Ana Sayfa Blog Ginkgo biloba bitkisi nedir? Ginkgo biloba bitkisinin faydaları!

Ginkgo biloba bitkisi nedir? Ginkgo biloba bitkisinin faydaları!

0
Ginkgo biloba bitkisi nedir? Ginkgo biloba bitkisinin faydaları!

Çin’in alternatif tıbbında sıklıkla kullanılan ginkgo biloba bitkisi, günümüzde giderek yeniden popüler olmaya başladı. Mabet ağacında yetişen bu yaprakları eczanelerde ilaç yapımında kullanılır. Yapılan araştırmalarda ginkgo biloba bitkisi özellikle beyin sağlığına fayda sağladığı keşfedilmiştir. Peki Ginkgo biloba bitkisi nedir? Ginkgo biloba bitkisinin faydaları haberin detayında:

Yüzyıllar boyu yabani bir tür olarak görülen mabet ağacında yetişen ginkgo biloba bitkisi kendine özgü bir ağaç türüdür. Çin ve Japonya’da yaygın olarak bulunan ginkgo biloba hakkında uzmanlar yaşayan fosil denir. Kendi tohumlarını barındıran ginkgo bilodaya, kendini yetiştiren ağaç sınıfındadır. Doğu Çin’in Zhejiang eyaletindeki Tian Mu Shan milli parkında bulunur. Her iklimde yetişmeyen Ginkgolar 2500 yıla kadar dip diri yaşayabilir. Polenlerine göre sınıflara ayrılan ginkgoların erkek ve dişisi vardır. Sürüngeler için yaşam alanı olan mabet ağacı, eriğe benzer meyve çıkar. Bu meyvelerin içeriğindeki yağ kullanılır. Yağ tıpkı tereyağı gibi kokar. Ancak uçucu yağ sınıfındadır. 17. yüzyılda bir Avrupalı gezgin olan  Engelbert Kaempfer ağacın tüm dünyaya yayılması gereken şifalı bir tür olduğunu kaydetmiş. Ağacın yaprakları yani Ginkgolar yüksek derece de flavonoid sıvı içermektedir. Bu yüzden bu bitkiler ilaç yapımlarında kullanılmıştır. Mate ağacı 1945 yılında yaşanan Hiroşima atom saldırısında canlı kalan tek varlıktır. Bu yüzden de birçok araştırmaya konu olmuştur. Aynı zamanda yapılan araştırmalarda Çin alternatif tıp uzmanları afrodiyazik etkisi yüksek olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bunun yanı sıra Avrupa da bilim insanları tarafından araştırılan ginkgo bitkisinin sinir sistemi için gözle görülür etkisi olduğu tespit edilmiştir. Bitki özellikle beyine fayda sağlar. Zihin yapısını güçlendirir. Böylece ileri yaşlarda görülme ihtimali olan alzeimer gibi hastalıkların önüne geçer. 

GİNKGO BİLOBA BİTKİSİNİN FAYDALARI 

– Yüksek oranda antioksidan etkiye sahip maddeler içerdiğinden bağışıklık sistemine olumlu etkisi vardır. Bağışıklığı güçlendirerek hastalıklara karşı vücudun direncini artırır. 

– Aniden görülen göz tansiyonun ilerlemesini engeller. Göz içinde sıvı oranını dengeler. Hücreleri yenileyen mucize bitki sıklıkla gözlerde görülen arpacık gibi sağlık sorunları içinde doğal çözümdür.

– Sinir sistemini yenileyen ginkgo biloba bitkisi hem beyin hem de ruhsal sağlığa fayda sağlar. Özellikle kaygı gibi yaşanma ihtimali yüksek olan ruhsal sağlık sorunu için tavsiye edilen ginkgo bitkisi aynı zamanda uyku sorunlarını da çözer. 

– Hafızayı güçlendirerek ileri yaşlarda görülen unutkanlık gibi sağlık sorunlarının riskini azaltır. Kan akışını düzenler. Kanın katılaşmasının önüne geçerek damar tıkanıklığı ya da anevrizma gibi riskli hastalıkları de engeller.

– Yeterli miktarda tüketildiğinde sürekli baş ağrısı ya sindirim sorunlarına da doğal ilaçtır. Ancak aşırıya kaçıldığında kas zayıflaması mide ağrısına yol açabilir. 

– Ülkemizde bu bitkinin yetiştirilme alanları Yalova ve Balıkesir oldu. Bu yerlerde yetiştirilen bitki özellikle tıbbi ilaçlarda kullanılmak için üretilir. Migren ağrılarını da azaltığı bilinir. Ağrı üzerinde güçlü bir etkisi mevcuttur.