermeyecek gaz yapıcı besin tüketiminden kaçınmaya dikkat edilmelidir. Doğum sonrasında sağlıklı ve kontrollü bir şekilde kilo vermeye yarayacak yöntemlerden birisi de doğru bitki çayları ile zayıflama tekniğidir. Peki zayıflamak için hangi bitki çayları içilebilir? Her tüketilen içecek ya da besin aynı etkiyi vermeyeceği için alerjik riskine karşılık doktor kontrolü ile kullanılmalıdır. Zayıflatmaya yardımcı bitki çayları…

Yeşil Çay

Metabolizmayı  harekete geçirmekle beraber hamilelikte artış gösteren yağları vücuttan atmaya yardımcı olur. Ancak, gün içerisinde 2 fincan bardaktan fazlasını tüketmemeye özen göstermelisiniz.

Mate Yaprağı çayı

Uzmanların kilo vermek isteyen kadınlara sıklıkla önerdiği bir çay olup, yağların vücutta toplanmasını önler. Mate yaprağı, daha çok sütünün olmasını isteyen kadınların tercih ettiği bir çaydır.

Narçiçeği çayı

Yüksek miktarda vitamin içeren nar çiçeği sayesinde formunuzda kalacak ve bebeğinizin sağlıklı beslenmesini sağlayabilirsiniz.

NOT: Doktor onayı almadan tüketmeyiniz!

EMZİRME DÖNEMİNDE KİLO VERMENİN YOLLARI

Bebeğin sağlığı için emziren annelerin ayda 2 kilodan fazla kilo vermemeleri gerektiğini söyleyen uzmanlar, sağlıklı ve doğru beslenme ile kilo verilebileceğini açıklıyor. Peki emziren anneler nasıl bir diyet tercih etmeli? İşte cevabı…

EMZİREN ANNELER İÇİN DİYET LİSTESİ

1. GÜN

Sabah:

Bir bardak şekersiz süt,
Bir yumurta,
Bir kibrit kutusu beyaz peynir,
Bir dilim kepek ekmeği

Öğle:

Bir porsiyon yağsız etli türlü,
Bir miktar yağsız makarna
Bir kase yoğurt,
Bir dilim kepek ekmeği.
Bir dilim kepek ekmeği ile bir dilim beyaz peynir.

Akşam:

Bir kase domates çorbası,
Bir balık ızgara,
Bol salata,
Serbest meyve.

2. GÜN

Sabah:

Bir bardak şekersiz süt,
Bir yumurta,
Bir kaşık bal,
Bir dilim kepek ekmeği,
Bir domates-
Arada bir muz.

Öğle:

Bir tabak yağsız etli taze fasulye 
Bir porsiyon yağsız pilav,
Bir kase komposto (Sakarin ile tatlandırın),
Bir dilim ekmek.

Akşam:

Bir kase tarhana çorba,
5-6 adet Izgara köfte,
Bir tabak püre,
Bir kase yoğurt,
Bir tabak kayısı.
Uyumadan bir bardak şekersiz süt.

3.GÜN

Sabah:

Bir bardak taze portakal suyu,
Bir dilim beyaz peynir,
Bir yumurta,
Bir dilim kepek ekmeği.

Öğle:

Bir tabak taze etli bezelye,
Bir kase cacık,
Bir dilim börek,
Bir kase komposto (Sakkarin ile tatlandırın),
Bir dilim kepek ekmeği.

Akşam:

Bir kase yayla çorbası,
Bir tavuk but haşlama,
İki havuç,
Bir domates,
Salata Tabağı,
Uyumadan önce 1 tane muz.

4.GÜN

Sabah:

Bir yumurta,
Bir dilim beyaz peynir,
Bir domates,
Bir dilim kepek ekmeği,
Birkaç bardak çay.

Öğle:

Bir porsiyon barbunya pilaki,
Bir dilim kepek ekmeği,
Bol salata,
Bir ufak kase kaymaksız yoğurt,
 Bir Muz.

Akşam:

Bir porsiyon bonfile,
Bir patates haşlama,
Bir tabak taze fasulye,
Bir kase cacık,
Bir dilim kepek ekmeği,
Bir domates.
Yatmadan bir bardak şekersiz süt.

5.GÜN

Sabah:

Bir bardak şekersiz süt,
Bir yumurta,
Bir dilim beyaz peynir,
Bir dilim kepek ekmeği,
Birkaç bardak şekersiz çay.

Öğle:

6 adet yağsız kıyma ve az ekmekle yapılmış Izgara Köfte,
Bir ufak kase kaymağı alınmış yoğurt,
Bir tabak süt ile yapılmış püre,
Bir portakal.
Bir Muz.

Akşam:

Bir kase mercimek çorbası,
Bir tavuk göğüs haşlama,
Bir tabak Taze fasulye,
Bir kase cacık,
Bir elma veya portakal.

6.GÜN

Sabah:

Bir dilim kepek ekmeği,
Bir bardak süt,
8-9 tane siyah zeytin,
Bir dilim beyaz peynir,
Birkaç bardak şekersiz çay.

Öğle:

Bir tabak yağsız et ile yapılmış türlü,
Bir Kase Cacık,
Bir ufak tabak yağsız yapılmış pilav,
İki portakal.
1 Ayran.

Akşam:

Bir dilim kepek ekmeği bir adet alabalık haşlama,
Bir domates,
İki havuç,
Bir salatalık,
Birkaç yaprak maruldan tabak,
Bir tabak yağsız makarna
İstediğiniz meyveden 1 porsiyon yiyin.

7.GÜN

Sabah:

Bir bardak şekersiz süt,
Bir dilim kepek ekmeği,
Bir dilim beyaz peynir,
Bir domates,
Birkaç bardak şekersiz çay.

Öğle:

Bir tabak taze bezelye,
Bir dilim kepek ekmeği,
Bir kase cacık, İki havuç,
İki domates,
Bir haşlanmış patates,
Bir elma ve bir portakal.

Akşam:

1 kase domates çorbası,
1  bonfile,
1 dilim kepek ekmek,
1  patates püre,
1 domates,
1 salatalık,
1 havuç,
1 muz.