Ana Sayfa Blog Hindistan cevizi suyu ne işe yarar? Hindistan cevizinin faydaları nelerdir?

Hindistan cevizi suyu ne işe yarar? Hindistan cevizinin faydaları nelerdir?

0
Hindistan cevizi suyu ne işe yarar? Hindistan cevizinin faydaları nelerdir?

Tropik bir meyve olan hindistan cevizi içinde hem tüketilebilen süt hem de et barındırır. Yüksek oranda lif içeren hindistan cevizinin içindeki sıvı aynı zamanda ilaç yapımında kullanılır. Şişmanlatıcı özelliği olmasına rağmen vücuda tek seferde gerekli enerjiyi sağlar. Peki hindistan cevizi suyu ne işe yarar? Hindistan cevizinin faydaları nelerdir? Haberin detayında hindistan cevizine dair merak edilen her şeyi bulabilirsiniz.

Antimikrobiyal özelliği sayesinde vücudu iltihaptan kolayca arındıran hindistan cevizi yüzyıllardan beridir bitkisel tedavide kullanılıyor. Hindistan cevizi anne sütünde de bulunan laurik asit ve MCT adı verilen orta zincirli yağ asitlerini barındırır. Tropik iklimde yetişen hindistan cevizi, palmiyegiller ailesine aittir. Dışı lifli kalın bir katmanla kaplı olan meyvenin eti ve sütü içerisinde bulunur. Tüketilebilir bu iki besini içeren hindistan cevizi ayrıca yüksek oranda yağ içerir. Bu yağ doymuş yağ asidi çeşitlerindendir. Ancak ağır bir yağdır. Bu yüzden az miktarda tüketilmesi tavsiye edilir. İçindeki etli meyve çıkartılıp toz haline getirilerek pasta ve kek yapımında kullanılır. Ağacı 100 yıl yaşar. 60 yılında ise meyve verir.  Potasyum, sodyum, magnezyum ve kükürt gibi maddeler içeren hindistan cevizi hem fiziksel hem de kimyasal birçok faydası vardır. Sindirim hastalıkları için birebir faydası olan hindistan cevizi; hazımsızlık, kolit, mide ülseri, ishal, kusma, gaz ve dizanteri gibi hastalıklarına zemin hazırlayan durumları ortadan kaldırır. Özellikle kusma ve mide bulantısını önler. 

HİNDİSTAN SUYU NE İŞE YARAR? 

Bazı besinlerden dolayı böbreklerde biriken ve taş kum oluşuma neden olan asidi vücuttan atamak için hindistan cevizi suyu önerilir. Ayrıca bu su böbrek üstü bezlerinin çalışmasını destekler. 

Kronik hale gelmiş ve mide krampının özelliğinin yitirilmesine neden olan kusma ve bulantılara doğal ilaçtır.

Midedeki pH değerleri yükselterek besinlerin daha iyi öğütülmesini sağlar. Metabolizmayı hızlandırır.

Hindistan cevizi suyu bağışıklık sitemini temizleyerek özellikle mevsim geçişlerinde artan grip gibi hastalıkların önüne geçer. 

İçerdiği potasyum ve sodyum sayesinde vücudun fonksiyonlarının daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Kan basıncını dengeler. Kolesterolü azaltarak kalp damar hastalıklarına iyi gelir.

 HİNDİSTAN CEVİZİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Yapılan araştırmalarda hindistan cevizi yağının obeziteyi ve buna bağlı  gelişen rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltığı gözlemlenmiştir.

Hindistan cevizi yağının en yaygın faydalarından biri cilde verdiği nemlendirmedir. Ayrıca ciltte deforme olmuş hücreleri de yenileyen yağ, karaciğere bağlı gelişen akne ve sivilce oranını azaltmada da faydalıdır.

İçerdiği MCT yağları sayesinde sinir sitemindeki deforme olmuş hücreleri yeniler. Aynı zamanda beyin sağlığını da olumlu etkileyerek unutkanlık seviyesini düşürür. Böylece Alzheimer hastalığına yakalanma oranını azaltır.

– Serbest radikalleri azaltarak oluşma ihtimali olan tümörleri engeller. Bağışıklığı da güçlendirerek kanserli hücrelerle savaşmasını destekler. 

Antifungal maddesi bakımından zengin olan hindistan cevizi yağı mantar hastalıklarına yakalanma riskini azaltırken mantar tedavisi sürecinde kullanıldığında ise daha hızlı iyileşmesini yardımcı olur.

Sabah uyandığınızda hindistan cevizi yağı ile gargara yaparsanız. Hem diş sağlığınızı korur hem de dişlerinizin beyazlamasını sağlar.

Kahvenizin içerisine bir tatlı kaşığı hindistan ceviz yağı eklerseniz gün boyu daha zinde ve tok olmanıza destek olur.