Günlük su ihtiyacı hesaplama! Kiloya göre günde kaç litre su içilmeli? Çok su içmek zararlı mı

0
49

Hem sağlığı korumak hem de kolay yoldan kilo vermek için oldukça önemli bir etken olan su tüketiminin kiloya göre değişkenlik gösterdiği bilinmektedir. Peki hangi kiloda ne kadar su tüketilmeli? Günlük su ihtiyacını hesaplama yöntemi:

Kilo verme süreci ile ilgili son zamanların en trend sorularından birisi de su içerek hızlı kilo vermenin mümkün olup olmadığıdır. Vücutta biriken zararlı toksin maddeleri temizleyip arınmamızı sağlayan su, bizler için öyle bir nimettir ki neredeyse tüm uzuvlarımızın düzenli olarak çalışmasına yardımcı olmaktadır. Yaşa ve boya göre sınıflandırılabilen günlük su içme tablosu, uzmanlara göre değişkenlik gösterse de genel itibari ile herkesin günlük en az 2,5-3 litre su tüketmesi gerekmektedir. Yaşanan bölgedeki hava durumuna göre değişebilen günlük alınması gereken sıvı miktarındaki sıvı kaybının nedeni; sıcak ve nemli yerlerde daha fazla su ihtiyacına soğuk iklimlerde daha az sıvı tüketilebileceğinden kaynaklanmaktadır.  Özellikle de fazlalık kilolarından şikayetçi olan kadınlar için büyük bir kurtarıcı olan su, tüm diyetisyenler tarafından da önerilmektedir. Ancak bilinmelidir ki kilo kaybı için yalnızca su içmekte yeterli değildir. Günlük en az 2 litre su tüketilmesi gerektiği halde yetersiz su tüketiyorsanız sıvı eksikliğine bağlı sağlık problemleri kaçınılmaz olacaktır. Bu yüzden diyet yapılsa da yapılmasa da muhakkak su tüketimine önem verilmelidir. 

KİLOYA GÖRE GÜNDE KAÇ LİTRE SU İÇİLMELİ?

Herkesin kendi bedeninin ihtiyaçları farklı olduğu için kiloya göre su içme oranında günlük şu miktarda su tüketilmelidir diyemeyiz. Burada izlenmesi gereken en önemli adım vücut kitle endeksini hesaplayıp ona göre bir yol izlenmesidir. Kilo değeri arttıkça içilmesi gereken su miktarı da artacaktır.

Günlük ne kadar su içilmeli? Su tüketimi hesaplama formülü:

Vücut ağırlığını yani kilonuzu 0.033 ile çarparsanız, günde içmeniz gereken su miktarını belirlemiş olursunuz.

Örneğin;

50 kg x 0.033 = 1,6 Litre

80 kg x 0.033 = 2,7 Litre

90 kg x 0.033 = 3 Litre

NE ZAMAN SU İÇİLMEMELİ? YEMEK YERKEN SU İÇMEK ZARARLI MI?

Yemek yerken su içmekten uzak durmakta fayda var.  Nedeni ise mide salgılarının aktifleşmesiyle sindirim sorunları görülebilir. Eğer yediğiniz şeyler soslu ya da tuzluysa sizi susatacağı için az miktarda tüketebilirsiniz. Ayakta su içmek yerine oturarak su içmek sizin için daha doğru olacaktır.

00-250 ml suyu olduğu gibi kafaya diklemek yerine 3 ayrı nefeste sakince içilmelidir. Suyu üç nefeste içmek midede problem yapmayacaktır. Ayrıca diyette soslu, tuzlu, yağlı ve bol kalorili yiyeceklerden de uzak durmalısınız.

SU İÇMENİN KİLO VERMEDEKİ FAYDASI! SU KİLO VERMEYE YARDIMCI MI?

Gündelik yaşantı içerisinde yaz-kış demeden kana kana su içmeyi seven olduğu gibi sırf sağlıklı olduğunu bildiği için kendini su içmeye zorlayan insanlarda var. Hem sağlık hem de cilt sağlığı açısından büyük bir önemi olan su tüketiminde herkesin günlük tüketmesi gereken belli bir miktar vardır.

Kilo kontrolü sağlamada etkili olan su tüketimi sabah uyanınca aç karna içildiğinde gece boyunca metabolizmanın uyanmasını sağlıyor ve hareketsiz kalan bağırsakların çalışmasına yarayarak temizlik işlevinin yerine getiriyor.

Metabolizmanın çalışması ile bağlantılı olarak sindirimi de kolaylaştıran su içme alışkanlığı kabızlık gibi rahatsızlıkların da önüne geçiyor. Özellikle böbreklerde biriken bu zararlı atıklar da vücuttan su aracılığıyla atılmış oluyor.

Önceki İçerikProf. Dr. Osman Müftüoğlu bağışıklığı güçlendiren 10 besini açıkladı!
Sonraki İçerikFincanda pratik tatlı nasıl yapılır? Enfes fincan kadayıf tatlısı tarifi
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.