Geven otu nedir? Geven otunun faydaları nelerdir? Geven otu nasıl kullanılır?

0
47

Alternatif tıpta en fazla kullanılan bitkilerden biri olan geven otu, halk arasında gençlik iksiri olarak anılır. Çay olarak tüketilen geven otu aynı zamanda kremi yapılır. Güney Asya kökenli olan geven otu, son yıllarda kanser tedavisinde etkili olduğuna dair araştırmalar yapıldı. Peki Geven otu nedir? Geven otunun faydaları nelerdir? Geven otu nasıl kullanılır?

Geven otu (Astragalus), alternatif tıpta kullanılan önemli bitkilerden biridir. Anavatanı Asya ülkeleri olan bu bitki, baklagiller ailesine aittir. Faboideae ait tabakasına ait bir bitkidir. İki çelenkli bitkilerden biridir. Geleneksel tıpta birçok hastalıkla mücadele etmede yardımcı olarak kullanılır. Geven otunun, bilinen en yaygın özelliği yaşlanmayı engellemesidir. Çeşitli amaçlar için kullanılan bitki, vücuttaki hücrelerin sağlıklı ve uzun ömürlü olmasını sağlar. Birçok güzellik ürününün ham maddesi olarak da kullanılır. 2000 ayrı türü olan geven otu hepsi birbirinden faydalıdır. Otsu bitkiler arasında yer alan Geven otu üzerinde birçok araştırma yapıldı. Özellikle geven otunun bağışıklık sistemi ve kanserli hastalıkları tedavisinde kullanıldığı tespit edildi. Şekerli bir tadı vardır. Meyvelerine badıç adı verilir. Çok sıcak ve çok soğuk ortamlarda yaşayabilen otsu bir bitkidir. Genellikle beyaz, mor ve mavi çiçekleri vardır. 

GEVEN OTU KANSER RİSKİNİ AZALTACAK!

GEVEN OTUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Vücutta oluşan ödem ve iltihaplı hücreleri azaltıcı özelliği vardır.

Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun kanser hücrelerine karşı direncini arttırır.

Kişinin vücudunda oluşabilecek tümörlerin büyümesini yavaşlatır.

Kemoterapi gören hastaların semptomlarını azaltır.

Kan hücrelerini yenileyip koruyan geven otu, kalp ve damar sağlığını da korur.

Antioksidatif özelliği olan geven otu, yaşlanmaya meyilli cilt hücrelerini yeniler. Bu özelliği sayesinde cilt hastalıklarının tedavisinde de kullanılır.

Hücreleri yenileme özelliğinin yanı sıra hasara uğramış hücreler içerisinde iyileştirici etkiye sahiptir.

– Güçlü bir antioksidan özelliğe sahip olduğundan vücut içinde serbest radikalli hücrelerin sayısını azaltır. 

– Yapılan araştırmalarda virüsleri yok ettiğine ya da etkilerini azalttığına dair sonuçlara varılmıştır. 

– Uzmanlar spermleri zayıf olan erkeklere önerir.

– İliklerdeki hücreleri güçlendirerek kök hücre sayısını artırır.

– Vücudun kolay kolay hastalanmasını engeller.

– Kandaki beyaz hücrelerin sayısının artmasına yardımcı olur.

– Kansızlık gibi hastalıkları doğal yolla iyileşmesini isteyenler için birebir etkilidir. 

– Hücreleri yenilediğinden özellikle yaşlanma etkisini azalttır. Bu yüzden halk arasında geven otuna gençlik iksiri denir.

– Cilt dokusunu hızla yenileyebildiğinden kozmetik ürün yapımında ham madde olarak kullanılır.

GEVEN OTU NASIL KULLANILIR?

Geven otu iki şekilde tüketilebilir. Yaprakları kurutulup çay olarak aynı zamanda taze halde ezilip krem haline getirilerek tüketilebilir. İlaç sanayisinin büyük çoğunluğunda geven otu taze olarak alınıp moleküllerine ayrılır. Aynı zamanda kozmetik fabrikaları da gevenin taze halini tercih eder. Geven otunu doğal olarak krem yapmak isteyenler ise bir tutam taze geveni havanda iyice ezerek üzerine bal ekleyerek elde edebilir. Karıştırılarak elde edilen bu krem kıvamındaki geven otu özellikle yaraların hızla iyileşmesini sağlar. Çay olarak ise; Kaynayan bir barsak sıcak suyun içine yarım tatlı kaşığı kurutulmuş geven otu atın. 5 dakika demlenmesini bekledikten sonra süzüp için. Ancak geven otu çayında gevenin sadece kök kısmı kullanılmalıdır.

GEVEN OTUNUN ZARARI VAR MI?

Yüksek tansiyon ilacı alan kişilerin kesinlikle geven otu tüketmemesi gerekir. Çünkü geven otu ilaçla aynı etkiyi gösterir bu da reaksiyona neden olur. Fazla tüketildiğinde kan akışını hızlandırır. Bu da ritim kalp bozukluğuna yol açar. Hamile ve kronik haslığı olanların öncelikle uzmanlarına danışması lazım. 

Önceki İçerikHamilelikte Beta HCG testi nedir, ne iş yarar? Hamilelikte Beta HCG değeri kaç olmalı?
Sonraki İçerikGigi Hadid makarnası nasıl yapılır? Gigi Hadid domatesli makarna tarifi
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.