Haşhaşlı tahinli pide nasıl yapılır? Afyonkarahisar’ın haşhaşlı tahinli pide tarifi

0
177

Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde Ramazan ayında özel yapılan haşhaşlı tahinli pide bu yıl da tok tutma özelliğinden dolayı vatandaşlar tarafından büyük ilgi görürken, lezzeti ile de damak çatlatıyor. Peki haşhaşlı tahinli pide nasıl yapılır? Haşhaşlı tahinli pidenin püf noktaları nelerdir? İşte tarifi:

Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde Ramazan ayında iftar saatine yakın zamanlarda yapılan pideye ilçe halkı büyük ilgi gösteriyor.  Ramazan ayında taş fırın ustaları tarafından özel olarak üretilen haşhaşlı tahinli pideler, özellikle hafif olması nedeniyle sahur vaktinde kahvaltılık yiyeceklerle tüketiliyor. İsteğe göre şekerin de ilave edildiği haşhaşlı, tahinli pide vatandaşlar tarafından yoğun talep görüyor. Tok tutucu özelliği bulunan pidenin tarifini aktaran taş fırın işletmecisi Ahmet Özeski, şunları söyledi:

HAŞHAŞLI TAHİNLİ PİDE NASIL YAPILIR?

Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde, Ramazan ayına özel pişirilen “haşhaşlı tahinli pide” tok tutma özelliği nedeniyle sahur sofralarının vazgeçilmez lezzeti arasında yer alıyor.

İlçedeki taş fırınlarda pişirilen ve sahur sofralarını süsleyen pide, sürtülmüş haşhaş tohumu, tahin ve isteğe göre de şeker katılarak hazırlanıyor. 

Usta ellerde ince bir şekilde açılan hamura uygulanan haşhaş ve tahin karışımı 4 kat şeklinde hazırlandıktan sonra yaklaşık 1,5 saat dinlenmeye bırakılıyor.

Dinlenme sonrası fırına sürülen pideler odun ateşinde taş fırında pişiriliyor.

Pide ustası Feramus Şimşek de haşhaşlı tahinli pidenin genellikle Ramazan ayında çok tüketildiğini vurgulayarak, “Afyonkarahisar’a özgü haşhaş ile yapılan ve içerisine tahin katılan pidemizin hazırlanması kolaydır. Haşhaşlı ve tahinli karışımı ince açılan pideye uyguladıktan sonra dinlenmeye bırakıyoruz. Hamur kendini salmaya başladığında tekrar pidemizi açıyoruz ve pişmeye bırakıyoruz yaklaşık 5-10 dakika içerisinde pişen pidemiz satışa hazır hale geliyor” dedi.

Önceki İçerikÇocuklara Namaz ile Kuran nasıl öğretilir? Kurana ve namaza alıştırmak için…
Sonraki İçerikKetoral krem nedir ve ne işe yarar? Ketoral deri kremi nasıl kullanılır?
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.