Hamile kalmamak için en risksiz korunma yöntemi nedir? Hamilelik engelleyici kür tarifi

0
39

Hamile kalmak istemeyen çiftlerden kadınların ve erkeklerin uygulayabileceği en etkili korunma yöntemlerini sizler için araştırdık. Pek hamile kalmamak için ne yapılmalı? Hamilelik önleyici yöntemler neler? Doğum kontrol destekli Hibiskus çayı nasıl yapılır? Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan hamilelik önleyici kür nasıl hazırlanır? Hamilelikten korunmak için en güvenilir ve risksiz korunma yolları…

Halk arasında ayıplanabilir konulardan biri olan ama aslında kadın erkek demeden herkesin bilmesi gereken korunma yöntemleri, eksik ya da yanlış bilindiğinde toplum içerisinde bazı sosyolojik sıkıntılara yol açabiliyor. Plansız oluşan hamilelik sonucunda çiftlerden bazıları anne ve baba olacak olmanın verdiği heyecan ve mutluluğu yakınlarıyla paylaşmaya başlarken, bazıları daha öncesinde böyle bir durum planlamadıkları için şaşkınlığa uğrayabiliyor. Şaşkınlığa uğratmasının yanı sıra oldukça ciddi bir mesele de olan hamilelik durumu, yalnızca bebeğin değil anne ve babanın hayatı içerisinde de birincil konumda olacağı için istenilerek çocuk sahibi olmak oldukça önemlidir. Eşlerin çocuk yapmaya karar verme aşamasında göz önünde bulundurabileceği kriterler ise az çok bellidir. Bunlardan bazıları; ekonomik problemler, işsizlik, çiftlerin birlikte olabilmesi için kendilerini hazır hissetmemesi gibi etkenlerdir. Eşlerin çocuk yapmakta acele etmemeye yönelik aldıkları kararlar doğrultusunda alınması gereken önemli tedbirler vardır. Hamile kalmamak için en risksiz ve etkili korunma yöntemlerini sizler için araştırdık. Peki hamilelikten korunma yöntemleri neler? Hamile kalmamak için ne yapılmalı? Hamilelikten doğal korunma yolları…

HAMİLELİKTEN KORUNMA YÖNTEMLERİ NELER? EN ETKİLİ KORUNMA…

TAKVİM YÖNTEMİ:

Geçmiş dönemlerden günümüze kadar ulaşan hamilelikten korunma yöntemlerinden biri olan takvimde yumurtlama regl döngülerinin tarihleri belirtilir. Her ay başında adet gören kadınların yumurtlama yani ovulasyon dönemlerinde eşleriyle yakın temas halinde olmaları hamilelik şansını arttırır. Dolayısıyla hamile kalmak istemiyorsanız o aralıkta eşinizle yakın fiziksel temas halinde olmamalısınız.

TÜP LİGASYONU (TÜP BAĞLAMA):

Hamile kalmamak için uygulanabilecek korunma yöntemlerinden birisi de cerrahi müdahale gerektiren tüp ligasyonudur. Tüp bağlatma olarak geçen bu yöntemde kadının neredeyse hamile kalma ihtimali sıfır denecek kadar azdır. Hamilelikten korunmak için tercih edilebilir en kalıcı yöntemdir!

FİTİL YÖNTEMİ:

Kadının vajina bölgesine koyulan fitil ile hamilelikten korunabilirsiniz. Eğer fitil yoksa, köpük veya tablet şeklinde olanlarda korunma yöntemi tercih edilebilir. Vajinaya koyulduğu zaman erkeğin sperm hücresi rahme girmeden ölür ve hamilelik riski kaybolur. Yakın temas halinden 1 saat önce uygulanmalıdır.

ERTESİ GÜN HAPI:

Hamilelikten korunma yollarının tersine diğerlerinde olduğu gibi ilişki öncesinde uygulanmayıp daha sonrasında kullanılan ertesi gün hapı, korunması yöntemlerle gerçekleşen yakınmadan sonra olabilecek hamilelik riskini ortadan kaldırmaktadır.

DERİ ALTI İMPLANT:

Progesteron hormonun etkili olması ile tercih edilen deri altı implant, ortalama 4 cm kadar bir uzunluğa sahiptir. 3 yıl etkili olan deri altı implant yalnızca uzman doktorlar tarafından deri altını koyulur ve çıkartılır.

DOĞUM KONTROL HAPI:

Hamile kalmamak için adet kanamasının görüldüğü ilk gün alınması gereken doğum kontrol hapı, düzenli bir şekilde 21 gün arka arkaya alınır. 21. günün sonunda 1 hafta mola verilerek yeniden tüketilmeye başlanır. Doğum kontrol hapı bırakıldığı zaman hamilelik oluşma ihtimali eskisine döner.

NOT: Yukarıda bahsedilen korunma yöntemlerini mutlaka doktor kontrolünde uygulayın!

Kadınlar için korunma yöntemleri: 

Geçici korunma: Doğum kontrol hapları, hamilelik engelleyici iğneler, deri altı işlemler, kadın kondomu.

Kalıcı korunma: Tüp ligasyon (Tüp bağlatma)

Erkekler için korunma yöntemleri:

Geçici korunma: Kondom
Kalıcı korunma: Sperm kanallarının bağlanması (vazektomi)

HAMİLELİK ENGELLEYİCİ KÜR TARİFİ! DOĞUM KONTROL DESTEKLİ…

HİBİSKUS ÇAYI NASIL YAPILIR?

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun açıklamalarına göre, kadının hamilelikten korunmak için tüketebileceği şifalı bitkilerden birisi de Hibiskustur. Hibiskus’tan yapılan çayını günde 2 defa içerek yüzde 95 oranında hamilelikte korunabilirsiniz. Peki Hibiskus çayı nasıl yapılır? İşte tarifi…

Kaynamış bir bardak sıcak suyun içine 1 tutam kurutulmuş hibiskus bitkisini ekleyip her gün 2 defa tüketin.

NOT: Hamile kalmak isteyenler kesinlikle uzak durmalıdır!

Önceki İçerikKara dutun faydaları nelerdir? Kara dutu kaynatıp içerseniz ne olur?
Sonraki İçerikTürkan Şoray rengi kırmızı 2019 yaz modasının en popüler rengi
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.