Ana Sayfa Blog Hafıza sildirme yöntemi nedir? Trans manyetik stimülasyon nasıl yapılır? İşe yarıyor mu?

Hafıza sildirme yöntemi nedir? Trans manyetik stimülasyon nasıl yapılır? İşe yarıyor mu?

0
Hafıza sildirme yöntemi nedir? Trans manyetik stimülasyon nasıl yapılır? İşe yarıyor mu?

Son günlerde ünlülerin yaptırdığı iddia edilen trans manyetik stimülasyon yöntemi aranma rekoru kırdı. Ünlülerin eski ve kötü anılarını sildirmek için başvurdukları bu yöntem giderek merak konusu olmaya başladı. Peki hafıza sildirme yöntemi nedir? Trans manyetik stimülasyon nasıl yapılır? İşe yarıyor mu? Sizler içim bilim kurgu filmlerinde sıklıkla görülen ancak gerçek hayatta da yapılan bu yöntem hakkında merak edilen her şeyi araştırdık.

Alternatif tedavi yöntemi olan trans manyetik stimülasyon ilk kez 1903 yılında yapıldı. Psikyatrik bir yöntem olan TMS, şiddetli depresyon yaşayanlar için kullanıldı. Yöntem kişinin hafızasındaki kötü anıları unutturmak için uygulanıyor. Bir uyarıcı bobin ile beyne güçlü elektronik akım sağlanır. Bobin kafaya yerleştirilerek saçlardan deri olan kısımda yoğunlaştırılır. Sandalyeye oturtularak yapılan yöntem de bilinç kaybı olmaz ancak hasta küçük elektrikli akım nedeniyle ürperti yaşar. 17. yüzyılda bilim insanları akıl hastaları için geliştirmek istedikleri bu yöntem daha sonra hafızanın belli kısımları silinecek şekilde geliştirildi. Teknoloji geliştikçe hazırlanan bobinin deformasyona uğramış sinirlere de ulaşarak iyileştirilmesi sağlanmıştır. Halen üzerinde çalışmalar yapılır. Ülkemizde son 5 yıldır bazı ünlülerin yaşadıkları ağır travmaları unutmak için uyguladığına yönelik iddialarla beraber yöntem merak konusu oldu. İlk olarak Merve Boluğur’un boşanma haberinden sonra yaptırdığı iddia edilmişti. Son olarak ise Yağmur Tanrısever’in yaptıracağı konuşuldu. 

HAFIZA SİLDİRME YÖNTEMİ NEDİR? 

Psikolojik sorunları olan kişilerin kötü anlarını silme ya da hafızayı tamamen silerek yeniden hayata başlamaları sağlanmak için 17. yüzyıl başlarında ortaya çıkartılan bir yöntemdir. O yıllarda yöntem akıl hastaları ve hayvanlar üzerinde yapılmıştır. Olumlu etkiler alınsa da yan etkileri oldukça ağır olduğundan uzun süre şiddeti ağırlaşmadıkça hastalara uygulanmaktan kaçınılmıştır. Teknolojinin gelişimi ile geliştirilen bibonlar şizofreni hastaları için uygun hale getirilmiştir. Ancak tedavi sonuçlarının olumsuzluğu fazla olduğundan yaygın olarak kullanılmamaktadır. Son olarak günümüzde bu yöntemde belirli bölgeler tespit edilip yapıldığı için kullanımı artış göstermiştir. Türkiye’de yaygın olmayan bu tedavi yöntemi aksine Avrupa’da yaygın olarak uygulanıp kullanılıyor. 

TRANS MANYETİK STİMÜLASYONUN YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Hem beyin akışını hem sinirsel sistemi değiştiren bu yöntem ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir. Yapılan bazı hastalarda şiddetli baş ağrısı, motor hareketlerinde dengesizlik, kaslarda karıncalanma hissi gibi durumların yanı sıra nöbet geçirme gibi şiddetli sonuçlara da neden olur. Ayrıca duyu organlarında da azalma meydana gelmiştir.