Ferritin eksikliği nedir? Ferritin eksikliğinin belirtileri nelerdir? Ferritin içeren besinler nelerdir?

0
36

Kas, dalak ve karaciğerde bulunan ferritin maddesinin ne işe yaradığını biliyor musunuz? Yapılan testlerde seviyesi düşük olan ferritin aslında demir eksikliğine alakalı ciddi bir sağlık sorunudur. Peki ferritin eksikliği nedir? Ferritin eksikliğinin belirtileri nelerdir? Ferritin içeren besinler nelerdir? Aşırı derece de düşük çıktığında kansızlığa neden olan ferritin hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Haberin detayında ferritin hakkında merak edilenleri bulabilirsiniz.

Hemen hemen herkes kansızlığın temeli olan demir eksikliği olarak biliyor. Ancak kansızlığa pek çok durum etken olabiliyor. Bunlardan biri de ferritin eksikliğidir. Ferritin eksikliği genellikle kan testlerinde ortaya çıkar. Tahliller sonucu ortaya çıkan bu eksiklik, kişi de ciddi sağlık sorunları yaşanmasına neden oluyor. Bu yüzden kan tahlillerinde hastalarında bu sonucu öğrenmek istediklerini belirtmesi tavsiye ediliyor. Eksiklik belirli besinler tüketilerek giderilebilir. Ayrıca eksiklik kadınlara oranla erkeklerde daha fazla ortaya çıkar. Kadınlarda ise erkeklere oranla demir eksikliği daha fazla görülür. Ferritin eksikliği kişinin günlük aktivitelerini yapmalarını engeller. Özellikle kasları güçsüzleştirerek motor kabiliyetlerini azaltır. Aynı zamanda kronik yorgunluğa benzer yorgunluk yaşanabilir. Ferritin eksikliği demir emiliminin bozulma düzeyiyle paralel yaşanır. Emilim kana karışmadan hızla sağlanıp vücuttan atıldığında demir eksikliği gibi ferritin eksikliğinin de yaşanmasını sağlar. Günlük beslenmede demir ya da ferritin maddesinin az olduğu besinlerin az olması da eksikliği ortaya çıkartır. Kronik hastalıklar ve ilaçlarında bu ciddi sağlık sorununa davetiye çıkarır. 

FERRİTİN EKSİKLİĞİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

– Kas ve kemiklerde ciddi kayba, ağrıya neden olur.

– Vücutta sürekli kaşıntı ve ani kızarıklıklar

– Parmak uçlarında uyuşma ve soğukluk

– Sebepsiz saç dökülmesi veya yıpranması

– Sinir hücrelerinin zayıflığına bağlı artan yorgunluk ve asabi hali

– Kulak ağrısı ve çınlaması

– Tırnaklarda çabuk kırılma ve beyaz çizgiler

– İstemsiz toprak kireç yeme isteğinin gelmesi

– Unutkanlık veya konsantre eksikliği gibi belirtilerle kendini gösterir.

FERRİTİN EKSİKLİĞİNİN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Kan tahlilleri sonucu tespit edilen ferritin eksikliği için bazı demir ilaçları önerilir. Ayrıca demir emiliminin kana karışması için destekli bazı ilaçlarda verilebilir. Doktor öncelikle eksikliğe neyin neden olduğunu tespit ettikten sonra tedavi şeklini de ona göre biçimlendirir. Ferritin miktarının yüksek olması da sağlık sorunlarına neden olabileceğinden kan tahlilinde seviyesi tespit edilmeden ek takviye önerilmez.

FERRİTİN İÇEREN BESİNLER NELERDİR?

ISIRGAN OTU

İçeriğinde demir fazla olan ısırgan otu, ferritin eksikliğine de iyi gelir. Bu yüzden uzmanlar ferritin eksikliği olan hastalara ısırgan otu tavsiye eder. Ayrıca ısırgan otu kandaki kan hücrelerinin sayısını artırarak alınan demirin doğru şekilde emilimini sağlar.

BAL

Güçlü bir enerji ve doğal şekere sahip olan bal, vücuttaki protein maddesi olan ferritinin çoğalmasını destekler. Ancak uzmanlar saf bir şekilde aşırı bal tüketimini önermez.

YAĞSIZ ET

Protein ve kalsiyum bakımından zengin olan et, vücut sağlığı için vazgeçilmez besinlerden biridir.  Et aynı zamanda ferritin maddesini artırarak neden olduğu belirtileri azaltır. Kas ve kemikler için inanılmaz fayda sağlar.

SÜT ÜRÜNLERİ

Ferritin eksikliği çoğunluklu olarak kas ve kemik sistemine hasar verir. Şiddetli ağrılara neden olur. Süt ve süt ürünleri bu durumun önüne geçmek için ideal olan besinler arasında yer alır.

KEKİK

Ferritin azaldıkça dalak ve karaciğerde de hasarlara yol açar. Ayrıca ferritinin eksikliği demir emilimininde fonksiyonunu bozar. Kekik bu bakımdan önleyici doğal ilaçtır. Özellikle karaciğerdeki toksinleri temizleyerek işlevselliğini hızlandırır.

Önceki İçerikŞeker hastalığının çeşitleri nelerdir? Genel şeker(diyabet) hastalığı belirtileri nedir?
Sonraki İçerikArı zehri nerelerde kullanılır? Arı zehrinin faydaları nelerdir? Arı zehri hangi hastalıklara iyi gelir?
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.