Ana Sayfa Blog Hindistan’da ne yenir? Yöresel Hint yemekleri

Hindistan’da ne yenir? Yöresel Hint yemekleri

0
Hindistan’da ne yenir? Yöresel Hint yemekleri

Kendine has baharatları, kıyafetleri ve yemekleriyle günümüzün en popüler başlıklarından biri olan Hindistan yemekleri kendisi gibi rengarenk. Yumuşacık ekmekleri, bol acılı tavukları ve özellikle de köri sosu sayesinde yemekleri lezzetlendiren Hindistan’ın meşhur yemeklerini sizler için bir araya getirdik. Hindistan’da ne yenir ve yöresel Hint yemekleri nelerdir? öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Hindistan ya da resmi adıyla Hindistan Cumhuriyeti, Güney Asya’da bulunan bir ülkedir. Dünyanın en büyük yedinci coğrafi alanı ve en büyük ikinci nüfusuna sahip olan bu ülke, iki farklı ekonomiye sahiptir. Türkiye’den yaklaşık 6 saat uçuşla gidebileceğiniz Hindistan’a dilerseniz Pakistan-Nepal veya Bangladeş sınırından da Hindistan’a karayolu ile de ulaşabilirsiniz. Kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına milyonlarca inancın, onlarca dilin, birçok etnik kültürün ve ayrıntılarıyla insanı mest eden tapınakların ülkesi Hindistan kendine has baharatları ve pişirme yöntemleri ile kimine yepyeni bir alışkanlık kazandırıyor, kimine ise hiçbir şekilde hitap etmiyor. Hint mutfağı tıpkı Türk mutfağında olduğu gibi bölgeden bölgeye değişiklik gösteren bir mutfaktır. Genel olarak acı, tatlı, ekşi olmak üzere kişniş, kimyon, zerdeçal ve zencefil aynı zamanda bol miktarda köri sosu kullanılıyor. 30’a yakın farklı baharat kullanılan Hint yemeklerini özellikle de şuanda yayında olan Hint dizilerini takip edenler merak ediyor. Peki Hint mutfağında hangi yemekler var? Gelin birlikte inceleyelim…

HİNT GÖZLEMESİ PARATHA

Sabah kahvaltısında Dünya mutfağından bir lezzetle enfes bir sofra hazırlamak ister misiniz? İç malzemesinin bol olması ve yumuşacık hamuruyla tadı damaklarda kalacak olan enfes Hint gözlemesi paratha tarifini sizlerle tanıştırıyoruz. Türk mutfağının katmerlisine benzeyen bu lezzetin tarifine hızlıca yazımızdan ulaşabilirsiniz.

HİNT BÖREĞİ: SAMOSA

Hindistan ve Pakistan sokaklarında bol bol bulabileceğiniz aslında Hint yemeklerinden biri olan samosa, içerisinde et ya da patates bulunuyor. Genellikle kızartılmış olarak servis edilen bu börek fırında da pişiriliyor. Üçgen şeklinde olan samosa böreğinin bir kez tadına bakanlar hayran kalıyor. Evinizde samosa böreğini yapmak isterseniz yazımızı inceleyebilirsiniz.

BESAN LADOO TATLISI

Hint mutfağında geleneksel festival ve kutlamalarında yapılan besan ladoo tatlısını sizlerle tanıştırıyoruz. Tadı damaklarda kalacak bir kez lezzetine varanların tekrar tekrar yemek isteyeceği besan ladoo tatlısını denemek isterseniz mutlaka tarifimizi denemelisiniz.

NAAN EKMEĞİ 

Hindistan mutfağının en meşhur lezzetlerinden biri olan Naan ekmeği, biraz kalın açılmış yufkaya benziyor. İsteyen sade bir şekilde yese de en muhteşem özelliği sarımsaklı sos ile servis edilmesidir. Peki evde naan ekmeği nasıl yapılır? Naan ekmeğinin püf noktaları nelerdir? Gelin birlikte öğrenelim.

BHAJİ PİLAVI

Hindistan mutfağının en meşhur lezzetlerinden Bhaji pilavını sizlerin beğenisine sunuyoruz. İçerisinde bulunan malzemelerle lezzetlenen bu pilav size sıradan tarifleri unutturacak. Vejeteryan beslenmek isteyenlerin severek tüketeceği Bhaji pilavının tarifini bugünkü yazımızda bulabilirsiniz.