Hayati İnanç kimdir? İnanç, Türk aile yapısını tehdit eden büyük projeyi anlattı!

0
7

Ünlü yazar ve sunucu Hayati İnanç, mutlu aile yapısından günümüzde artan boşanma rakamlarına kadar ki olan engin bilgilerini sadece Yasemin.com editörlerine paylaştı. Keyifle geçen röportaj esnasında özel hayatıyla ilgili önemli konulara da değinen Hayati İnanç, güçlü aile yapısı ile ilgili topluma örnek olacak kıssalara da yer verdi.

Yasemin.com/ ÖZEL

HAYATİ İNANÇ KİMDİR?

”En değerli iş insana yatırımdır” inancında olan Hayati İnanç, 1961 tarihinde Denizli’de doğmuştur. Günümüzdeki birçok farklı dalda kendini gösteren Hayati İnanç bir dönemin en başarılı avukatlardan biridir. Avukatlığın yanı sıra yazarlık, öğretmenlik, sunuculuk ve yöneticilik de yapan Hayati İnanç, 1984 senesinde İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinin lisans bölümünü tamamlamıştır. İki çocuk babası olan Hayati İnanç, eşine ve ailesine olan düşkünlüğü ile toplum içerisinde örnek alınabilecek isimlerden biridir. Aynı zamanda klasik eserlerden duyduğu heyecanı, gençlerle paylaşmayı yaşam tarzı haline getirmiş başarılı isimlerden olan Hayati İnanç, bir dönem TRT’de ‘Can Veren Pervaneler” programının sunuculuğunu yapmıştı. Toplamda 5 adet olmak üzere Can Veren Pervaneler serisini çıkartan Hayati İnanç ile ailenin temlini oluşturan evliliği ve günümüzdeki boşanma sebeplerini konuştuk.

Yasemin.com editörlerinden Busenur Çalık ile Ebrar Albayrak’ın keyifle geçen röportajın detayları için haberimizi inceleyebilirsiniz…

HAYATİ İNANÇ’TAN YASEMİN.COM’A SAMİMİ AÇIKLAMALAR…

– Eşinizle yaşadığınız ufak tefek anlaşmazlıklar muhakkak oluyordur. Eşinizin gönlünü nasıl alıyorsunuz? Aileyi güzelleştirecek metotlarınız neler?

Evet hep de benim yüzümden olur. 3 ana unsur aileyi güzelleştirir bunlar; tatlı dil, güler yüz ve susmaktır. Bu üçü olduğu zaman ailenin yapısı güçlenir. Güçlü Türk aile müessesini anlatan o muhteşem kıssa…

– Yapılan araştırmalara baktığımızda son zamanlarda boşanma oranlarının arttığını görüyoruz. Sizce boşanmalar neden artıyor? Peygamber Efendimiz (SAV)’in zamanındaki ülfeti gençlerimizde neden göremiyoruz?

Günümüzdeki gençlerimizin birçoğu evliliği ne yazık ki oyuncak olarak görüyor. Yeni biriyle tanıştıkları için ilk üç- beş ay onlara eğlenceli geliyor, daha sonra rutine dönmeye başlayınca arada çocuk olmasına rağmen eğlence bitti diye evliliğinde bittiğini düşünüyorlar. Burada çocuğun birleştirici unsur olarak yeterli olmaması şefkat noksanlığının bir göstergesidir.

Cenab-ı Hakkın çok büyük bir nimeti olan şefkat, aslında bir rızıktır. Aslında yediğimiz içtiğimiz, sağlık-sıhhat, huzur-asayiş, şefkat ve merhamet bunların hepsi birer rızıktır.

Ölüm korkusuyla boşanmaktan vazgeçen adamın kıssası…

– İnancımıza göre romantizm nasıl olur? Evlilikte eş tercihi nasıl olmalıdır?

Görücü usulünden başka sağlam bir usul yoktur. Ekranlarda gördüğümüz film senaryolarına bakmayın, görücü usulünde görmek esastır. Hayat arkadaşınızı seçerken üç beş günlük eğlenebileceğiniz kişi olarak bakıyorsanız aslında çocuğunuza anne ya da baba seçmiş oluyorsunuz.

Evlilik doğrudan doğruya ahiret işidir. Allah (c.c)’un rızasını gözeterek bir evlilik kurarsan bereketli ve feyizli bir evlilik olur. Büyüklerimizin söylediği gibi işinden ve eşinden memnun olan güler.

Evlilikte doğru eş seçimi ve yeni evlilerin mektuplaşma adabı…

ÜNLÜ YAZAR VE SUNUCU HAYATİ İNANÇ’TAN EN GÜZEL ANNELİK TARİFİ….

Önceki İçerikPilavın dibi tutarsa ne yapılır? Yanık pilav kokusu nasıl alınır?
Sonraki İçerikKalın bilekliler için doğru ayakkabı seçimi
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.